DEÜ’de Öğretmenler Günü Merasimi Düzenlendi

abbas

Global Mod
Global Mod
REKTÖR HOTAR: TOPLULUĞUMUZDAKİ AYŞENURLAR BİTMEZ

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), 24 Kasım Öğretmenler Günü ötürüsıyla bir merasim düzenledi. DEÜ Buca Eğitim Fakültesi tarafınca koordine edilen programa katılan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Gaziantep’teki terör saldırısı ile ilgili “Dünyada milletimizin gücünü test edecek, ferasetini sınayacak bir oluşum yoktur ve olmayacaktır. Ulusal Eğitim topluluğumuzda tek bir Ayşenur öğretmen yoktur; binlerce Ayşenur vardır…” dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Buca Eğitim Fakültesi’nde (BEF), 24 Kasım Öğretmenler Günü ötürüsıyla bir merasim düzenledi. DEÜ Rektörlüğü öncülüğünde Buca Eğitim Fakültesi tarafınca koordine edilen programa DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Buca Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer, DEÜ Rektör Yardımcısı ve Buca Eğitim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Esra Bukova Hoş, DEÜ Öğrenci Kurulu Lideri Umut Kafadar, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldılar. Dokuz Eylül Üniversitesi’ne uzun yıllar hizmet eden, Buca Eğitim Fakültesi’nin eski dekanlarından Prof. Dr. Adnan Gülerman, merasimde onur konuğu olarak yer aldı. DEÜ Buca Eğitim Fakültesi Reşat Postacıoğlu Konferans Salonu’nda, Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile ebediyete göç eden ve şehit olan tüm öğretmenler için hürmet duruşu ile başlayan merasim programı, DEÜ BEF İzmir Mandolin Orkestrası tarafınca “Öğretmen Marşı” icrası ile devam etti.

“CAMİAMIZDA BİNLERCE AYŞENUR VAR”

Programda konuşan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Gaziantep’teki hain terör saldırısına değinerek kelamlarına başladı. Ulusal eğitim topluluğunda binlerce Ayşenur’un olduğunu vurgulayan Rektör Hotar, “Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile ebediyete irtihal eden öğretmenlerimizi ve evvelki gün hain terör akınında şehit olan Ayşenur Alkan hocamızı hürmetle yâd ediyoruz. Her şeye karşın öğretmenlerimizin heyecanlarına ortak olduğumuzu; bir yandan da acılarını paylaştığımızı belirtmek istiyorum. İnsanlıktan nasibini alamayanlar, okullarımızı, öğretmenlerimizi ve huzurumuzu yine amaç almaya yeltendi. Dünyada milletimizin gücünü test edecek, ferasetini sınayacak bir oluşum yoktur ve olmayacaktır. Ulusal Eğitim topluluğumuzda da tek bir Ayşenur öğretmen yoktur; binlerce Ayşenur vardır… Yani bir öğretmenimiz değil; binlercesi o okulda bakılırsav almak için yola çıkmaya hazırdır. Terör kümelerinin ve dışarıdan onları destekleyen global şebekelerin anlayamadığı gerçek budur” dedi.

“HER ADIMIMIZ BİR EVVELKİNİN TAMAMLAYICISI”

Konuşmasının devamında, yetiştirdiği öğretmenler ile Türkiye’nin önde gelen eğitim fakültelerinden olan DEÜ Buca Eğitim Fakültesi’nin başarısına değinen Rektör Hotar, “Milletimize sonsuz bir bağlılıkla hizmet eden Buca Eğitim Fakültemiz, çağdaş eğitim metot ve uygulamalarının yapıldığı; ulusal standartlarda öğretim ve araştırma faaliyetlerini sürdüren bir kurumdur. Fakültemizin buradaki muvaffakiyetinde, öğretmen adayı öğrencilerimizin bilgi, marifet ve kabiliyetlerini geliştirecek özgün yaklaşımlar yer almaktadır. Burada hocalarımızın uğraşları ve çalışmaları da, ulusal eğitim politikalarımız için pahalıdır. Biz, hem de, toplumsal sorumluluklarımızı yerine getirecek öğretmenleri yetiştirmekte ve projelere imza atmaktayız. Örneğin fakültemiz bünyesinde manisiz toplum konusunda farkındalık oluşturmak ve akran reddini önlemek maksadıyla hayata geçirdiğimiz ‘Eylül Bebekler’ projesi, bu anlayışımızın bir kararıdur. ötürüsıyla geçtiğimiz senelerda Eğitimde Erişilebilirlik Bayrağı alan ve üç anabilim kısmı Manisiz Program Nişanı’na layık görülen fakültemizde, her adım bundan evvelkinin tamamlayıcısı ve bir daha sonrakinin başlangıcı niteliğindedir” diye konuştu.

