Gücün Yıldızları Projesi tüm Türkiye’ye yayılıyor

abbas

Global Mod
Global Mod
BEDAŞ, AEDAŞ ve ÇEDAŞ’ın, 2018 yılında başlatmış olduğu Gücün Yıldızları Projesi, ‘örnek model’ oldu. Genç istihdama katkı sağlayan, bölüme yetişmiş eleman kazandıran projenin aldığı başarılı sonuçlar üzerine, İstanbul Avrupa Yakası, Antalya ve Sivas’taki 3 okulda açılan ‘Yüksek Tansiyon Dalı’nın ismi ‘Elektrik Tesisatları ve Dağıtım Dalı’ olarak değiştirilirken Türkiye genelindeki tüm meslek liselerinin müfredatında kendine yer buldu.

Elektrik dağıtım dalının öncü şirketlerinden Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş.(BEDAŞ), Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.(AEDAŞ) ve Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş’nin (ÇEDAŞ), Ulusal Eğitim Bakanlığı(MEB) Mesleksel ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile yapılan işbirliği çerçevesinde 2018 yılında hayata geçirdiği “Enerjinin Yıldızları Projesi”, Türkiye geneline yayılıyor.

Güç kesiminin nitelikli eleman muhtaçlığına tahlil üretmenin yanı sıra genç istihdama katkı sunan projeden elde edilen başarılı sonuçlar üzerine MEB, İstanbul Avrupa Yakası, Antalya ve Sivas’taki 3 okulda kurulan ‘Yüksek Tansiyon Dalı’nın isminin ‘Elektrik Tesisatları ve Dağıtım Dalı’ olarak değiştirilerek, Türkiye genelindeki meslek liselerinde oluşturulmasına karar verdi. Bu sırada bir daha BEDAŞ, AEDAŞ ve ÇEDAŞ uzmanlarının sunduğu katkı ile hazırlanan yeni müfredat çerçevesinde kelam konusu mesleksel eğitimin de 9’uncu sınıftan itibaren başlaması tarafında çalışma başlatıldı. Emel, dalın muhtaçlığı olan ‘yıldızlara’, üç bölgedeki okulların yanı sıra Türkiye genelinde eğitim fırsatı sunmak.

YAPARAK-YAŞAYARAK ÖĞRENME MODELİ

Gücün Yıldızları Projesi’nin ‘yaparak-yaşayarak’ öğrenme modeline dayandığını tabir eden CK Güç Regülasyon Yöneticisi Fidan Öztürk, “Proje çerçevesinde şirketlerimiz, İstanbul Avrupa Yakası, Antalya ve Sivas’ta belirlenen 3 okulda Yüksek Tansiyon Kolu oluşturulmasına takviye verirken, öğrencilere uygulamalı eğitim fırsatı sunabilmek için AB standartlarında birer Yüksek Tansiyon Laboratuvarı kurdu. Bu ortada Yüksek Tansiyon Dalı’nı seçen öğrencilere burs ve staj imkanı da sağlandı. Artık ise 3 vilayette başlamış olduğumuz projemizin Türkiye’nin tamamına yayılması kelam konusu. Artık Türkiye’deki 21 elektrik dağıtım şirketi, kendi bölgelerinde bulunan meslek liselerinin, ‘Elektrik Tesisatçılığı ve Dağıtımı Dalı’na dahil olarak gençlerimizin yetişmesine katkıda bulunabilecek. Gençlerimize iş imkanı, kesimimize nitelikli iş gücü kazandıran Gücün Yıldızları Projemizin, örnek alınması ve Türkiye genelinde uygulanacak olması bize büyük bir gurur ve heyecan veriyor” değerlendirmesinde bulundu.

BÖLÜME YENİ YILDIZLAR KAZANDIRDI

Fidan Öztürk, bölüme yeni yıldızlar kazandıran Gücün Yıldızları Projesi’ni Türkiye genelinde örnek model haline getiren süreci şu biçimde özetledi:

• 2018 yılında Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB) Mesleksel ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile yapılan protokol daha sonrasında BEDAŞ İstanbul Avrupa Yakası’nda Bayrampaşa İnönü Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi, AEDAŞ Antalya’da Kepez Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi, ÇEDAŞ ise Sivas’ta Atatürk Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nde kesimin gereksinimi olan elemanları yetiştirecek ‘Yüksek Tansiyon Dalı’nın oluşturulmasına katkı sağladı. Akabinde her şirketimiz kendi bölgesindeki okulda bir yüksek tansiyon laboratuvarı kurdu.
  • Okullar her yıl 100 ila 120 öğrencinin laboratuvarlarda mesleksel formasyonunun gerektirdiği eğitimi görmesine imkan sağlayacak düzeyde dizayn edildi. Her yıl ortalama 30 öğrenciye ayda 500 TL burs dayanağı sağlandı.
  • Şirketlerimiz 12’inci sınıfı bitirip mezun olan öğrencilere istihdamda da öncelik verdi. 2018 yılından bu yana mezun olan 115 öğrenciden, 26’sı BEDAŞ, 6’sı AEDAŞ, 10’u ise ÇEDAŞ’da iş başı yaptı.
  • Yüksek Tansiyon Dalı’nda bulunan öğrencilerin daha evvel eğitimini almadıkları “Elektrik Piyasası” dersinin MEB onayı dahilinde müfredata girmesi sağlandı.
  • MEB ile iş birliği halinde 4 mesleksel ders içeriğinin günümüz şartlarına uygun olarak güncellenmesini gerçekleştirildi.
  • 16 çalışanımızla müfredatın oluşmasına katkıda bulunurken 90 çalışanımızla da öğrencilerimize alanına uygun dersler verdi. Hala de bu çalışmalar devam etmekte.
  • 3 dağıtım şirketimizden proje ünite sorumluları ile her hafta 3 saat AutoCAD eğitimi verildi.
  • 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılında 11 ve 12. sınıflarda hala 136 öğrenci eğitim alıyor. Kelam konusu 136 öğrencinin, 45’i İstanbul, 57’si Antalya ve 34’ü Sivas’taki okullarımızda bulunmaktadır.
Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı