Kar ve fırtına beklenen İstanbul’da bir ikaz da İmamoğlu’ndan geldi

Musa

New member
İstanbul, yarından itibaren tesirli olması beklenen kar ve güçlü fırtınaya odaklandı. Mega kent için ihtarlar peş peşe gelirken, bir açıklama da İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu yaptı.

İBB BİNLERCE ÇALIŞANLA VAZİFE YAPACAK

Ekiplerin teyakkuz halinde olduğunu, hazırlıkların tamamlandığını belirten Ekrem İmamoğlu, paylaşımlarında şunları söylemiş oldu: “İstanbulluların Dikkatine! Kentimiz yarın sabah başlayıp Perşembe gününe kadar sürecek Sibirya kökenli soğuk havanın tesirine girecek, kar yağışı ve fırtına görülecek. İBB olarak sorumluluk alanımızdaki yollarda 9.649 işçi ve 2.275 araç ve iş makinası ile vazife yapacağız.


“377 NOKTADA TUZ STOKU YAPTIK”

Kar küreme ve tuzlama araçlarımız sorumluluk alanımızdaki 4 bin 23 km’lik yol güzergahında 598 müdahale noktasında hazır bulunmakta. Kent merkezindeki yaya yollarında tuzlama çalışması yapmak üzere 377 noktada da tuz stoku yapmış durumdayız.


“EVSİZ VATANDAŞLARIMIZI KONUK EDİYORUZ”

Evsiz vatandaşlarımızı konuk etmeye başladık, şu ana kadar 722 vatandaşımız konuk edilmiş durumda, sıcak ikramda bulunacak taşınabilir büfelerimiz de kentin biroldukça noktasında konuşlanmış durumda, sokak hayvanlarının beslenmesi için de özel takımlar oluşturuldu.


“TOPLU TAŞIMA KULLANIN” UYARISI

Toplu taşımada yaşanabilecek mümkün aksamalar için ek seferler konuldu; metro, metrobüs ve Kent Sınırları’nda sefer sayıları yoğunluğa nazaran artırılacak. Mecburî olmadıkça ferdî araçlarla trafiğe çıkılmaması, kar lastiği kullanılması, resmi ihtarların takip edilmesi değerlidir.


“RESMİ AÇIKLAMALARI KESİNLİKLE TAKİP EDİN”

Okulların tatil olup olmayacağı ya da öteki uygulamalarla ilgili resmi açıklamaları kesinlikle takip etmeleri konusunda İstanbulluları uyarırız.”


FIRTINANIN SURATI 100 KİLOMETREYE KADAR ÇIKABİLİR

Öte yandan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, pazar günü şiddetli fırtınanın beklendiğini belirterek vatandaşlara ikazlarda bulundu. Vali Yerlikaya, “Meteorolojik datalara bakılırsa İstanbul’da güçlü rüzgar ve fırtınanın (60-80 km/sa), Avrupa Yakası’nda tam fırtına (80-100 km/sa) halinde esmesi bekleniyor. Lütfen, ulaşımda aksama, çatı uçması, ağaç devrilmesi üzere aksiliklere karşı önlemli olalım.” sözlerini kullandı.