İran’da gaz tasarrufu ve hava kirliliği düzenlemesi

Musa

New member
Tahran‘da iki gün müddetince gaz tasarrufu sebebiyle okulların kapalı tutulması ve çevrim içi eğitime geçilmesi sonucu, bu defa hava kirliliği niçiniyle alındı.

İran resmi ajansı IRNA’ya bakılırsa, Hava Kirliliği Acil Durum Çalışma Kümesi, Firuzkoh ve Demavend kentleri hariç Tahran eyaletindeki tüm eğitim kurumlarının, çarşamba ve perşembe günleri çevrim içi eğitim yapmasına karar verdi.

Haberde, üniversite öğrencilerinin imtihanlarının planlanan vakitte yapılması ya da ertelenmesi sonucunın ise ilgili eğitim kurumlarına bırakıldığı aktarıldı.

Hava Kirliliği Acil Durum Çalışma Kümesi’nin sonucunda, 2 gün boyunca açık ve kapalı alanlarda spor yapmanın yasaklandığı, akaryakıt ve çabuk bozulabilen eserleri taşıyan kamyonlar dışındaki öteki ağır tonajlı araçların gece trafiğinin de engelleneceği tabir edildi.

Tahran Hava Kalitesi Denetim Merkezi de Tahran’da mevcut ortalama hava kalitesinin 150 endeksin üzerinde seyrettiğini, bunun tüm kümeler için sıhhatsiz şart manasına geldiğini belirtti.

Hava sirkülasyonuna uygun olmayan pozisyonu ve nüfus yoğunluğunun yanı sıra eski model araçlar ile yaygın olarak kullanılan motosikletlerin çıkardığı egzoz gazları, Tahran’da hava kirliliğini artıran etkenler içinde gösteriliyor.

Dünya genelindeki hava kirliliği sıralamasında birinci 3 kent içinde yer aldığı belirtilen Tahran’da bu niçinle okullar sık sık tatil ediliyor.

Elborz Valiliğinden yapılan açıklamada da tüm eğitim kademeleri için derslerin çevrim içi yapılacağı, imtihanlara ait sonucun ise üniversitelerinin sorumluluğunda olduğu belirtilerek, araç trafiğinin kısıtlanmasının yanı sıra hava kirliliğini artıracak tüm inşaat faaliyetlerinin de durdurulacağı kaydedildi.

Pazartesi ve salı günleri, gaz tasarrufu sağlamak gayesiyle kurumlar uzaktan çalışırken, okullarda da çevrim içi eğitim uygulanmıştı. Yüz yüze eğitime çarşamba günü dönülmesi beklenirken, bu kere hava kirliliği sebebiyle okulların kapalılık mühleti uzatıldı.

Gaz tasarrufu düzenlemesi

Yezd Valiliği Kriz İdaresi Genel Müdürü Muhammed Ali Malekzade yaptığı açıklamada, kar yağışı ve yollarda don oluşmasının yanı sıra gaz tüketiminde tasarrufa gitmek için eyaletteki tüm okulların çarşamba günü kapalı olacağını deklare etti.

Eğitimin çevrim içi yapılıp yapılmayacağına ait bilginin verilmediği açıklamada eyaletteki tüm ofislerin de tasarruf önlemleri çerçevesinde kapalı olacağı açıklandı.

Öte yandan, Kohgiluye-Buyer Ahmed ile Gilan eyaletlerinde de gaz tüketiminde tasarruf sağlamak hedefiyle perşembe günü tüm kurumların tatil edildiği aktarıldı.

Kaynak: AA / Haydar Şahin – Şimdiki