Kedileri “Vasili” ile Ukrayna’dan ayrılan çift Türkiye’ye sığındı

Musa

New member
KUŞADASI, AYDIN (AA) – Savaş niçiniyle ülkelerinden ayrılarak Aydın’ın Kuşadası ilçesine gelen Ukraynalılardan Tatyana ve Alexander Samonenko, savaşın ıstırabını yaşarken, yanlarında getirebildikleri kedileri “Vasili” ile vakit geçiriyor.

Kuşadası Belediyesi ve sivil toplum kuruluşlarının takviyesiyle otellere yerleştirilen 97 Ukraynalı içinde yer alan Tatyana (60) ve Alexander Samonenko (63) çifti, daha evvel tatil için geldikleri ilçede, bu defa ülkelerine inançla dönebilmelerini sağlayacak barış haberini bekliyor.

Kiev yakınlarında oturdukları apartmana 26 Şubat’ta isabet eden bombanın sesinden ürküp öldüğünü söylemiş oldukleri köpekleri “Richard”ın fotoğrafını yataklarının başucundan ayırmayan çiftin en büyük tesellisi, kedileri “Vasili”yi de yanlarına alarak Türkiye‘ye gelebilmek oldu.

Konutlarına veda etmek zorunda kaldıkları anın hiç aklından çıkmadığını söz eden Samonenko, yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:

“Tam kapıdan çıkıyorduk, kapıyı kapattım ve o an yol korkusu geldi aklıma. Otobüse bindiğimiz vakit senelerca ortasında yaşadığım konut aklıma geldi. Dışarı çıktığımızda binanın bir kısmının yok olduğunu gördüm. Döndüğümde büsbütün bombalanmış olsa da o konutuma bir daha girmek istiyorum. O meskende hayatımı yaşamak ve koku almak istiyorum. Dönünce inanıyorum ki komşularımız ve sevdiklerimiz hala hayatta olacaktır. Bunun için dua ediyorum.

Ukrayna‘da bizim oturduğumuz apartmanda Rus, Ukraynalı, Polonyalı vardı fakat biz hepimiz Ukraynalı olduk zira savaş vardı ve birleştik Rus ordusuna karşı. ömrümüz hayli uygundu, bir sorun yoktu. Devletten kimi şad kimi değildi lakin herkes hayatında memnundu. Farklı bir devletin bizi kurtarmasına gerek yoktu. Rus devleti güya hakikaten bütün Ukrayna’yı ve vatandaşları yok etmek istiyor.”

Ukraynalıların barışçıl beşerler olduğunu kaydeden Samonenko, savaşın bitmesinin akabinde ülkelerine dönüp her şeyi bir daha inşa edeceklerine inandığını lisana getirdi.

“Ne olursa olsun onu bırakamazdım”

Samonenko, köpeklerine epeyce üzüldüğünü fakat kediyi yanlarında getirdikleri için şükrettiğini belirtti.

Ülkeden ayrılmadan evvel en büyük telaşının kedisini yanına alamamak olduğunu vurgulayan Samonenko, “Bombanın geldiği anda ne olduğunu anlamadık. Büyük bir gürültüydü. Ne yapacağımızı şaşırdık. daha sonra bir baktık ki köpeğimiz ölmüş. Yalnızca kedimiz kalmıştı. Kızımız, Polonya’da turizm dalında çalışıyor, ısrarla ülkeyi terk etmemizi istedi. Ülkeden ayrılınca araştırdık ve kedi için de müsaade aldık. daha sonrasında yola çıktık. Şayet kediye müsaade vermeselerdi gelmeyecektim. Kedimiz 10 yaşında. O bizim artık çocuğumuz. Ne olursa olsun onu bırakamazdım.” diye konuştu.

Türkiye bambaşka”

Türkiye‘ye birfazlaca sefer tatile geldiğini anlatan Samonenko, şunları kaydetti:

“bu biçimde da fazlaca beğenmiştik. Türk halkı sahiden çok sıcak ve âlâ. Buraya geldiğimde de bir dükkana girdim. Kedi kumu alacaktım. Oradan geçen bir Türk, biraz Rusça biliyordu. Benim sanırım Ukrayna’dan geldiğimi fark etti. Geldi ve benim masrafımı ödedi. ‘Ne istiyorsanız yanınızda olacağız.’ dedi. Tatile geldiğimiz periyotlarda açıkçası bu kadar dikkat etmemiştim ancak buraya geldiğimizden beri o kadar epeyce insan yardıma geldi ki herkes ayağa kalktı. Bize muhtaçlık listesi soruyorlar. Güya kendi ailemizin yanına geldik üzere. Türkiye değişik.”

AA / Ferdi Uzun – Aktüel