Engelli bireyler 7 sanat kısmında eğitim alacak

abbas

Global Mod
Global Mod
7 sanat kısmında kolunda eğitim alacak olan engelli bireyler Temel Oyunculuk eğitimlerine başladı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 16-29 yaş ortası 250 engelli birey için iki basamaklı olarak gerçekleştireceği ‘Sanat İçin Ben de Varım’ projesi kapsamında eğitimlere başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği ile hayata geçirilen eğitimlerin birincisi temel oyunculuk oldu. 7 sanat kolunda eğitim alacak engelli gençlerin ürettiği yapıtların kültür sanayisi eseri haline getirilmesi planlandı.

HEM HEYECANLI HEM İDDİALILAR

Sivil Toplum Merkezi’nde başlayan temel oyunculuk eğitimine 30 engelli birey katıldı. çok heyecanlı görünen oyuncu adayları, verilen direktifleri eksiksiz olarak yerine getirmek için büyük uğraş sarf etti. pek savlı olan adaylar eğlenceli dakikalar geçirdi.

7 SANAT KISMINDA EĞİTİM

Projede, Tiyatro eğitimlerinin yanında Müelliflik Atölyesi, Bağlama, Gitar, Piyano, Ritm ve Şan; Fotoğraf; Direktörlük, Kurgu ve Montaj, Çekim Teknikleri ve Senaryo; Dijital Medya Kültür Sanayisi İçerik Üretimi, Youtube İdaresi, Popcast Üretimi, Yeni Medya, Kurgu ve Montaj ve Diksiyon, Sınır, Ebru ve Tezhip üzere klasik el sanatları eğitimleri de verilecek.

SANAT İÇİN BEN DE VARIM FESTİVALİ

Projenin ikinci etabı ise şenlik olarak gerçekleştirilecek. 12-13 Mayıs 2023 tarihlerinde gerçekleştirilmesi planlanan Sanat İçin Ben de Varım Festivali’nde proje kapsamında sanat eğitimlerinin akabinde bireylerin ortaya çıkaracakları eserler sergilenecek.

PROJENİN AMACI

Proje ile dezavantajlı gençlerin, yaratıcılık ve girişimcilik kabiliyetlerinin geliştirilmesiyle, uzun vadede Türkiye’nin kültür sanayilerinin güçlendirilmesine katkı sağlanması hedefleniyor. Projede özel maksat ise verilecek eğitimlerle Kocaeli’nde ikamet eden 16-29 yaş ortası engelli bireylere edebiyat, sinema, müzik, fotoğraf, tiyatro, dijital medya ve klasik el sanatları üzere farklı kültür- sanat kısımlarında eğitimlerin verilmesi. Özel ihtiyacı bulunan bu gençlerin kültür ve sanat alanında yenilikçi modellerle yaratıcı ürün/eser üretme hünerlerinin geliştirilmesine katkı sağlamak maksat alınıyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı