Ege Üniversitesinin “Engelsiz Üniversite” uygulamaları ödüllendirilmeye devam ediyor

abbas

Global Mod
Global Mod
“EGEDERS”, Manisiz Bilişim Eğitim Ödülü’nün sahibi oldu

Ege Üniversitesi, “Engelsiz Ege” sloganıyla tüm faaliyetlerinde engelli bireylerin eğitim hayatını kolaylaştırmak ismine sürdürdüğü çalışmalarla bu alanda aldığı ödüllere yenilerini eklemeye devam ediyor. YÖK’ün “Engelsiz Üniversite Ödülleri”nde Manisiz Program Nişanı kategorisinde 8 nişan ile Türkiye birincisi olarak damga vuran, 4 bayrak sahibi Ege, yalnızca yerleşke hayatında değil teknolojide de manisiz olduğunu kanıtlayarak “2022 Manisiz Bilişim Eğitim Ödülü”ne layık görüldü.

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı, Manisa Celal Bayar Üniversitesi ve Türkiye Manisiz Bilişim Platformu iş birliğinde düzenlenen “Uluslararası Manisiz Bilişim Kongresi” (BILTEVT 2022) kapsamında Türkiye’de engellilere yönelik yürütülen başarılı bilişim hizmetleri ödüllendirildi. Ege Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi (EGE-UZEM) tarafınca geliştirilen EGEDERS sistemi, Manisiz Bilişim Eğitim Ödülü’nün sahibi olurken mükafatı üniversite ismine Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Atılgan aldı.

“Üniversite olarak sorumluluklarımızın bilincindeyiz”

Engelli bireylerin eğitime entegrasyonu ve yerleşke hayatına ahengine yönelik kıymetli çalışmalar yürüttüklerini belirten Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Türkiye’de birfazlaca unsur imza atmış, tam akredite ve milletlerarası tanınır bir Araştırma Üniversitesi olarak, topluma karşı sorumluluklarımızın şuurundayız. Bu bağlamda toplum faydasına gerçekleştirilen tüm proje ve faaliyetlerde büyük bir özveriyle yer alıyor, gereken her türlü dayanağı veriyoruz. Engelli bireylerin topluma kazandırılması konusunda attığımız değerli adımlar kararında YÖK Manisiz Üniversite ödüllerinde 8 nişan alarak Türkiye birincisi olduk. Bu çalışmalarımızı yerleşke ortasında sonlu tutmayıp yeni periyot gayelerimiz içinde yer alan dijitalleşme alanına da yansıttık. Bilhassa pandemi devrinde değeri epeyce daha âlâ anlaşılan uzaktan eğitim faaliyetleri kapsamında büsbütün kendi imkanlarımızla geliştirdiğimiz ve Türk Patent Enstitüsü tarafınca kalitesi tescilli EGEDERS sistemimiz, ‘Engelsiz Bilişim Eğitim Ödülü’ne layık görüldü. Bu gurur verici başarıda emeği geçen tüm mensuplarımızı yürekten kutluyorum” diye konuştu.

Dijitalde de Manisiz Üniversite”

Her bireyin hem de bir engelli birey adayı olduğunu hatırlatan Rektör Budak, “Üniversitemiz bünyesinde bulanan Manisiz Ege Koordinatörlüğü aracılığında tüm ünitelerimizde engellilerin daha rahat, daha verimli eğitim almaları ve tüm imkanlara çarçabuk ulaşabilmeleri ismine çalışmalar başlattık. Binalarımızın fiziki şartlarını bu istikamette güzelleştirdik. Kütüphanemize görme engellilere yönelik seslendirilmiş eserler kazandırdık. Çağımızın gerektirdiği şartlar göz önüne alındığında manisiz bireylere yönelik çalışmaların fizikî ortamlar haricinde dijital ortamda da değer kazandığı bir gerçek. EGEDERS sistemimizin aldığı bu ödül, dijital ortamda da manisiz bir üniversite olduğumuzun en büyük delili. Ayrıyeten Manisiz Bilgilendirme Asistanı (EBA) uygulamasını Türkiye’de uygulayan birinci üniversiteyiz. Her ünitemizin ‘Engelsiz Ege’ mottosunu hayata geçirmek ismine ihtimamla çalıştığını rahatlıkla söyleyebilirim” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı