İzmirli gençlere Avrupa Birliği fırsatları tanıtıldı

abbas

Global Mod
Global Mod
Erasmus+ Programının tanınırlığını ve Erasmus+ projelerinin görünürlüğünü artırmak hedefiyle 2018 yılından bu yana ülkemizin de iştirakiyle Ekim ayı içerisinde Erasmus Günleri (#ErasmusDays) aktiflikleri düzenlenmektedir. Ülkemiz ile birlikte tüm dünyada kutlanan #ErasmusDays isimli kampanya EURODESK temas noktası olan İzmir Valiliği ve Ege Üniversitesi iş birliğinde “Gençler için AB Fırsatları – EURODESK Bilgilendirme Etkinliği” düzenlendi.

#ErasmusDays günleri kapsamında EÜ Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirilen aktifliğe İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Büyükelçi Naciye Gökçen Kaya, EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, vilayet protokolü, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Aktiflikte EÜ İrtibat Fakültesi Halkla Alakalar ve Tanıtım Kısmı öğretim üyesi Prof. Dr. Aylin Göztaş, bağlantı oturumuna moderatörlük yaptı.

“En büyük zenginliğimiz, gençlerimiz”

Etkinliğin açılışında konuşan İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, “Avrupa Birliği ve Dış Münasebetler Ofisimiz, gençlere verdiğimiz ehemmiyetin bir göstergesi olarak son periyotta çok başarılı projeler yapıyor. Çabalı arkadaşlarımızdan müteşekkil bir proje ofisimiz var. Bu projelerin bedelleri devletimiz tarafınca ödeniyor. ötürüsıyla bu projelere giderken alnınız açık, başınız dik olarak gidin. Gittiğiniz yerlerde bilimsel, çağdaş, kültürel manada ülkemiz için faydalı ne var ise alın gelin. Bizim en büyük zenginliğimiz, düzgün eğitilmiş, bilgilerle donatılmış, kuşatılmış genç nüfusumuz. Ülke olarak en büyük üstünlüğümüz bu. Ülkemizin; sizin dinamizminize, gücünüze, gençliğin ufkuna, vizyonuna muhtaçlığı var. Ülkeyi daima birlikte daha âlâ hale getirmek için çalışmamız lazım. Çok hoş bir ülkemiz var. Ben inanıyorum ki sizler, kendinizi uygun yetiştirir, ulusal şuurla hareket ederseniz 21. yüzyıl, Türkiye’nin yüzyılı olacak. Bunu, sizlerin yardımıyla gerçekleştireceğiz. Tüm gençlerimize, eğitim hayatlarında gerçekleştirecekleri projelerde, yapacakları işlerde ve bütün hayatlarında muvaffakiyetler diliyorum” dedi.

“Türkiye 34 ülke içinde birinci konumda”

Türkiye’nin Erasmus+ programına en hayli ilgi gösteren ülkelerden birisi olduğunu söyleyen Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Büyükelçi Naciye Gökçen Kaya, “2022 Avrupa Gençlik Yılı vesilesiyle en verimli biçimde ülkemizde gençlerimizin dikkatini çekebilmek ve iştirakini sağlamak gayesiyle gerçekleştirilen bu aktiflikten dolayı büyük bir mutluluk duyuyorum. Uzun bir geçmişi olan Türkiye-AB bağlantılarının en değerli özelliği, başından itibaren daima inişli çıkışlı bir seyir izlemesi ve vakit zaman sıkıntılara karşın tarafların bu alakayı tam üyelik perspektifiyle sürdürme konusundaki iradeyi müdafaasıdır. Bu çerçevede Türkiye, Avrupa Birliğinin çeşitli programlarına mali katkıda bulunmaktadır. ötürüsıyla gençlerin etkin iştirakleri, projelerde hayli büyük kıymet taşımaktadır. Türkiye, Erasmus+ programına 12 bin müracaatla 34 ülke içinde birinci pozisyonda bulunuyor. Bunda da İzmir Valiliğimizin fazlaca büyük katkısı var. İzmir Valiliği, bu mevzuda Türkiye’de birinci pozisyonda yer alıyor” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının akabinde İzmir Valiliği AB ve Dış Alakalar Ofisi proje uzmanı ve EURODESK irtibat şahsı Zerrin Şimşek, AB fırsatları ve EURODESK hizmetleri konusunda gençlerle interaktif bilgilendirme oturumuna moderatörlük yaptı.

AB ve Gençlik programları hakkında interaktif bilgi yarışı oturumuna Seferihisar İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü Özel Ofis çalışanı Dinç Sarayköylü moderatörlük yaptı. Yarışın birincisine mükafatını İzmir Valiliği Vilayet Yazı İşleri Müdürü Hasret Gökçe takdim etti.

Ege Üniversitesi Bağlantı Fakültesi Halkla İlgiler ve Tanıtım Kısmı öğretim üyesi Prof. Dr. Aylin Göztaş, “ErasmusDays İrtibat Oturumu” kapsamında gençlerin projelerin yaygınlaştırılması konusunda görüş ve tekliflerini aldı ve sorularını yanıtladı.

Etkinliğin sonunda Güzelbahçe Dr Güngör Özbek Anadolu Lisesi müzisyen öğrencileri ve müzik öğretmenlerinin konseri ve Ege Üniversitesi öğrencisinin gitar dinletisi ile iştirakçiler keyifli anlar yaşadılar.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı