İTÜ, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nda bu yıl dünyada iki başlıkta birinci 20’de!

abbas

Global Mod
Global Mod
İstanbul Teknik Üniversitesi, Times Higher Education (THE) 2022 Tesir Sıralamasında “Nitelikli Eğitim” başlığında dünyada 18. sırada yer alırken, “Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı” başlığında ise 20. bayağı listeye girdi. Genel sıralamada ise Türkiye’de 1. oldu.

İTÜ, dünya sıralamalarında tepede

Dünyanın önde gelen saygın yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education (THE), dünyanın temel on yedi meselesini ve bunlara tahlil olarak önerdiği Sürdürülebilir Kalkınma Maksatları üzerine yaptığı araştırma sonuçlarını yayınladı.

THE’nın değerlendirmesine bakılırsa, dünya çapında toplam 1.400 civarında üniversitenin değerlendirmeye alındığı listede İTÜ, 4. Maksat olan “Nitelikli Eğitim”de dünya sıralamasında 18. olurken, 9. Emel olan “Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı” başlığında dünyada 20. sırada yer alarak büyük bir muvaffakiyete imza attı.

İTÜ, 2021’de “Nitelikli Eğitim” başlığında 48. sırada yer alırken, bu yıl büyük bir muvaffakiyete imza atarak 30 basamak birden yükseldi ve dünya sıralamasında 18. sırada yer aldı. Benzeri biçimde, “Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı” başlığında, geçtiğimiz yıl dünya genelinde 24. sırada yer alırken, bu yıl 20. sırada yer aldı. Ayrıyeten; 6. Maksat olan “Temiz Su ve Sanitasyon”, 8. Maksat olan “İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme” ile 15. Maksat olan “Karasal Yaşam” başlıklarında da birinci 100’de yer alarak büyük ilerleme kaydetti.

2022’de büyük yükseliş

Times Higher Education’ın (THE) Tesir Sıralamasına göre; geçtiğimiz yıl dünya üniversiteleri içinde “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları”na ahenk sürecinin ölçülmesi kararında İTÜ’nün genel puanı 78,4 seviyesindeyken, bu yıl büyük bir artış gerçekleştirerek 87,5 puana yükseldi. Times Higher Education’ın Tesir Sıralaması ile, İTÜ, bilimsel çalışmaların yanında dünyanın temel problemlerine farkındalık oluşturma, tahlil üretme, aksiyona geçme noktalarında ulusal ve memleketler arası bakılırsavler üstlendiğini göstererek farkını bir kere daha ortaya koydu.

İTÜ, en büyük başarıyı elde ettiği başlıklar olan “Nitelikli Eğitim” ile “Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı” alanlarının yanı sıra, toplam beş alanda birinci 100’de yer alırken, tüm emeller için yapılan ortalama sıralamasında ise bir daha birinci 200’de kendine yer buldu. bu biçimdece, Türkiye’den bu alanlarda en uygun dereceleri elde eden üniversite olarak başarılı yükselişini sürdürdü.

İki maksatta birinci 20’de, toplam beş hedefte birinci 100’deyiz

2022 yılı dünya üniversite sıralamalarına ait değerlendirmede bulunan İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu İTÜ’nün başarısına ait şu açıklamayı yaptı:

“Times Higher Education (THE) 2022 Tesir Sıralaması, dünya genelindeki üniversitelerin Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı gerçekleştirmedeki muvaffakiyetlerini; toplumsal, çevresel ve toplumsal gelişmeyle ilgili faaliyetleri üzerinden kıymetlendiren çok kıymetli bir gösterge. Üniversitemiz, geçen yıl olduğu üzere bu yıl da bütün başlıkları kapsayacak biçimde 17 farklı alanda üst seviyelerde sıralandı. Dünya sıralamalarında toplam iki başlıkta birinci 20, toplam beş başlıkta birinci 100 ve tüm başlıkların bir arada puanlandığı genel sıralamada 101-200 aralığında yer alarak gurur verici bir muvaffakiyet gösterdi. İTÜ, bilhassa ‘Nitelikli Eğitim’ ve ‘Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı’ başlıklarında dünya sıralamalarında birinci 20 içerisinde yer alarak dünyanın en saygın, en güzel eğitim veren ve epey taraflı sanayi işbirliği kuran üniversitelerinden biri olduğunu kanıtladı. Üniversitemizin elde ettiği bu muvaffakiyetin, ilerleyen senelerda artan bir ivmeyle devam edeceğine inanıyoruz.”

Sürdürülebilir Kalkınma Gayeleri nedir?

Birleşmiş Milletler tarafınca belirlenen “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları”; dünyada yoksulluğun azaltılması, demokratik yönetişim ve barışı yapılandırma, iklim değişikliği ve afet riski ve ekonomik eşitsizliği içeren temel alanlarda belirlenen gayeleri içermektedir. Sürdürülebilir kalkınma emelleri şunlardır: yoksulluğa son; açlığa son; sıhhat ve kaliteli hayat; nitelikli eğitim; toplumsal cinsiyet eşitliği; pak su ve sanitasyon; erişilebilir ve pak güç; beşere yakışır iş ve ekonomik büyüme; sanayi, yenilikçilik ve altyapı; eşitsizliklerin azaltılması; sürdürülebilir kentler ve topluluklar; sorumlu üretim ve tüketim; iklim hareketi; sudaki ömür; karasal ömür; barış, adalet ve kuvvetli kurumlar ile gayeler için paydaşlıklar.

Birleşmiş Milletler çatısı altında Ocak 2016’da yürürlüğe girmiştir ve 2030 yılına kadar belirlenen on yedi maksatta manalı bir ilerleme kaydetmeyi amaçlamaktadır. BM, on yedi gayenin yürütülmesi için oluşturduğu Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile hükümetlerin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı kendi ulusal kalkınma planları ve siyasetlerine entegre etmelerine dayanak sağlar. Birleşmiş Milletler’in kalkınma ajansı olarak faaliyet yürüten UNDP, 170’ten çok ülke ve bölgede çalışmalarını yürütmektedir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı