İtalya’da AP’deki yolsuzluk kuşkusunda ismi geçen eski vekilin eşi için iade sonucu çıktı

Musa

New member
İtalyan mahkemesi, Avrupa Parlamentosu’ndaki (AP) yolsuzluk soruşturmasında ismi geçen eski AP parlamenteri Antonio Panzeri’nin eşi Maria Dolores Colleoni için Belçika makamlarının yaptığı iade talebini kabul etti.

İtalyan basınındaki haberlere nazaran, Belçikalı makamların yürüttüğü AP irtibatlı yolsuzluk, rüşvet ve kara para aklama soruşturmasının odağındaki isim olan eski parlamenter İtalyan Antonio Panzeri’nin eşi Colleoni ve kızı Silvia Panzeri de hata paydaşlığı, komplo, kara para aklama kuşkusuyla İtalya’da sorgulanıyor ve Belçika’ya iadeleri kelam konusu.

Belçikalı makamların verdiği bilgiler doğrultusunda 10 Aralık’tan bu yana İtalyan güvenlik güçlerince konut mahpusunda tutulan Colleoni, bugün Brescia kentindeki temyiz mahkemesinde hakkındaki iade talebinin kıymetlendirilmesi için hakim karşısına çıktı.

Mahkeme heyeti, Belçika makamlarının Colleoni için yaptığı iade talebini kabul etti.

Colleoni’nin avukatlarının ise bu karara itiraz edeceği açıklandı.

Mahkemenin yarın da Antonio Panzeri’nin kızı Silvia hakkındaki iade talebini görüşeceği bildirildi.

Öte yandan, İtalya’nın La Stampa gazetesinde çıkan haberlerde de AB Kurulu’nun göç, içişleri ve vatandaşlık siyasetlerinden sorumlu eski üyesi Yunan Dimitris Avramopoulos’un da isminin yolsuzluk soruşturmasında geçtiği söz edildi.

Habere bakılırsa, Avramopoulos, Antonio Panzeri’nin kurucusu olduğu “Fight Impunity” isimli sivil toplum kuruluşu üzerinden konferanslara katılması ve yayınlar yapması maksadıyla 1 Şubat 2021 – 1 Şubat 2022 devrinde yaklaşık 60 bin avroluk ödenek aldı.

Gazetenin haberinde, AB Kurulu’nun, argümanların akabinde Avramopoulos’un, Panzeri’nin STK’si ile kontağına ait iç soruşturma başlatmış olduğu da kaydedildi.

Belçika’daki soruşturma

Belçikalı makamların yürüttüğü AP irtibatlı yolsuzluk, rüşvet ve kara para aklama soruşturması çerçevesinde 9 Aralık’ta epeyce sayıda noktada aramalar yapılmış, 1,5 milyon avro nakit para ele geçirilmiş ve 4 kişi gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınan bireylerin, AP’nin lider yardımcılığı bitmiş oldurilen Yunan milletvekili Eva Kaili, eski İtalyan AP milletvekili Pier Antonio Panzeri, Kaili’nin partneri ve AP’de asistan olarak çalışan Francesco Giorgi ve hukukun üstünlüğü hususlarında çalışan bir sivil toplum kuruluşunun yöneticisi Niccolo Figa-Talamanca olduğu açıklanmıştı.

Bu bireylerin AP’nin ekonomik ve siyasi kararlarını etkilemek üzere bir Körfez ülkesinden rüşvet aldıkları sav edilmişti. Bahisle ilgili haberlerde ismi geçen Katar ise tezleri reddetmişti.

Kaynak: AA / Barış Seçkin – Yeni