Kahire Yunus Emre Enstitüsünde Yüz Yüze Türkçe Kurslarına Ağır Talep

abbas

New member
Mısır’daki Kahire Yunus Emre Enstitüsü’nde verilen Türkçe kursuna kayıt yaptırmak isteyen Mısırlılar, bir gece evvelinde ve sabahın erken saatlerinden itibaren Enstitü binası önünde beklemeye başladı. Her periyot yüz yüze kurslarla fazlaca sayıda öğrenciye Türkçe eğitimin verildiği Kahire Yunus Emre Enstitüsü pandemi daha sonrası çevrim içi kurslarla birlikte dünyada en epeyce Türkçe öğretilen merkezlerden biri oldu.

Kahire’de bulunan Yunus Emre Enstitüsü 2020 yılında çevrim içi eğitime başladığından bu yana yalnızca Kahire’den değil Mısır’ın her yanından öğrencilere eğitim veriyor. Yaklaşık on bin Mısırlının başvurduğu 2022 yılı güz devri kurslarıyla bir arada yıl boyunca 25 bin Mısırlı Türkçe öğrenmeye başladı.

Kayıt için gelen Habibe Mohammed, “Türkçe ile Türk dizilerinde tanıştım. Liseyi bitirdiğimde Türk lisanını okumaya karar verdim. Şu an Türkoloji Kısmı 2. sınıf öğrencisiyim. İsmailiyye kentinde yaşıyorum fakat kurs için Kahire’ye geleceğim.” dedi.

Öğrenci Amira Recep ise, “Kurslara kayıt olmak için bir gece evvelde Enstitüye geldim. 2 yıldır bu kursa kaydolmayı bekliyordum. Kayıtlar için akşamdan annemle birlikte geldim, sabaha kadar merkezin önünde bekleyeceğiz. Mısırdaki üniversitelerin nerdeyse tamamında artık Türkoloji kısımları var. Türkoloji öğrencilerinin sayıları da epeyce. Ancak Türkçeyi öğrenmek için en güzel yer burası”. dedi.

Kayıt için gelen öğrencilerle sohbet eden Kahire Yunus Emre Enstitüsü Koordinatörü Emin Boyraz

“Kahire Yunus Emre Enstitüsü 12 yıl evvel kuruldu. 12 yıldır Mısır’da Türk külçeşidini, Türkçeyi temsil ediyor ve iki ülke içinde dostluk bağları kurmaya devam ediyor. “dedi.

Enstitü, Türkçe kurslarının yanı sıra her yıl yapılan kültür ve sanat faaliyetleriyle Mısır halkıyla kültürel bağları güçlendiriyor.

Ayrıca Enstitü, yıl boyunca stant ve el sanatları atölye çalışmaları, anma programları, istişare toplantıları, meslek günleri, ramazan ve iftar programları, çocuk şenliği, memleketler arası şenliklere iştirak üzere aktifliklerin yanı sıra; başka kurum ve kuruluşlarla irtibat sağlayarak birfazlaca alanda iş birlikleri yapmaktadır.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı