Diyarbakır’ın Ukraynalı gelinleri, savaşın son bulmasını istiyor

Musa

New member
DİYARBAKIR (AA) – Eşleri Diyarbakırlı olan Ukraynalı Alyona Bedrenyuk ve Ksenya Kuzu, Rusya- Ukrayna savaşının son bulmasını diledi.

Diyarbakırlı Ömer İleri ile yıllar evvel tatil için gittiği Antalya’da tanışan ve evlenen 42 yaşındaki Bedrenyuk, 20 yıl evvel yerleştiği Diyarbakır’da eşi ve 4 çocuğuyla hayatını sürdürüyor.

Bedrenyuk’un huzurlu hayatı, yerini, savaş niçiniyle ailesi ve ülkesi için duyduğu kaygıya bıraktı.

Ülkesine takviyesini konutunun penceresine astığı Ukrayna bayrağı ile gösteren Bedrenyuk, ailesi ve yakınlarıyla daima cep telefonu ile manzaralı görüşme yaparak, ülkesindeki gelişmeleri takip ediyor.

“Barış istiyoruz. Beşerler ölmesin”

Alyona Bedrenyuk, AA muhabirine, ailesinin Ukrayna’da yaşadığını belirterek, savaş başlamadan evvel hayli memnun olduğunu lakin artık ülkesinin durumu niçiniyle fazlaca üzüldüğünü söylemiş oldu.

Ülkesinin taarruza uğradığını, insanların öldüğünü söz eden Bedrenyuk, şöyleki konuştu:

“Çocuklar ölüyor. Yakınlarımın gönderdiği bir sürü imaj var. Çocuklar ağlıyor. Şu an sığınaklarda yaşıyorlar. Çocuklar aç. İnternetten daima takip ediyorum. Ailem Mıkolayiv’da yaşıyor. Başka kentlerde de akrabalarım var. Onlardan daima haber almaya çalışıyorum. Ailem için endişeleniyorum. 2 gün evvel Rus askerleri annemin yaşadığı meskenin 2 sokak ötesine kadar girdiler. daha sonra bizim askerler onları durdurdu. Birinci günler daima ağladım. Gözüme uykular girmedi. Artık şunu anladım, bizim beşerler sahiden savaşçı ve kahraman. Yalnızca askerlerden bir şey beklemiyorlar, halk da sokağa çıkıyor, savaşıyor. Onları o denli görür görmez içimdeki inanç daha da artıyor. Bizim insanların bu savaşı kazanacağına inanıyorum.”

Savaşın birinci günlerinde ailesinin Türkiye‘ye gelmesini istediğini fakat onların, “Vatanımızı bırakamayız. Burası bizim topraklarımız. Sonuna kadar buradayız.” söylemiş olduğini anlatan Bedrenyuk, bu savaşın son bulmasını istediğini aktardı.

Bedrenyuk, “Bütün Ukrayna halkı için üzülüyorum. İmajları izleyince gözyaşlarımı tutamıyorum. Savaş olmasını istemiyoruz. Barış istiyoruz. Beşerler ölmesin. Yalnızca Ukraynalı beşerler değil, Rus askerleri de ölmesin. Rus askerlerinin içerisinde 18-19 yaşında çocuklar var. Onlar da ölmesin. Onların da ailesi var.” dedi.

Türkiye‘ye de epeyce teşekkür ederim Ukrayna’ya yardımları için”

Savaş niçiniyle eşi Mustafa ve 2 yaşındaki oğlu ile Ukrayna’dan eşinin ailesinin yaşadığı Diyarbakır’a gelen Ksenya Kuzu da yaşadığı tasayı gözyaşları içerisinde anlattı.

Diyarbakırlı eşiyle 3 yıl evvel evlendiklerini, Ukrayna’nın Donetsk kentine yerleştiklerini söylemiş oldu.

Savaş niçiniyle yaklaşık bir ay evvel eşinin ailesinin yanına geldiklerini aktaran Kuzu, “2014’ten bu yana bu acıları yaşıyorum. 2018’de üvey babam bu çatışmalarda öldü. Bu savaşın ve ölümlerin acısını biliyorum ve hayli üzülüyorum. Burada olup onlara yardım edemediğim için hayli üzülüyorum. Bütün yurt haricinde olan Ukraynalılar da hayli üzülüyor. Vicdanen rahatsız oluyoruz. Bu savaş bitmeli. Türkiye‘ye de epeyce teşekkür ederim Ukrayna’ya yardımları için.” sözlerini kullandı.

Kuzu’nun kayınvalidesi Sevtap Kuzu da gelini ve oğlunun Ukrayna’da yaşadığını, haberleri izleyince savaş çıkma ihtimali üzerine onları Türkiye‘ye çağırdıklarını belirtti.

Kuzu, “bir daha döneriz diye düşünüyorlardı. Fakat artık durum nasıl olacak aşikâr değil. Gelinim daima haberleri izliyor. Çok üzülüyor ve daima ağlıyor. Ailesi için kaygı duyuyor. Çok üzüldüğünü görür görmez gelinime, ‘Televizyon izleme.’ diyoruz.” diye konuştu.

Kuzu, “Bize, ‘hiç bir ülke Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üzere yardım etmedi.’ diyor. Cumhurbaşkanı’na hayli teşekkür ediyor.” dedi.

AA / Nurten Aslan – Yeni