“KUŞAKLARIN GELİŞİMİ ÖĞRETMENLERİMİZİN ELİNDE”

Törende konuşan Buca Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer, öğretmenlerin toplumlara yol gösteren bir rehber olduklarını vurguladı. Tunçer, “Toplumların her alanda kalkınması ve gelişmesi, her yeni jenerasyonun bundan evvelkini aşması ile mümkün olabilir. Kalkınmanın başarılabilmesi, yeni nesillerin eski jenerasyonlardan daha bilgili, becereli ve kültürlü olabilmesi ile ilgilidir. Yeni yetişen jenerasyonlara gelişimin anahtarı olan bilgi, kültür ve beceriyi sağlayacak olan elbet ki öğretmenlerdir. Bu gayede emekleri ve çabaları için tüm öğretmenlerimize müteşekkiriz” sözlerinde bulundu.

NECMETTİN ÖĞRETMEN UNUTULMADI

Programda kelam alan DEÜ Rektör Yardımcısı ve Buca Eğitim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Esra Bukova Hoş ise, “Burada Sayın Rektörüm, siz kıymetli meslektaşlarımız ve yarının öğretmenleri olan öğrencilerimiz ile bir ortada olmaktan memnunluk duyuyorum. Merasim programlarımız kapsamında her yıl bir şehit öğretmenimiz nezdinde tüm şehit öğretmenleri anıyoruz. Bu yıl da 2017’de şehit olan Necmettin öğretmenimiz için bir anma görüntüsü hazırladık. Tüm öğretmenlerimize, mesleklerinde kolaylıklar ve muvaffakiyetler diliyorum” biçiminde konuştu.

DEÜ’DE GEÇEN 50 YIL

1973 yılında DEÜ İzmir Eğitim Enstitüsü öğrencisi olarak başladığı DEÜ mesleğinden 50 yıl daha sonra 2023 yılı itibariyle emekliye ayrılacak olan DEÜ Alman Lisanı ve Eğitimi Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Dr. Gönül Durukafa da merasimde bir konuşma gerçekleştirdi. Durukafa, yarım asırlık üniversite anıları ve tecrübelerini aktardığı konuşmasında, “Öğretmenlik mesleği bir tutkudur. Bugün ortamızda yarının öğretmenleri de bulunuyor. Ne keyifli onlara ki, ülkemizin esaslı yükseköğretim kurumlarından biri olan Dokuz Eylül Üniversitesi’nde, ömür uzunluğu öğrenmek isteyen öğretmen adayları olarak yetiştiriliyorlar. Hepinize kariyerlerinizde muvaffakiyetler diliyorum” açıklamalarında bulundu.

GÜLERMAN’IN KONUŞMASINDA HİS DOLU ANLAR

Törende onur konuğu olarak yer alan, Dokuz Eylül Üniversitesi’ne uzun yıllar hizmet etmiş Prof. Dr. Adnan Gülerman da programda bir konuşma gerçekleştirdi. Geçmişten bugüne Dokuz Eylül Üniversitesi anılarından oluşan anlatımları ile salonu dolduranlara his dolu anlar yaşatan Gülerman’a, konuşmasının sonunda DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar tarafınca 1982 tarihindeki periyot gazetesinin yer aldığı ikram takdim edildi.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren DEÜ Öğrenci Kurulu Lideri Umuf Kafadar ise, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nün toplumdaki yeri, öğretmenlik mesleği ve değerine dikkat çekti. Kafadar, “İnsan, doğup büyüdüğü aile ortamında temel ayrıntıları aldıktan daha sonra daha donanımlı hale gelmek için bir eğiticiye, yani öğretmene gereksinimi vardır. İnsan öğretmen yardımıyla aklı, bilgiyi, beceriyi ve medeniyeti öğrenebilir” halinde konuştu.

Öğretmenler Günü programının akabinde DEÜ Buca Eğitim Fakültesi Fotoğraf İş Eğitimi Anabilim Kısmı Fotoğraf Standı’nın açılışı gerçekleştirildi. 16 yapıttan oluşan sergiyi inceleyen Rektör Hotar ve başka merasim konukları, eserler hakkında kısım akademisyenlerinden bilgi aldı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı