KO-MEK mültecilere de kucak açtı

abbas

Global Mod
Global Mod
KO-MEK, mültecilerin lisan mahzurunun üstesinden gelmeleri, zihinsel ve ruhsal sıhhatleri üzere konularda açtığı kurslarla takviye veriyor

Kocaeli’nde artık bir marka kıymeti olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitim Kursları (KO-MEK) vilayetimizde yaşayan mültecileri de unutmadı. Mültecilerin topluma iştirakine yardımcı olabilmek için eğitimden meslek sanat kurslarına kadar birfazlaca alanda kurs açan KO-MEK, lisan pürüzünün üstesinden gelmeleri, zihinsel ve ruhsal sıhhatleri vb. konularda desteklenmesi ve eğitilmesi konusunda dayanak veriyor.

GİYSİ BRANŞINDA EĞİTİM ALIYORLAR

Mültecilerin günlük hayatta kendi gereksinimlerini rahatlıkla karşılayabilmeleri ve maharetli oldukları alanlarda kendilerini geliştirmeleri için daha evvel kaynakçılık ve yabancılar için Türkçe kurslar açan KO-MEK bu kere Darıca KO-MEK Kurs Merkezinde giysi branşı kursu açarak eğitimlere başladı. Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan, Türkmenistan, Suriye ve Irak üzere çeşitli ülkelerden 19 mültecinin eğitim aldığı giysi branşında alanında uzman eğitmenler eğitim veriyor.

TOPLUMSAL MARİFETLERİNİ GELİŞTİRİYORLAR

KO-MEK tarafınca verilen eğitimlerle mültecilerin toplumsal marifetlerin geliştirilmesi, gerilim idaresi ve el hünerleri üzere biroldukca alanda kendilerini geliştirmeleri destekleniyor. Giysi branşına gelen mülteci kursiyerler; Bayan düz dar etek dikimi, giyside ölçü, düz dikiş, ovarlok çekme, giyside süsleme üzere birfazlaca modülde eğitim alıyor.

ÖZBEKİSTANLI ANNE KIZ ÇOK MEMNUN

Kocaeli’yle 3 sene evvel taşınan Özbekistanlı kursiyer Şerafet Türker konuşmasında, “KO-MEK yardımıyla burada meslek öğrenerek elbise ve pantolon dikiyoruz. KO-MEK’ten epey mutluyum buraya yalnızca dikişe değil el nakışı ve makrome kurslarına da geliyorum. Ben mesken kadınıyım buraya kızımla birlikte geliyorum el marifetimizi geliştirince ilerde umarım satışta yapabiliriz. Kızımla birlikte buraya gelebildiğim için fazlaca memnunum, burada kimi vakit o bana yardımcı oluyor kimi vakit de ben ona yapamadığı yerde yardımcı oluyorum” dedi.

ÇOCUKLARIMA ELBİSE DİKTİM

Suriyeli Kevser Muhammet ise “Benim aslında bir mesleğim var, bayan kuaförüyüm lakin dikiş öğrenmek hayli istemiştim KO-MEK yardımıyla dikiş yapmayı burada öğrendim. Burada öğrendiklerimle eşime ve çocuklarıma fazlaca elbise diktim bize bu imkânı sağlayanlara fazlaca teşekkür ediyorum” sözünü kullandı.

KENDİ EMEĞİMİZLE ÜRETMEK ÇOK HOŞ

Kazakistanlı Yurdagül Aybirdi ve Dinara Oryunbekova ise “Türkiye’de olmaktan pek şad olduklarını tabir ederek; Meskende boş vaktimiz hayli oluyordu burada KO-MEK’in bu biçimde bir kursu olduğunu öğrendiğimizde çabucak yazılıp eğitim almaya başladık. Artık burada eksiklerimiz tamamladık artık meskende çocuklarımıza kendi el emeğimizle bir şeyler dikerek giydiriyoruz. Bize bu imkânı veren herkese teşekkür ediyoruz” biçiminde konuştu.

121 SAATLİK EĞİTİM

Mecburî kitlesel göçlerin kararında kentimizde yaşayan göçmen ve mültecilerin toplumsal ahenk sürecine katkı sağlamak niyetiyle açılan giysi kursunda 19 yabancı kursiyer toplamda 121 saat eğitim alacak. KO-MEK şimdiye kadar 12 ilçede 43 kurs merkezinde yabancılara yönelik verilen Kaynakçılık Giysi ve Yabancılara Türkçe eğitiminde toplamda 3 bin 550 kursiyere fiyatsız eğitim verdi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı