İstanbul Büyükşehir Belediyesinden Eğitime Dayanak – Bakım Ve Tamiri Yaptırılan Kadıköy’deki 22 Okulun Toplu Açılışı Merasimle Yapıldı

Musa

New member
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafınca bakım ve tamiri yaptırılan Kadıköy’deki 22 okulun toplu açılışı merasimle yapıldı.

Şener Birsöz İlköğretim Okulu’nun bahçesinde yapılan merasimde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Kadir Topbaş, İstanbul’un dertlerinin kaynağının, son 50 yılda 12 milyon göç almasından kaynaklandığını, buna bağlı olarak da eğitim alanları ve sıhhat ünitelerinin kâfi olmaması üzere pek fazlaca sorun yaşandığını söylemiş oldu.

İl sonları ortasındaki 770 ilköğretim okuluna uygulamalı toplumsal etkinlikler sınıfı yaptırdıklarını kaydeden Topbaş, 100 okula fen, 100 okula fizik ve 100 okula kimya laboratuvarı, 100 okula Atatürk köşesi, 100 okula ses sistemi, 1000 okula İstiklal Marşı, Gençliğe Hitabe, Atatürk portresi ve Türk bayrağı kazandırdıklarını söylemiş oldu. Kadir Topbaş, ”260 okulun tamir, bakım ve tamirlerini yaptık. Bu öğretim yılında pek fazlaca okulun bahçesine kapalı spor salonu yapma adımları attık. 120 okulun bahçesine kapalı spor salonu yapıyoruz” dedi.

-KADIKÖY’DE TOPLAM 37 OKUL-

Geçen yıl 15, bu yıl 22 okul olmak üzere Kadıköy’de toplam 37 okulun bakım ve tamiratlarını gerçekleştirdiklerini söz eden Topbaş, Kadıköy’de de toplam 10 okulun bahçesine spor salonu yapılacağını bildirdi.

Topbaş, salonlardan ders saatleri haricinde etrafta yaşayanların ve velilerin de yararlanabileceğini, bununla birlikte bu salonların konferans, tiyatro ve konser hedefli kullanılabileceğini tabir etti.

Eğitime verdikleri ehemmiyet çerçevesinde İSMEK kurslarına 120 bin kursiyerin devam ettiğini belirten Topbaş, bir daha bu yıl 35 bin bireye okuma-yazma öğretildiğini, ayrıyeten bu eğitim yılında 37 bin 500 öğrenciye burs verildiğini söylemiş oldu.

Kadir Topbaş, 9 Haziran Cuma günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da iştirakiyle okullarında 1, 2 ve 3’üncü olan 9 bin öğrenciye bisiklet dağıtacaklarını kaydetti.

Kadıköy’de 170 okulun bakım ve tamirata gereksinimi olduğunu belirten Topbaş, bu okulları birer birer onaracaklarını söylemiş oldu. Yeni dersliklere muhtaçlık duyulduğunu anlatan Topbaş, fiziki ve altyapı eksikleri bulunan pek fazlaca okul olduğuna dikkat çekerek, iş erkeklerinı, hayırseverleri eğitime takviye vermeye çağırdı.

-ÖĞRENCİLERE TAVSİYELER-

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Kadir Topbaş, öğrencilere de seslenerek, şu tavsiyelerde bulundu:

”Yakında karne alacaksınız ve tatile gireceksiniz. Tatil demek, ‘miskinlik, yan yatmak’ demek değil. Sakın kitabınızı elinizden bırakmayınız. Çok okuyunuz. Dünya ile yarışıyoruz. Bu yarışta artık sizler öncüler olmalısınız. Bu adımları sizler atacaksınız. Kendinizi epey âlâ biçimde yetiştirmek durumundasınız. Kendinize yanlışsız düzgün hoş arkadaşlar seçin. dostunuza dikkat edin. Arkadaşlarınız yanlış yollarda yanlış şeyler yapıyorlarsa onları ikaz edin. İkazınızı dinlemiyorlarsa onlardan ayrılın.”

-ÖSS İÇİN ALINAN TEDBİRLER-

Kadir Topbaş, 18 Haziran Pazar günü yapılacak Öğrenci Seçme Sınavı’na (ÖSS) girecek öğrenciler ve ailelerine yönelik bir dizi önlemler alındığını da bildirdi.

İETT otobüslerinin imtihana girecekler için Kadıköy, Harem Otobüs Terminali, Bayrampaşa Büyük İstanbul Otogarı, Taksim, Eminönü ve Beyazıt meydanlarından 26 ilçeye ve semt merkezlerine fiyatsız olarak sefer yapacağını kaydeden Topbaş, ayrıyeten İDO’nun kent sınırları vapurları ile tramvay ve metro sınırlarında da imtihan günü fiyatsız ulaşım imkanı sağlandığını söylemiş oldu.

Topbaş, imtihanın yapılacağı tüm ilçe ve semtlerde hiç bir biçimde su kesintisi yapılmayacağını da belirterek, 17-18 Haziran günlerinde Harem Otobüs Terminali, Bayrampaşa Büyük İstanbul Otogarı ile Kadıköy Eminönü, Beyazıt, Mecidiyeköy, Üsküdar ve Bakırköy meydanlarında imtihana girecek olanlar ve ailelerine rehberlik hedefiyle taşınabilir müşavere merkezleri kurulacağını söylemiş oldu.

-SEYYAR SATICILARA YASAK-

Sınav yapılacak merkezlerin etrafının pak tutulacağını ve imtihan esnasında işportacı ve seyyar satıcıların satış yapmalarına müsaade verilmeyeceğini tabir eden Topbaş, ayrıyeten İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Çamlıca, Fethipaşa, Gözdağı, Florya, Arnavutköy, Kasımpaşa, İstinye ve Beykoz’daki toplumsal tesislerinde imtihana girecek öğrenci ve aileleri için imtihan gününe mahsus olmak üzere yüzde 20 indirim uygulanacağını bildirdi.

Topbaş, zabıta takımlarının de bu kapsamda imtihan salonları etrafında nazaranvlendirileceğini belirterek, ayrıyeten imtihan yapılacak okulların yakınlarındaki üretim işleri ve şantiye çalışmalarına orta verileceğini söylemiş oldu.

Kadıköy Belediye Lideri Selami Öztürk de, okulların, müfredatları bir daha Ulusal Eğitim Bakanlığı’na bağlı kalacak biçimde öğretmen takımı ve fiziki şartları bakımından mahallî idareye bağlanması gerektiğini söylemiş oldu.

Konuşmalardan daha sonra Kadir Topbaş, Kadıköy Kaymakamı Kasım Esen, İlçe Belediye Lideri Selami Öztürk ve İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Zeki Gürsül birkaç öğrenciyle birlikte bakım ve tamiri yapılan 22 okulun tamamını temsilen kırmızı bir kurdele keserek açılışlarını yaptılar.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafınca çatı kaplaması, su tesisatının yenilenmesi, parke döşenmesi, kapı ve pencerelerin değiştirilmesi, boya ve badanaların yenilenmesi üzere çeşitli bakım ve tamiratları yapılan 22 okulun bu masraflarının, 1.5 milyon YTL’ye mal olduğu bildirildi.

Kaynak: AA / Yeni