EÜ Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Kısmı “5 Yıllık Tam Akreditasyon” aldı

abbas

Global Mod
Global Mod
*Eğitim öğretim ve araştırma kalitesi tescillenen EÜ Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Kısmı, Türkiye’de alanında 5 yıllık tam akreditasyon almaya hak kazanan 2 kısımdan birisi oldu.

Türkiye’de bir birincisi başararak YÖKAK’tan beş yıllık tam kurumsal akreditasyon alan Ege Üniversitesinde fakülte ve kısım bazında kalite ve akreditasyon çalışmalarına devam ediliyor. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Kısmı, akreditasyon çalışmaları kararında YÖKAK tarafınca yetkilendirilen PEMDER Peyzaj Mimarlığı Eğitim Programları Akreditasyon Şurası (PAK) tarafınca 5 yıl müddet ile akredite edildi. Eğitim öğretim ve araştırma kalitesi tescillenen EÜ Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Kısmı, Türkiye’de alanında 5 yıllık tam akreditasyon almaya hak kazanan 2 kısımdan birisi oldu.

Ege Üniversitesinin hem kurum tıpkı vakitte kısım ve programlar seviyesinde tüm ünitelerinin kalitelerinin tescillemesine yönelik çalışmalara orta vermeden devam ettiklerini vurgulayan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Stratejik gayelerimiz doğrultusunda eğitim öğretim, araştırma ve geliştirme alanları başta olmak üzere akademik ve idari süreçlerde kaliteyi öncelikli hale getirerek çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Üniversite genelinde yapılan değerlendirmeler sonucunda YÖKAK’tan kurumsal seviyede 5 yılık tam akreditasyon alan üniversitemiz, son dönende akreditasyon alan program sayısında da değerli bir ivme göstererek büyük bir muvaffakiyet sağladı. Hepimizin bildiği üzere kalite ve akreditasyon sürecinin değerli bileşenlerinden birisini de hiç elbet kısım ve programlar oluşturuyor. Bu manada tüm ünitelerimizde bu ideolojimizin yerleşmesi, bir kültüre dönüşmesi, yaygınlaştırılması, kalıcı ve sürdürülebilir olması kıymet arz ediyor. Bir araştırma üniversitesi olarak kalite standartlarımızı daima düzgünleştiriyor, bu şuurla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Değerli bir yol kat ettik, manalı kazanımlara imza attık. Bu anlayışımızı yeni ünitelerimizin akreditasyonu ile sürdürüyoruz. Üniversitemizin misyonu, vizyonu, stratejik amaçları doğrultusunda eğitim-öğretim, araştırma -geliştirme, toplumsal sorumluluk, toplumsal katkı, idare süreçleri ile milletlerarasılaşma ve dijitalleşme metriklerinde faaliyetlerini sürdüren Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Kısmımız 5 yıllık tam akreditasyonu hak kazanarak kalitesini tescilledi. Ulusal ve memleketler arası ölçekte donanıma sahip peyzaj mimarları yetiştiren kısmımız, eğitim – öğretim kalitesi, yürütülen bilimsel araştırmaların özgünlüğü ve donanımlı akademik grubuyla alanında ülkemizin öncü kısımlarından birisi. Kısmımızın eğitim kalitesini tescilleyen bu süreçte özverili çalışmalarından dolayı emeği geçenleri tebrik ediyor, muvaffakiyetlerinin devamını diliyorum” dedi.

Türkiye’nin birinci akredite olan peyzaj mimarlığı kısımlarından birisi

EÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Banu Yücel, “Ülkemizdeki Peyzaj Mimarlığı Kısımlarının akreditasyon müracaatları 2021 yılı Ocak ayında alınmaya başlandı. 5 kısmın başvurduğu ve toplam 14 ay süren akreditasyon kıymetlendirme süreci tamamlandı. Fakültemiz Peyzaj Mimarlığı Lisans Programı, PEMDER Peyzaj Mimarlığı Eğitim Programları Akreditasyon Heyeti (PAK) tarafınca değerlendirildi ve 2027 yılına kadar 5 yıllık mühletle akredite edildi. Türkiye’nin birinci 5 yıllık tam akreditasyon alan Peyzaj Mimarlığı Lisans Programları içinde yerimizi aldık. Akreditasyon çalışmalarımıza liderlik eden Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak hocamıza süreçteki takviyeleri için teşekkür ediyor, kararın üniversitemiz ve ülkemize iyi olmasını diliyoruz” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı