KO-MEK işitme engelli bireylerin sesi oluyor

abbas

Global Mod
Global Mod
KO-MEK’te alanında uzman şahıslar tarafınca işitme ve konuşma engelli vatandaşlara yönelik işaret lisanı eğitimleri veriliyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitim Kursları (KO-MEK), 358 farklı branştaki eğitimlerine 12 ilçede büyük bir özveri ile devam ediyor. Her branşa farklı başka hazırlanan ve ihtimam gösteren KO-MEK, kursiyerlerine ayrıcalıklı ve kıymetli olduklarını hissettirmeye devam ediyor. Bu kapsamda işitme ve konuşma engelli vatandaşlara yönelik eğitimlerini, alanında uzman eğitmenlerle gerçekleştiriyor.

İKİ KARDEŞ KO-MEK’E RENK KATTI

Artık bir halk üniversitesi olan KO-MEK, Türk İşaret Lisanı eğitimlerini başta Değirmendere KO-MEK kurs merkezi olmak üzere kâfi müracaat sayısı oluşan tüm kurs merkezlerinde açıyor. Değirmendere KO-MEK Kurs Merkezi’nde Türk İşaret Lisanı eğitimi alan kursiyerler bu alanda çok şanslılar. Doğuştan işitme engelli Cihan ve Bora isimli iki çocuğuyla birlikte kursa gelen baba Erkan Değirmencioğlu, kursa katılan kursiyerlere bir manada pratik yapma talihi sunuyor. Sınıf içerisinde işitme engelli Cihan ve Bora ile kucak dolusu karşılıklı pratik yapan kursiyerler bu sayede işaretleri daha rahat ve erken öğrenebiliyor.

ÇOCUKLARIMLA DAHA RAHAT ANLAŞIYORUM

İşitme engelli çocukları ile Türk İşaret Lisanı kursuna gelen baba Erkan Değirmencioğlu, “KO-MEK’te bu biçimde bir kursun olmasından çok mutluyum. Daha evvelde çocuklarımla işaret lisanı bilmediğim için doğaçlama olarak anlaşabiliyordum lakin artık KO-MEK yardımıyla öğrendiğim işaret lisanı ile epeyce rahatça anlaşıyorum. KO-MEK bizim hayatımızda farkındalık yarattı. Biz bu çeşit kursların daha yaygınlaşmasını istiyoruz” diyerek KO-MEK’e teşekkür etti.

KO-MEK ÖNCESİ ÇOK EZA ÇEKİYORDUK

Babaları ile bir arada KO-MEK’e geldikleri için pek memnun olduklarını belirten işitme engelli kursiyerler Cihan ve Bora kardeşler ise babaları aracılığıyla hislerini lisana getirerek, “Burada olmak ve öğrenmek bizim için hayli kıymetli. KO-MEK öncesinde dışarıda günlük hayatta epey kahırlar çekiyorduk. Zira işaret lisanı çabucak hemen Türkiye’de yaygınlaşmadı. Bizi anlayan ve irtibat kuran insan epeyce az. KO-MEK bize farkındalık kattı. Bize bu eğitimi sağlayan herkese epey teşekkür ediyoruz” sözünü kullandı.

İŞİTME ENGELLİ BİREYLERİN SESİ OLMAK ÇOK HOŞ

Kursiyerlerden Yasemin Alkan, ”Burası benim hayli memnun olduğum bir yer, eğitimcilerimiz yardımıyla burada rahatlıkla işaret lisanı öğreniyoruz. Buraya gelmemdeki gayem engelli bireylerle karşılaşınca onların ömrüne küçükte olsa dokunmak, yardım etmek istiyorum” dedi. Bir başka kursiyer Selda Hanım ise “İşitme engelli bireylerin sesi olmak onlara yardımcı olmak fazlaca hoş his bu kursa geldiğim için hayli mutluyum” açıklamasını yaptı. Son olarak konuşan İbrahim Özgür Özer, “İşitme engelli bireyler bilhassa kamuda epey ıstırap çekiyorlar, ben de bilhassa iş yerimde bu cins işitme engelli bireylere yardımcı olmak onların ömrünü kolaylaştırmak için bu lisanı öğreniyorum. Buraya geldiğim için oldukcata memnunum. Bize bu imkânı sunan herkese epeyce teşekkür ediyorum” dedi.

5 BİN SÖZ ÖĞRENİLİYOR

120 saatlik 10 modülden oluşan Türk İşaret Lisanı Eğitimi alfabe ve söz bilgisi ile başlayarak yaklaşık 5 bin sözün işaret lisanıyla tarifi öğretiliyor. İşaret lisanı sözlerini öğrenen kursiyerler kısa müddet ortasında cümle kurmaya başlayarak temel konuşma ve gereksinim marifetlerini öğreniyorlar. Eğitim ortasında ayrıyeten aile, etraf, vakit kavramları, fiiller, sıhhat tabirleri, vücut lisanı, jestler ve mimikler üzere değerli modüllerin bilgisi aktarılıyor.

6 BİN 621 KURSİYERE EĞİTİM VERİLDİ

Türk işaret lisanı eğitiminde alanında uzman eğitmenlerle eğitimlerine devam eden KO-MEK şimdiye kadar 6 bin 621 kursiyere eğitim verdi. Yeni periyotta 751 faal kursiyerle Türk işaret lisanı eğitimlerine devam eden KO-MEK yeni müracaatlarını da almaya devam ediyor.

MÜRACAATLAR ONLİNE OLARAK DEVAM EDİYOR

KO-MEK 12 ilçede 43 kurs merkezinde devam eden eğitimlerin yanı sıra yeni branşlar için müracaat almaya devam ediyor. Bir tık kadar uzağınızda olan KO-MEK te 358 farklı branştan istediğiniz birine kaydınızı oluşturmak için www.komek.org adresinden müracaatlarınız online olarak yapabilirsiniz.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı