Kamu kurumları tatil mi? Yarın kamu işçisi müsaadeli mi? Engelli ve gebe kamu çalışanlarına idari müsaade verilen kentler hangileri?

Musa

New member
Kamu kurumları tatil mi, sorusunun karşılığı merak ediliyor. Vali Ali Yerlikaya, kent genelinde güvenlik, sıhhat, ulaşım hizmetleri haricinde memur, emekçi ve öbür işçinin yarın idari müsaadeli sayılacağını duyurdu. Engelli ve gebe kamu çalışanlarına idari müsaade verilen vilayetler hangileri?

HANGİ KENTLERDE KAMU KURUMLARI TATİL?

Sibirya kökenli soğuk hava dalgasının tesirini göstermesiyle bir arada kimi vilayetlerde okullar tatil edildi. Meteoroloji tarafınca 33 vilayet için sarı kodlu ihtar yapılırken, bugün hangi vilayetlerde ve ilçelerde okulların tatil edileceği merak konusu oldu.

İstanbul Valiliği tarafınca yapılan açıklama şöyle;

“10 Mart 2022 Perşembe gününden itibaren, ilimiz dahilindeki bütün resmi ve özel temel eğitim ve ortaoğretim kurumları ile halk eğitim merkezleri, olgunlaşma enstitüleri, özel öğretim kursları, motorlu taşıt şoför kursları, Kuran kursları, çeşitli kursları, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, resmi okullardaki destekleme ve yetiştirme kursları de özel okullardaki destek kursları da dahil olmak üzere; bütün eğitim kurumlarında “yüz yüze eğitim” faaliyetlerine 14 Mart 2022 Pazartesi gününe kadar orta verilmesine karar verilmiştir.”

Kocaeli’de kar tatili

Meteoroloji bilgilerine göre vilayetimizi de tesiri altına alacak olumsuz hava şartları (yağmur, ağır kar yağışı ve fırtına) niçiniyle Valiliğimizce 08.03.2022 tarihinde yapılan Karla Gayrete Hazırlık ve Uyum Toplantısı ile Vilayet Genel Hıfzıssıhha Konseyinin 09.03.2022 tarihindeki toplantısında;

1.10 Mart 2022 Perşembe gününden itibaren; İlimiz dahilindeki bütün resmi ve özel temel eğitim ve ortaöğretim kurumları ile halk eğitim merkezleri, olgunlaşma enstitüleri, özel öğretim kursları, motorlu taşıt şoför kursları, çeşitli kurslar, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, resmî okullardaki destekleme ve yetiştirme kursları ile özel okullardaki destek kurslarına,

2.Kur’an kursları ile 4-6 yaş ortası ana sınıfları da dahil olmak üzere; bütün eğitim kurumlarında eğitim faaliyetlerine,

3.Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığına bağlı özel kreş ve gündüz bakımevleri ile çocuk kulüplerinin faaliyetlerine,

4.Üniversite Rektörlerimizle yapılan istişareler doğrultusunda vilayetimizdeki yükseköğrenim faaliyetlerinde “Yüz Yüze Eğitime” 14 Mart 2022 Pazartesi gününe kadar orta verilmesine,

5. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan malûl, kronik hasta ve engelliler ile gebe çalışanın 14 Mart 2022 Pazartesi gününe kadar idari müsaadeli sayılmalarına,

6.Kurumlarımızca mecburî hizmetlerin yürütülmesi için minimum düzeyde işçi bulundurulması kaydıyla; güvenlik, sıhhat, AFAD, ulaşım ve oluşabilecek hasarları tespit etmek için nazaranvlendirilecek Valiliğimize ve lokal idarelere bağlı ünitelerdeki teknik işçi haricinde memur, personel ve öbür işçinin 11 Mart 2022 Cuma günü idari müsaadeli sayılmalarına karar verilmiştir.

Sakarya Valiliği, kentte tesirli olması beklenen olumsuz hava şartları niçiniyle bugünden itibaren tüm eğitim ve öğretim kurumlarının faaliyetlerine 14 Mart’a kadar orta verildiğini bildirdi. Valilikten yapılan açıklamada, meteoroloji datalarına bakılırsa, kenti tesiri altına alması beklenen yağmur, ağır kar ve sağanak kapsamında gerçekleştirilen Karla Çabaya Hazırlık ve Uyum ile Vilayet Genel Hıfzıssıhha Şurası toplantılarında birtakım kararlar alındığı açıklandı.

Burdur’un Yeşilova ilçesinde ağır kar yağışının akabinde ilkokul, ortaokul ve liselerde eğitime 1 gün orta verildi.

Burdur’un Yeşilova ilçesi Kaymakamlığı tarafınca yapılan açıklamada, Vilayet Hıfzıssıhha Heyeti sonucu ile ağır kar yağışı ve olumsuz hava koşulları niçiniyle, ulaşımda aksamlar üzere oluşması beklenen risklerden dolayı ilçe genelinde eğitime bir gün orta verildiği belirtildi. Yapılan açıklamada, “İlçemiz merkez ve köylerinde birinci, orta ve lise dereceli tüm okul ve kurumlarda eğitime bir gün orta verilmiştir. Ayrıyeten kamu kurum ve kuruluşlarında nazaranv yapan engelli işçiler ve gebeler de belirlenen müddette idari müsaadeli sayılacaktır” tabirleri yer aldı.

Yalova’da olumsuz hava şartları niçiniyle vilayet genelindeki tüm okulların 14 Mart Pazartesi gününe kadar tatil edildiği bildirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, 10 Mart perşembe günü beklenen olumsuz hava şartları niçiniyle birtakım kararlar alındığı açıklandı.

“10 Mart Perşembe gününden itibaren vilayet genelinde Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğüne bağlı bütün resmi ve özel temel eğitim (anaokulları, ilkokullar, ortaokullar) ve ortaöğretim kurumları, halk eğitim merkezleri, mesleksel eğitim merkezleri, özel öğretim kursları, motorlu taşıt şoför kursları, çeşitli kurslar, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, resmi okullardaki destekleme ve yetiştirme kursları ile özel okullardaki destek kurslarındaki eğitim faaliyetleri, Vilayet Müftülüğüne bağlı Kur’an kurslarındaki eğitim faaliyetleri, Aile ve Toplumsal Hizmetler Vilayet Müdürlüğüne bağlı özel kreş ve gündüz bakımevleri ile çocuk kulüplerinin eğitim faaliyetlerine 14 Mart 2022 pazartesi gününe kadar orta verilmesine karar verilmiştir.”

Ayrıyeten Yalova Üniversitesi Rektörlüğü ile yapılan istişareler doğrultusunda vilayette yükseköğrenime 14 Mart 2022 pazartesi gününe kadar orta verildiği belirtilen açıklamada, “Engelli ve gebe kamu çalışanının 10-11 Mart 2022 tarihlerinde idari müsaadeli sayılmalarına karar verilmiştir.” tabirleri kullanıldı.

“Üniversite rektörlerimizle yapılan istişareler doğrultusunda vilayetimizdeki yüksek tahsil faaliyetlerinde ‘yüz yüze eğitim’e 14 Mart Pazartesi gününe kadar orta verilmesine, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan malul, kronik hasta ve engelliler ile gebe çalışanın 14 Mart Pazartesi gününe kadar idari müsaadeli sayılmalarına, kurumlarımızca mecburî hizmetlerin yürütülmesi için minimum düzeyde işçi bulundurulması kaydıyla güvenlik, sıhhat, AFAD, ulaşım ve oluşabilecek hasarları tespit etmek için bakılırsavlendirilecek Valiliğimize ve yeler idarelere bağlı ünitelerdeki teknik işçi haricinde memur, personel ve başka çalışanın 11 Mart Cuma günü müsaadeli sayılmalarına karar verilmiştir.”

Bursa Valiliği, kentte tesirli olması beklenen kar yağışı niçiniyle bugünden itibaren tüm eğitim ve öğretim kurumlarında pazartesi gününe kadar eğitime orta verildiğini bildirdi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Meteoroloji Bölge Müdürlüğü datalarına nazaran Bursa için sarı alarm verildiği açıklandı.

Açıklamada, bugünden itibaren bütün resmi ve özel temel eğitim ve ortaöğretim kurumları, halk eğitim merkezleri, olgunlaşma enstitüleri, özel öğretim kursları, motorlu taşıt şoför kursları, çeşitli kurslar, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, destekleme ve yetiştirme kursları, özel okullardaki destek kursları, Kur’an kursları ile 4-6 yaş ana sınıfları da dahil olmak üzere bütün eğitim kurumlarının faaliyetlerine 14 Mart Pazartesi gününe kadar orta verildiği kaydedildi.

Gebe ve engelli kamu işçisinin de 10-11 Mart tarihlerinde idari müsaadeli sayılmalarına karar verildiği bildirildi.

Olumsuz hava şartları niçiniyle Ağrı’nın Taşlıçay, Diyadin, Eleşkirt ve Hamur ilçelerinde köy okullarında eğitime bugün orta verildi.

Bu kapsamda Taşlıçay, Diyadin, Eleşkirt ve Hamur ilçelerindeki köy okullarında bugün orta verildiği, taşımalı eğitimin de yapılamayacağı bildirildi.

Açıklamada, ayrıyeten kamu kurumlarında çalışan engelli ve gebe çalışanın de bir gün idari müsaadeli olacağı kaydedildi.

Düzce Valiliği, kentte tesirli olması beklenen olumsuz hava şartları niçiniyle tüm eğitim ve öğretim kurumlarının faaliyetlerine 2 gün mühletle orta verildiğini bildirdi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün ağır kar yağışı ve sağanak yağış ihtarlarının akabinde harekete geçen Düzce Valiliği kenti tesiri altına alması beklenen yağmur, ağır kar ve sağanak yağışın ömrü olumsuz etkilememesi için eğitim öğretim kurumlarının 11 ve 12 Mart tarihinden itibaren 2 gün müddetle tatil edildiğini duyurdu.

Ayrıyeten, resmi kurumlarda misyonlu gebe, engelli çalışanlar da tatil mühletince idari müsaadeli sayılacakları açıklandı.

Bayburt’ta, ağır kar yağışı niçiniyle bugün (9 Mart) öğlenden daha sonra ve bugün (10 Mart) için eğitime orta verildi.

Kentte ağır kar yağışı niçiniyle birinci ve orta dereceli okullar, bugün öğlenden daha sonra ve bugün için tatil edildi. Gebe ve engelli kamu çalışanı de idari müsaadeli sayılırken, Bayburt Valiliği’nden yapılan açıklamada, “İlimiz genelinde tesirli olan güçlü kar yağışının sebep olabileceği mümkün aksilikleri engellemek ve eğitim öğretim faaliyetlerinin itimat içerisinde sürdürülebilmesi ismine yapılan değerlendirmeler sonucunda; 09 Mart 2022 Çarşamba öğlenden daha sonra, 10 Mart 2022 perşembe tam gün olmak üzere Ulusal Eğitim Bakanlığı´na bağlı resmi ve özel tüm kademeler ile Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri´nde eğitim öğretim faaliyetlerine orta verilmiştir. Belirtilen tarihlerde kamu kurum ve kuruluşlarında bakılırsavli engelli ve gebe kamu işçisi de bu kapsamda idari müsaadeli sayılacaktır” denildi.

Bilecik’te olumsuz hava şartları niçiniyle 10 Mart’ta taşımalı eğitime, 11 Mart’ta ise vilayet genelindeki tüm okullarda eğitime orta verilecek.

Valilikten yapılan açıklamada, Meteoroloji Bölge Müdürlüğünce yapılan son değerlendirmeler çerçevesinde Bilecik için beklenen olumsuz hava şartları niçiniyle Vilayet Genel Hıfzıssıhha Heyetinde kararlar alındığı açıklandı.

Bu kapsamda 10 Mart perşembe günü taşımalı eğitime orta verileceği aktarılan açıklamada, “11 Mart Cuma günü tüm okullarımızda eğitime orta verilecektir. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan gebe ve engelli işçi 11 Mart Cuma günü bir gün idari müsaadeli sayılacaktır. Saygıdeğer hemşehrilerimizin olumsuz hava şartlarına karşı önlemli ve dikkatli olmalarını rica ederiz.” tabirleri kullanıldı.

Bitlis’e olumsuz hava şartları niçiniyle taşımalı eğitime 1 gün müddetle orta verildi.

Bitlis Valiliği tarafınca yapılan açıklamada, Bitlis merkezde olumsuz hava şartları niçiniyle Perşembe günü taşımalı eğitim orta verildiği bildirildi.

Samsun’da olumsuz hava şartları niçiniyle kimi ilçelerde birfazlaca okulda eğitime orta verildi.

Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü, olumsuz hava şartları niçiniyle birtakım okullarda eğitime orta verildiğini deklare etti. Son güncellemeye bakılırsa Alaçam ilçesinde 2 okulda eğitime 1 gün orta verilirken, 8 mahallede oturan öğrenciler için de taşımalı eğitime 1 gün orta verildi.

Havza için yapılan açıklamada, “Havza ilçemizdeki olumsuz hava şartları ve meteorolojiden alınan bilgiler bir arada değerlendirildiğinde, ağır kar yağışı ve buzlanma beklendiğinden 10 Mart Perşembe günü ilçe merkezi haricinde kalan taşıma merkezi (köyler) okullarımızda, Yeşilalan İlkokulunda ve Muzaffer Tahmaz İş Eğitim ve Uygulama Okulunda ve Resmi Özel Eğitim sınıflarında 1 gün müddet ile yüz yüze eğitime orta verilerek uzaktan eğitim sonucu alınmıştır. Ayrıyeten merkez ilçedeki okullara taşımalı sistemle gelen öğrencilerimiz de müsaadeli sayılacaklardır” denildi.

Salıpazarı ilçesinde 4 okul ve taşıma merkezli başka okullarda da eğitime 1 gün orta verilirken, Tekkeköy ilçesi için yapılan açıklamada, “Tekkeköy ilçemizde Akbaşlar, Çayırçökek, Karışlar-Karatuzla, Karışlar-Gölceğiz, Alibeyli, Çimenli, Başköy, Yeniköy, Erenköy, Karaperçin, Yeşildere, Gökçedere, Yenidoğan, Yazılar, Seymenler, Yaylageriş, Beyoğlu, Zafer, Zafer-Azmanlar, Fındıcak mahallelerinden taşıma ile gelen özel eğitim, temel eğitim ve ortaöğretim öğrencilerimiz 10 Mart 2022 Perşembe günü müsaadeli sayılacaktır. Ayrıyeten Yaylageriş İlkokulu ve Ortaokulunda 10 Mart 2022 Perşembe günü ağır kar yağışı niçiniyle eğitime 1 gün mühletle orta verilmiştir” sözleri kullanıldı.

Vezirköprü ilçesi için yapılan açıklamada ise;

“Vezirköprü İlçe merkezi haricindeki tüm okullarımızda kar yağışı ve buzlanma sebebi ile 10 Mart Perşembe günü uzaktan eğitim sonucu alınmıştır. İlçe merkezindeki okullarımızda taşıma kapsamındaki öğrencilerimiz müsaadeli sayılacaklardır.” tabirlerine yer verildi.

Çanakkale’nin birtakım ilçelerinde ağır kar yağışı beklenilmesinden dolayı taşımalı eğitime bir gün mühletle orta verildi.

Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Kar yağışı niçiniyle ulaşımda meydana gelebilecek aksilikleri önlemek için Biga, Bayramiç, Çan, Lapseki ve Yenice ilçelerimizde taşımalı eğitime 10.03.2022 Perşembe günü bir (1) gün müddetle orta verilmiştir” denildi.

Bingöl’ün Karlıova ve Yayladere ilçesinde kar yağışı niçiniyle eğitime 1 gün orta verildiği bildirildi.

Karlıova İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüklerinden yapılan açıklamada, “İlçemizde ağır kar yağışı ve olumsuz hava şartları niçiniyle 10.03.2022 Perşembe günü ilçe genelindeki tüm kurumlarında eğitime 1 gün orta verilmiştir. Kamu kurumlarında vazife yapan gebe ve engelli işçi idari müsaadeli sayılacaktır” denildi.

bir daha kar yağışının tesirini gösterdiği Yayladere ilçesinde de eğitim ve öğretime 1 gün müddetle orta verildiği bildirildi.

Kastamonu’da vilayet merkezinde olumsuz hava şartları niçiniyle taşımalı eğitime bir gün orta verildiği bildirildi.

Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamada, merkez ilçe ile merkeze bağlı köylerde ağır kar yağışı niçiniyle taşıma merkezli okullarda 10 Mart Perşembe günü eğitim öğretime tüm kademelerde bir gün orta verildiği kaydedildi.

Bolu’da olumsuz hava şartları niçiniyle vilayet genelindeki tüm okulların 14 Mart Pazartesi gününe kadar tatil edildiği bildirildi.

Bolu Valisi Ahmet Ümit, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, olumsuz hava şartları niçiniyle 10-11 Mart 2022 tarihlerinde vilayet genelinde eğitime orta verildiğini belirtti.

Ümit, paylaşımında şu tabirlere yer verdi:

“Olumsuz hava şartları niçiniyle 10-11 Mart 2022 tarihlerinde vilayet genelinde, resmi ve özel okul öncesi, birinci ve ortaokullar ile liselerde, rehabilitasyon ve Halk Eğitim merkezlerinde eğitim-öğretime 2 gün orta verilmesi, engelli, gebe kamu çalışanlarının idari müsaadeli sayılmaları uygun görülmüştür.”

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, beklenen kar yağışı niçiniyle 7 ilçede eğitime orta verildiğini deklare etti.

Şıldak, toplumsal medya hesabından yaptığı yazılı açıklamada, Meteoroloji Bölge Müdürlüğü datalarına nazaran kentin kuzey ilçelerinde bugünden itibaren ağır kar yağışı beklendiğini belirtti.

Şıldak, şunları kaydetti:

“Yol kaideleri da göz önünde bulundurularak oluşabilecek olumsuz hava şartları niçiniyle perşembe gününden itibaren 2 gün müddetle Balya, Bandırma, Erdek, Gönen, Manyas, Marmara ve Susurluk ilçelerinde, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğüne bağlı bütün resmi ve özel temel eğitim ve öğretim kurumları, halk eğitim merkezleri, özel eğitim kursları, motorlu taşıt şoför kursları, çeşitli kurslar, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, resmi okullardaki destekleme ve yetiştirme kursları ile özel okullardaki destek kurslarındaki eğitim faaliyetlerine, Vilayet Müftülüğüne bağlı Kur’an kurslarındaki eğitim faaliyetlerine, Aile ve Toplumsal Vilayet Müdürlüğüne bağlı özel kreş ve gündüz bakım meskenleri ile çocuk kulüplerinin eğitim faaliyetlerine orta verilmesi sonucu alındı.”

Şıldak, engelli ve gebe kamu işçisinin de birebir tarihlerde idari müsaadeli sayılacağını bildirdi.

KONYA’da ağır kar yağışı niçiniyle 8 ilçede bugün yüz yüze eğitime orta verildi. Gebe ve engelli kamu kurumu çalışanları da idari müsaadeli sayılacak.

Kentte akşam saatlerinde başlayan ağır kar yağışı tesirli oldu. Yağış niçiniyle Ahırlı, Akören, Beyşehir, Bozkır, Hadim, Seydişehir, Taşkent ve Yalıhüyük’te bugün yüz yüze eğitime orta verildi. Öğrenciler uzaktan eğitim gorecek. Engelli ve gebe kamu çalışanları da idari müsaadeli sayılacak.

Afyonkarahisar Dazkırı Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamada, olumsuz hava koşullarından dolayı ilçe genelinde taşımalı eğitime bir gün orta verildiği açıklandı.

Husus ile ilgili Dazkırı Kaymakamlığı’nın resmi toplumsal medya hesabından yapılan açıklamada, kente genelinde gece geç saatlerde başlayan kar yağışı ile yaşanacak olumsuz hava koşullarından dolayı ilçe genelinde taşımalı eğitime bugün, bir gün mühletle orta verildiği kaydedildi.