İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yudum Söylemez okula ahenk meselelerini kıymetlendirdi: “Anlayış ve hudut konusunda çok uçlara gitm

abbas

Global Mod
Global Mod
Eğitim-öğretim yılının bir daha başlaması ve yaz tatilinin sona ermesiyle ebeveynler çocuklarının ahenk sorunu yaşadıklarına tanıklık edebiliyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yudum Söylemez, ebeveynlerin okula ahenk problemleri karşısında hem anlayışlı birebir vakitte hudut koyan bir hali benimsemesi gerektiğini söylemiş oldu.

Yaz tatilinin sona ermesi ve okulların bir daha açılmasıyla, çocuklar uyku sistemi, yeni okula adapte olma, kurallara ahenk sağlama üzere konularda sorun yaşayabiliyor. Kimi çocuklar kendilerini yetersiz hissettiklerinden başarısız olma, beğenilmeme ve sevilmeme telaşlarıyla okula gitmek istemiyor. Bazılarıysa yaz tatilinde yüksek oranda teknoloji kullanmasının akabinde adeta bir mahrumluk sendromu yaşıyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yudum Söylemez, okulların açılmasıyla ahenk sorunu yaşayan çocukların bilhassa nizamın oturmadığı meskenlerden, kuralların, sonların olduğu bir ortama geçmekte zorlandıklarını söylemiş oldu.

Ebeveynler içindeki duygusal meşakkatlerin, anne ve baba içindeki çatışma durumlarının da çocuklarda okula gitme konusunda isteksizlik yaratabileceğini söyleyen Söylemez, “Ebeveynler hem anlayışlı yaklaşıp tıpkı vakitte hudut çizmeli” dedi. Söylemez, “Çocukların hislerini anlamak, aynalamak kıymetlidir. beraberinde da net sonlar çocuğu inançta hissettirir. Örneğin, ‘Tatilden daha sonra okula başlamak fazlaca güç geliyor seni anlıyorum. Ben de kimi vakit işe gitmek istemiyorum. Fakat bugün okulun birinci günü ve orda olman gerekiyor. Okuldan daha sonra ne yapmak istersin?’ diyerek çocuğa okula gitmesinin değerli olduğu aktarılabilir” açıklamasında bulundu.

Ebeveynlerin okula ahenkte en sık yaptığı yanlışlar…

Ebeveynlerin çocukların hislerine anlayışla yaklaşırken, sonları da belirlemesi gerektiğini söyleyen Söylemez, “Anlayış ve hudut konusunda çok uçlara gitmek en büyük yanlış” diyerek dengeyi bulmanın kıymetinin altını çizdi. Söylemez, “Aşırı anlayışlı olup çocuğa hudut koymadığımızda çocuk istemediği şeyleri yapmak zorunda olmadığını, biraz ısrar ederse kuralları esnetebileceğini öğrenir ve ağlayarak, inatlaşarak istediğini yaptırabileceğini düşünür. Çok katı sonlar, baskı, ruhsal ya da fizikî şiddet ise çocuğun olumsuz hislerini tabir etmesine fırsat vermez, çocuk bu hislerini bastırmayı ya da öteki sıkıntılı davranışlarla (ağlamak, saldırgan davranmak, içe kapanmak gibi) dışa vurmayı öğrenir” dedi.

Çözüm çocuklarla teknolojiden uzak, ailece vakit geçirmek

Söylemez çocukların yaz tatillerini de belli kurallar çerçevesinde geçirmesinin, okula ahenk sıkıntılarının önüne geçmede tesirli olacağını söz ederek, “Yazın da çocuğa yaşına uygun küçük sorumluluklar vermek, ona ömrün yüzde yüz özgürlük olmadığını hissettirecektir” dedi. Uyku meselelerinin tahlilinin ise çabucak hemen okullar açılmadan yavaş yavaş çocuğun uyku tertibini okul saatine yaklaştırmaya başlamak olduğunu lisana getirdi.

Çocukların okula başlamakla ilgili olumsuz hislerinin üstesinden ailece vakit geçirerek gelinebileceğine dikkat çeken söylemez, “Ailece teknolojiden uzak okuma vakit içinderı oluşturun. Çocuğunuzla okula başlama konusundaki olumsuz hislerini paylaşabileceği oyunlar oynayın, onun öykü ya da fotoğraflarla hislerini tabir etmesini sağlayın.” dedi.

Tasarımı kendisine ilişkin olan Bizbize Aile Oyunu üzere aile içi bağlantısı güçlendirmeye yönelik oyunların çocukların hislerini anlamada yararlı olabileceğini belirten Söylemez, okula ahenk meselelerinin hayli şiddetli olduğu durumlarda korku bozukluğu ya da dikkat eksikliği üzere problemlerin var olabileceğine dikkat çekti. Söylemez, “Bu durumlarda kesinlikle bir çocuk psikoloğu ya da aile terapistinden dayanak alınmalıdır” açıklamasında bulundu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı