Cognitiwe, Koç Üniversitesi ve Tofaş ile birlikte TÜBİTAK projesine imza attı

abbas

Global Mod
Global Mod
Cognitiwe’nin Koç Ünivesitesi ve Tofaş ile proje iştiraki yaptığı “Üretim Ortamında Hareket ve Aktivitelerin İmaj Sürece ile Takibi ve Analizi” projesi, TÜBİTAK’ın Yapay Zeka Ekosistem Daveti kapsamında desteklenmeye bedel bulundu. Proje otomotiv dalındaki bir üretim tesisinde montaj sınırı başına aylık 300 bin Euro tasarrufa ulaşmayı hedefleniyor.

Öngörüye dayalı görsel yapay zeka platformu Cognitiwe’nin Koç Üniversitesi ve Tofaş ile birlikte konsorsiyum üyeleri içinde yer aldığı “Üretim Ortamında Hareket ve Aktivitelerin Manzara Sürece ile Takibi ve Analizi” projesi, TÜBİTAK Yapay Zeka Ekosistem Daveti kararında “Akıllı Üretim Sistemleri” alanında desteklenmeye kıymet 10 projeden biri seçildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal’ın iştirakiyle 13 Kasım Pazar günü İstanbul’da gerçekleştirilen imza merasimine katılan Cognitiwe Kurucu Ortağı Attila Algan, süreç optimizasyonuna odaklanan bu projede hareketli üretim bantlarındaki verimlilikte yüzde 10 güzelleşme yakalanabileceğini ortaya koyduklarının altını çizerek “Bu da o hatta üretilen her ünite eser için güç harcanmasını ve karbon emisyonunu yüzde 10 aşağı çekebileceğimiz manasına geliyor. Diğer bir deyişle, çizginin mevcut güç harcanması ve karbon emisyonu ile 100 eser yerine, 110 eser üretmiş oluyoruz” dedi.

Üretim dalında kendi geliştirdiği yapay zeka algoritmaları ile üretim çizgisindeki yanılgıları tespit edip, çevresel pahalarla birleştirerek meseleler oluşmadan evvel ihtarda bulunabilen ve bu sayede müşterilerine materyal, vakit ve güç tasarrufu sağlayarak, sürdürülebilirlik maksatlarını destekleyen Cognitiwe, TÜBİTAK projesini tamamlandıktan ve eseri ticarileştirdikten daha sonra, 3 sene ortasında teknoloji satışıyla bir arada iktisada 50 milyon TL’ye yakın fayda sağlamayı hedefliyor.

Bu yıl TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Dayanak Programları Başkanlığı (TEYDEB) tarafınca birinci kez açılan “Yapay Zeka Ekosistem Çağrısı” Türkiye’de yerleşik ve proje sonuçlarını ülkede uygulamayı taahhüt eden şirketlerin geliştirdiği yapay zeka teknolojilerinin, muhtaçlıklar doğrultusunda eser ya da tahlillere dönüştürülmesine katkı sağlamak maksadıyla planlandı. Türkiye Yapay Zeka Ekosistemini harekete geçirerek, bilgi birikiminin şirketlere aktarılması, yapay zeka alanında rekabet öncesi iş birliği yaklaşımının oluşturulması ve bu alanda araştırmacı insan kaynağının yetiştirilmesini hedefleyen davete toplam 10 konsorsiyum projesi kabul edildi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı