CK Güç Boğaziçi Elektrik bb – Güç Verimliliği Haftası’nda çocuklara Güç Okuryazarlığı eğitimi

abbas

Global Mod
Global Mod
İstanbul Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü ile CK Güç Boğaziçi Elektrik, “Enerji Okuryazarlığı” eğitimleri kapsamında bu yıl 9-15 Ocak tarihleri içinde kutlanan Güç Verimliliği Haftası’nda, Gaziosmanpaşa Bekir Sami Dedeoğlu İlkokulu’ndaki çocuklar ile buluştu.

Enerji kaynaklarının verimli kullanması, tasarruf şuurunun erken yaşlarda edinilmesi gayesi ile CK Güç Boğaziçi Elektrik ve İstanbul Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü içinde imzalanan protokol kapsamında 2022-2023 yılı Eğitim Öğretim Yılı devrinde başlatılan “Enerji Okuryazarlığı” eğitimleri devam ediyor.

Bu yıl 9 – 15 Ocak tarihleri içinde kutlanan “Enerji Verimliliği Haftası”nda, toplumsal farkındalığa katkı sağlamak hedefiyle “Enerji Okuryazarlığı” eğitimlerine CK Güç Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü Halit Bakal, İstanbul Vilayet Ulusal Eğitim Müdür Yardımcısı Hüseyin Aydın ve İstanbul Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü Temel Eğitim Şube Müdürü Cüneyt Kamacı katıldı. 12 Ocak Perşembe günü Gaziosmanpaşa’daki Bekir Sami Dedeoğlu İlkokulu’nda 3. ve 4. sınıflara yönelik Güç Okuryazarlığı eğitiminin akabinde programa katılan öğrencilere “Enerji Elçisi Sertifikaları” dağıtılırken güç tasarrufuna yönelik iletileri içeren etiketler ikram edildi.

“BİLİNÇLİ GÜÇ TÜKETİMİ YENİ GÜÇ KAYNAĞI DEMEK”

Enerji Okuryazarlığı Projesi ile güç verimliliği konusunda toplumsal şuurun oluşmasına katkı sunmayı hedeflediklerini belirten CK Güç Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü Halit Bakal, “Geleceğe yapılan en büyük yatırım olan eğitim, toplumların refah seviyesini de belirliyor. Biliyoruz ki lakin eğitimli ve şuurlu bir toplum gelecek jenerasyonlara daha hoş bir dünya bırakabilir. Bu bakış açısıyla İstanbul Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğümüzün katkıları ile okullarımızda başlatmış olduğumız Güç Okuryazarlığı projemizin kıt güç kaynaklarının gerçek kullanmasında çocuklarımıza bir yol gösterici olacağına inanıyor ve bu eğitimleri epeyce lakin fazlaca önemsiyoruz. Bugün geldiğimiz noktada sürdürülebilir bir gelecek için her geçen gün azalan güç kaynaklarını verimli kullanmaya mecburuz. Hem dünyamız tıpkı vakitte ülkemiz için tasarruf alışkanlığının erken yaşlarda edinilmesi, bunun bir ömür üslubu olması gerekiyor. Bu niçinle Güç Okuryazarlığı projemizin, okullarımızda devam eden eğitim ayağını hayli bedelli buluyorum. Bu eğitimler ile yalnızca çocuklarımıza değil, onların aracılığı ile ailelerine de ulaşıyoruz. Enerjiyi tasarruf etmek, verimli kullanmak, en pak ve en ucuz güç deposudur. Şuurlu güç tüketimi ile bu ülkeye yeni güç kaynakları kazandıracağımızı unutmamalıyız” değerlendirmesinde bulundu.

EVDE VE OKULDA GÜÇ TASARRUF SİSTEMLERİ ANLATILIYOR

İstanbul Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü ile yapılan protokol çerçevesinde CK Güç Boğaziçi Elektrik, İstanbul Avrupa Yakası’nda pilot olarak belirlenen okullarda ilkokul 3. ve 4. sınıf, ortaokul 5. ve 6. sınıf öğrencilerine “elektriğin ne olduğu, nasıl üretildiği, inançlı elektrik kullanması, güç verimliliği, konutta ve okulda güç tasarruf şekillerini” anlatılıyor.

Eğitim alan öğrencilere program daha sonrasında “Enerji Elçisi Sertifikası” verilirken yeşil güç konusunda da toplumsal farkındalık için birinci adım atılıyor. Ayrıyeten Güç Okuryazarlığı eğitimlerinin sonuçlarını ölçümlemek için eğitim öncesi ve daha sonrasını kapsayan eğitim periyodundaki elektrik faturaları takip edilerek tüketimlerini en çok düşüren 3 okula ödül verilmesi tarafında de çalışma yürütülüyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı