‘Espor Kültürü’ Dersleri Başladı

abbas

Global Mod
Global Mod
Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) tarafınca her yıl farklı bir mevzu başlığıyla verilen espor eğitimleri bu yıl, İsveç menşeili espor eğitim şirketi olan Learn2Esports Küresel Eğitim Yöneticisi Nesligül Deniz Kolaşinli tarafınca veriliyor.

Her yıl giderek büyüyen espor ekosistemine ilgi de her geçen gün artmaya devam ediyor. Bilhassa genç nüfusun oluşturduğu espor alanında, gençlerin şuurlu karar verebilmesi ve yönlendirilmesi de bir o kadar değerli hal almakta. Her yıl espor alanında farklı ders başlıklarıyla eğitimlerin verildiği Bahçeşehir Üniversitesi’nde bu yıl da bahar devri itibariyle dersler verilmeye başlandı. Bu yıl 5’inci defa açılacak olan derslerin ana başlığı ise ‘Espor Kültürü’ oldu. Dersler, 2016 yılında kurulan İsveç ve AB ülkelerindeki öğrencilerin espor kültürlerini, eğitimlerini desteklemek gayesiyle faaliyetlerini yürüten Learn2Esports Global’in Eğitim Yöneticiliğini yapan Nesligül Deniz Kolaşinli tarafınca verilmeye başlandı.

ESPOR MESLEĞİ AÇISINDAN DEĞERLİ

Küresel ilgiyle birlikte bütçelerin bir çok büyük olduğu espor alanı, yalnızca bir oyun olarak algılanmasının fazlaca ötesinde artık memleketler arası operasyonları olan dev bir sanayi olarak görülmekte. Bu anlayışla hareket eden Bahçeşehir Üniversitesi, espor’un lisans düzeyinde incelenmesinin ve gerçek anlaşılması için başlatmış olduğu eğitimlerine devam ederek ekosistemin eğitim açığını kapatmayı hedefliyor. Espor alanında meslek yapmak isteyen öğrencilerin eğitildiği derslerle, oyuncu potansiyeline sahip öğrenciler de en yanlışsız biçimde yönlendirilmekte. Espor dünyasında yer almak isteyen BAU öğrencilerine sunulan dersler, bu yılda kesimin en deneyimli isimlerinden görülen Nesligül Deniz Kolaşinli tarafınca online olarak veriliyor.

“HEDEFİMİZ OYUN VE OYUNCU POTANSİYELİNİ AÇIĞA ÇIKARMAK”

Türkiye’de dijital oyun ve espor ile ilgilenen kalabalık bir genç nüfusun varlığına dikkat çeken Nesligül Deniz Kolaşinli şunları söylemiş oldu; “Bu ağır ilginin hakikat yere yönlendirilmesi, fakat şuurlu kararlar verecek kadar sağlam donatılmak ile mümkün olabilir. Küresel bir fenomene dönüşen espor’un bilhassa lisans düzeyinde incelenmesi ve hakikat anlaşılması oyun oynamak ile ilgili olumsuz algıyı yıkmak, espor’u yalnızca bir oyunu düzgün oynamaktan öte milletlerarası operasyonları olan dev bir sanayi olarak görmek, art planında gerçekleşen faaliyetleri hakikat tahlil edebilmek ve bu alandaki mesleklere yönlendirilmesi için de temel oluşturacaktır. Bu ders ile gayemiz sahip olduğumuz dayanılmaz oyun ve oyuncu potansiyelini açığa çıkartmak yolunda merak uyandırmak ve merakı hakikat yönlendirmektir.”

Öte yandan, üniversitede her Bahar devrinde açılan ‘GEP0312 Esporda Özel Başlıklar’ dersi; 2017-2018 Bahar periyodunda Riot Games Türkiye ile 2018/2019 Bahar devrinde Supermassive Esports ekibiyle ve 2019/2020 Bahar devrinde ise Gaming in Turkey oyun ve espor ajansı ile hem teorik tıpkı vakitte uygulamalı olarak gerçekleştirilmişti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı