Coşkunöz Eğitim Vakfı ve BEBKA iş birliğinde data bilimci gençler yetişiyor

abbas

Global Mod
Global Mod
Coşkunöz Eğitim Vakfı tarafınca yeni mezun ve üniversite son sınıf öğrencilerinin yetkinliklerini geliştirmek üzere düzenlenen fiyatsız Data Bilimci Yetiştirme programının ikincisi, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı-BEBKA iş birliğiyle başladı.

34 yıldır nitelikli genç istihdamının artırılması emeliyle çalışmalar yürüten Coşkunöz Eğitim Vakfı (CEV), Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uyumunda faaliyetlerini sürdüren Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) iş birliğiyle Veri Bilimci Yetiştirme Programı’nın ikincisini hayata geçirdi. Birinci periyot eğitimlerini tamamlayan iştirakçiler ise, çeşitli şirketlerde istihdam edilerek iş dünyasına adım attı.

18 hafta sürecek program kapsamında Bursa, Eskişehir ve Bilecik vilayetlerinden yeni mezun ve üniversite son sınıf öğrencilerine, yüklü olarak data temelli model geliştirme süreçleri aktarılacak. Lisanı Türkçe olmakla birlikte bütün kaynak ve gereçlerin İngilizce olacağı eğitimde, programlama lisanı olarak Python kullanılacak.

Hem teorik hem uygulamalı eğitim verilecek

3 Eylül’de başlayan ve 28 Aralık’ta sona erecek 180 saatlik eğitim programında öğrenciler data bilimi alanında hem teorik tıpkı vakitte uygulamalı eğitim alacak. Eğitim kararı kazandırılması planlanan temel yetkinlikler içinde; data setini tahlile hazır hale getirebilme ve görselleştirerek rapor oluşturup yorumlayabilmenin yanı sıra, farklı algoritmalarla model geliştirip seçerek bunlardan hibrit modeller oluşturabilme ve seçilen modeli canlıya alarak takip ve raporlamasını sağlayabilme yer alıyor. Olay çalışmalarıyla da desteklenecek programda öğrenciler öğrendiklerini uygulama ve çalışanların rutin işlerinde yaşadıkları sıkıntılara yönelik tahlil üretme imkanı bulacak.

Eğitim fiyatsız veriliyor

Veri bilimi eğitimiyle ilgili bilgi veren CEV Müdürü Bige Tınmazsoy Susuzlu, “Eğitim ve istihdama katkı sağlama gayesiyle bugüne kadar binlerce gencin ömrüne dokunduk. Ülkemizin refah düzeyinin artması fakat eğitimin niteliğinin artırılmasıyla mümkün. Bu niyetle yola çıktığımız Coşkunöz Eğitim Vakfı olarak, gençlerimizin nitelikli ve ehil birer uzman olması gayesiyle hayata geçirdiğimiz Data Bilimci Yetiştirme Programı’nın birincisinde aldığımız sonuçlar bizi memnun etti. Programa katılan gençlerimiz bilgi bilimi alanında değerli bir uzmanlık kazandılar ve büyük bir kısmı istihdam edilerek iş dünyasına adım attı. Amacımız BEBKA iş birliğiyle düzenlediğimiz programın ikincisinde de tıpkı başarılı sonuçları elde etmek” dedi.

BEBKA Genel Sekreteri Doç. Dr. M. Zeki Durak da programın gençlerin mesleklerine katkısına vurgu yaparak, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafınca 2022-2023 yıllarının teması “Genç İstihdamı” olarak belirlendi. ‘Veri Bilimci Eğitimi’ gençlere günümüz iş dünyasında büyük kıymet kazanan data analitiği ve modellemesi alanında fazlaca bedelli bir uzmanlık kazandırıyor ve istihdam edilmelerini kolaylaştırıyor. Program ile Bursa, Eskişehir ve Bilecik vilayetlerimizin kalkınmasına ivme kazandırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı