EÜ Urla Denizcilik MYO ile Sualtı Araştırma ve Uygulama Merkezi’nden eğitim atağı

abbas

Global Mod
Global Mod
Ege Üniversitesi eğitim yelpazesini genişletmeye devam ediyor

Ege Üniversitesinin, Urla ilçesinde faaliyet gösteren iki ünitesi olan Urla Denizcilik Meslek Yüksekokulu ile Sualtı Araştırma ve Uygulama Merkezi(Ege SAUM), yapılan kontroller sonunda alanlarında kıymet arz eden sertifikalı eğitimler vermeye hak kazandı. Urla Denizcilik MYO ve Ege SAUM Müdürü Prof. Dr. Celalettin Aydın, Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’ı makamında ziyaret ederek eğitimler hakkında bilgi verdi. Rektör Prof. Dr. Budak, “Ege Üniversitesi olarak hayat uzunluğu öğrenme mottosuyla akademik bilgi birikimimizi topluma aktarmaya çaba ediyoruz. Urla’da bulunan iki ünitemiz tarafınca verilmeye hak kazanılan sertifikalı eğitimler ile eğitim yelpazemizi daha da genişlettik” dedi.

Prof. Dr. Celalettin Ayıdn ise hem merkezin birebir vakitte yüksekokulun değerli bir eğitim atağına kalktığını lisana getirdi. Prof. Dr. Aydın, “Ege SUAM, Sualtı Sörveyi alanında ülkemizdeki üniversiteler içinde birinci ve tek Türk Loydu onaylı servis sağlayıcı olma özelliğini taşıyor. Urla Denizcilik MYO, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü tarafınca yapılan son denetleme kararında, eski yeterliliklerine ek olarak mezun öğrencilerine GMDSS Genel Telsiz Operatörü (GOC), Köprüüstü Kaynak İdaresi (BRM) Eğitimi, Otomatik Radar Plotlama Aygıtlarını (ARPA) Kullanma Eğitimi ve Radar Müşahede ve Plotlama Eğitimi sertifikalarını vermeye hak kazandı. Yüksekokulumuz ayrıyeten yapılan denetleme kararında Tayfa, Hudutlu, Balıkçı ve Yat Kaptanlarına yönelik Temel Deniz Emniyet Eğitimlerini (STCW) vermeye uygun bulundu” diye konuştu.

Hem MYO birebir vakitte merkez tarafınca ortak verilen eğitimlerden bahseden Prof. Dr. Aydın, “Yüksekokulumuzda ve merkezimizde, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu onaylı donanımlı dalış kursu (CMAS 1*,2*,3*) ve Türk Loydu onaylı Sualtı Kaynakçılığı sertifikası veriliyor. Alanında değer arz eden sertifikalı eğitimleri kurumlarımıza kazandırmaya devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı