KO-MEK’te eğitim sırası itfaiye aracı operatörlerindeydi

abbas

Global Mod
Global Mod
KO-MEK 367 farklı branşta verdiği birbirinden kıymetli eğitimlerle Türkiye’de birincileri gerçekleştirmeye devam ediyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitim Kursları (KO-MEK), 367 farklı branşta verdiği birbirinden kıymetli eğitimlerle Türkiye’de birincileri gerçekleştirmeye devam ediyor. Büyükşehir bünyesinde bulunan ünitelere eğitim takviyesi veren KO-MEK, bu kere Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’yla birlikte itfaiyeci aracı operatörlerine “İtfaiye araçları, pompalar ve hidrolik sistemler’’ ile ilgili eğitim verdi. Verdiği eğitimlerle çalışanın daha donanımlı ve eğitimli olmasını sağlayan KO-MEK, çalışmalarına tüm süratiyle devam ediyor.

OPERATÖRLER EĞİTİM ALDI

Şimdiye kadar biroldukça branşta farklı kurum ve kuruluşlara eğitim dayanağı vererek daha donanımlı olmalarını destekleyen KO-MEK, artık de Gebze bölgesindeki itfaiyeci aracı operatörlerine eğitim verdi. Alanında uzman eğitimciler tarafınca hem teorik birebir vakitte pratik itfaiyeci eğitimlerini tamamlayan kursiyerler, daha donanımlı olacak.

TEORİK VE PRATİK EĞİTİMLER

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak itfaiyecilere verilen eğitimlerle mevcut işçinin belgelendirilip, ortak bir disiplinle eğitim almaları sağlanıyor. Verilen eğitimlerde itfaiye araçlarının sınıflandırılması, itfaiye araçlarında bulunan etiketleri okuma ve manaya, güç aktarma organları, su pompalarından olağan ve yüksek basınçta su verme, pompalardan köpük verme ve temizleme, köpük sistemi, emiş sistemi, pompa çalıştırılırken dikkat edilecek konular, telsiz çevirilimi ve arvento sistemi, hidrolik pompa çeşitleri, kimyasal biyolojik radyolojik nükleer eğitim, su temini ve tabyalamanın yanı sıra uygulamalı eğitimlerde ise, birinci müdahale araçları ve merdivenli araçlar ile yapılan tatbikatlar yer aldı.

YANGINDA BİRİNCİ MÜDAHALE EĞİTİMLERİ

Alanında uzman eğitmenler tarafınca Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı eğitim alanında verilen eğitimlerde; Yanma ve yangın (önleme ve söndürme), Arama ve kurtarma, Yüksekten ve alçaktan kurtarma, Trafik kazalarından kurtarma üzere hayat kurtaran konularda eğitimler de veriliyor.

ÖNCE CAN GÜVENLİĞİ VE EMNİYET

Yangın ve kurtarma alanlarında uygulamalı olarak ayrıntılı ayrıntıların aktarıldığı eğitimde iş sıhhati ve güvenliği konusunun ehemmiyeti üzerinde duruldu. Tırmanma ve hayat kurtarma hususlarının birebir uygulamalı olarak gösterildiği eğitimde çalışana “önce can güvenliği ve emniyet” vurgusu yapıldı.

ONLİNE MÜRACAAT İÇİN

Kurulduğu günden beri bir halk üniversitesi olmayı başaran meslek ve sanat alanında şimdiye kadar 367 farklı branşta 784 bin 422 şahsa eğitim veren KO-MEK’e müracaatta bulunmak için www.komek.org adresinden online kayıt yaptırarak istediğiniz branşta eğitim alabilirsiniz.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı