EYT Meclis tatile girmeden görüşülecek mi, 2023’e mi kalacak? EYT ne vakit görüşülecek?

Musa

New member
Eyt‘liler çıkacak düzenlemeyi heyecanla beklerken, Meclis’te alınan karar EYT bekleyen vatandaşları endişelendirdi. Meclis’in tatile girmesinin akabinde vatandaşlar arama motorlarında EYT Meclis tatile girmeden görüşülecek mi, 2023’e mi kalacak? EYT ne vakit görüşülecek? sorularına karşılık aradı. İşte ayrıntılar…

EYT MECLİS TATİLE GİRMEDEN GÖRÜŞÜLECEK Mİ?

Ak Parti, Meclis’in 27, 28, 29 Aralık günlerinde tatil olmasını önerdi. Ak Parti’nin önerisi, MHP’li milletvekillerinin takviyesiyle kabul edildi. Meclis’teki yasama faaliyetleri ocak ayında bir daha başlayacak. Bu gelişme EYT düzenlemesini bekleyen milyonları hayal kırıklığına uğrattı. Düzenlemenin 2023’e sarkması bekleniyor.

Duruma reaksiyon gösteren CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, “Bu küme teklifinin Türkçesi ne biliyor musunuz? Verilen kelamlar tutulmadan sene kapatılıyor. Küme önerisi diyor ki ‘Anayasa’ya açık karşıt, Anayasa’ya karşı cürüm sürece torbasını bu hafta hallediyoruz, gelecek hafta çalışmıyoruz’. Emeklilikte yaşa takılanlar ne oldu? Bir bakan o denli konuşuyordu. yemin ettiniz, ‘2022 bitmeden Meclis’ten geçecek’ diye.” dedi. Özel kelamlarını şu biçimde sürdürdü: “Emeklilikte yaşa takılanları boynu bükük bırakıp, yılbaşı gecesi yeni yıla memnunlukla gireceklerine tasayla, tedirginlikle girmelerini sağlayacak bir küme önerisi getirmişsiniz. Biz, emeklilikte yaşa takılanlarda rastgele bir ayrımı, rastgele bir kısıtlamayı, bilhassa yaş sınırlamasını katiyetle kabul etmiyoruz. MHP’nin 5 yıl evvel, 4 yıl evvel verilmiş kanun teklifi var. 4 yıldır beşerler bunu bekliyorlar. Siz dediniz ki ‘Seçimi kaybedeceğimizi bilsek geçirmeyeceğiz’. Onlar da size uydular, gördünüz seçim gidiyor, ‘Şimdi getireceğiz’ dediniz lakin 2022 bitiyor, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili düzenlemeyi yapmadan gidiyorsunuz. Ayrıyeten, sözleşmelilere takım sözünüz var, sözleşmelilere kadroyu vermeden gidiyorsunuz”

Özel’e cevap veren AK Parti Küme Başkanvekili Yılmaz Tunç ise “Sayın Özel, küme teklifimizde olmayan konular olduğunu belirterek, birtakım mevzular gündeme getirilmeden Meclis’in çalışmalarına orta vereceği biçiminde bir yorum yaptı. Bunu kabul etmek mümkün değil. Bir sefer emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili olarak Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’mızın çalışması son kademeye geldi ve kanun teklifine dönüşmek üzere. İnşallah burada daima birlikte emeklilikte yaşa takılanlar sorununu, AK Parti’nin devraldığı bir sorun o da kronik sorunu da epeyce yakın vakitte çözeceğiz. Taban fiyat görüşmeleri devam ediyor ve burada alım gücünü koruyacak bir fiyatın belirleneceğine inanıyoruz; bunu başlangıçta da söylemiştik. Sözleşmelilere takım gündemimizde, yakın vakitte o da Meclis’in gündemine gelecek. Kamu Denetçiliği raporunun görüşmelerini gerçekleştireceğiz” sözlerini kullandı.