EÜ ÇEVMER’den “Perşembe Seminerleri” kapsamında iki seminer

abbas

Global Mod
Global Mod
Ege Üniversitesi (EÜ) Etraf Problemleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÇEVMER) tarafınca Perşembe Seminerleri kapsamında “Tükettiklerimizi Üretiyoruz: Besin Artıklarının Besin, Dokumacılık ve Tarım Uygulamaları” ile “Doğal Biyopolimelerden Biyobozunur Aerojel Eldesi” başlıklı seminerler düzenlendi.

EÜ ÇEVMER Seminer Salonunda gerçekleştirilen aktiflikte konuşmacı olarak, EÜ Fen Fakültesi Biyokimya Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burcu Okutucu ile 2022 yılı TEKNOFEST Besin ve Tarım Türkiye üçüncüsü, Fen Fakültesi Biyokimya Yüksek Lisans Öğrencisi Özge Yılmaz yer aldı. Aktifliğe ayrıyeten, EÜ ÇEVMER Müdürü Prof. Dr. Armağan Kınal ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

“Dünyada atık oranı bir kıta boyutuna vardı”

Gıda atıklarının etrafa verdiği ziyanlardan kelam eden Prof. Dr. Burcu Okutucu, “Geri dönüşüm evresinde kendi başarabileceğimiz kısımdan yol almaya çalıştık. Besin ve dokuma alanını yüklü olarak ele aldık. Atıkların epeyce fazla olmasını önleyemedik ve azaltamadık. Çünkü dünyadaki endüstriyel atık hacmi bir kıta boyutuna vardı. Bu durumdan ötürü atıkları geri dönüştürmeyi hedefledik..

Tekstil alanındaki geri dönüşüm sürecini aktaran Prof. Dr. Okutucu, “Bizler geri dönüşümü sağlayarak aslında tabiattan aldığımızı tabiata geri vermeyi hedefliyoruz. Dönüşümün dokuma bölümündeki sürecini incelediğimizde dünyada dokumacılık geri dönüşümünün Türkiye’ye nazaran daha yüksek hacimde gerçekleştiği görülüyor. Türkiye’de ise süreç, geri dönüşüme teşvik projeleriyle gerçekleşiyor. Akademik olarak, geri dönüşüm maliyetlerinin artması sebebiyle daha az maliyetli projelere yöneliyoruz” diye konuştu.

“Lisans öğrencisi olarak lisansüstü öğrencilerle yarıştım”

2022 yılında yapılan TEKNOFEST’te ‘Gıda ve Tarım’ alanında Türkiye üçüncüsü olan projesine değinen Özge Yılmaz, “Doğal organik bileşenler olan karbonhidrat, protein, müsilaj üzere yapılardan aerojelimizi sentezlersek bu birebir sınıf olan bioaerojel sınıfı olarak isimlendirebilir. Bu sınıfın geri dönüşüm basamaklarında tercih edilmesindeki en büyük niye ise biyolojik olarak parçalanabilir olmasıdır. Bütün bu kavramlar, çalışmama biçim veren temel ögeleri içeriyor. Ben bir lisans öğrencisi olarak bu çalışmayı yarışa sunduğumda rakiplerim daima yüksek lisans yahut doktora öğrencileriydi. Bu bağlamda fazlaca çalışmam gerekti. Kelam konusu güçlü süreçte bana takviyelerini hiç bir vakit esirgemeyen Burcu Okutucu hocama teşekkür ediyorum ” dedi.

Seminerlerin akabinde Prof. Dr. Armağan Kınal, konuşmacılar Prof. Dr. Okutucu ile Özge Yılmaz’a teşekkür evrakı takdim etti.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı