Özyeğin Üniversitesi, Co-Art Co-Act Projesiyle Global Sıkıntılar için Aksiyon Davetinde Bulunuyor

abbas

Global Mod
Global Mod
Özyeğin Üniversitesi, ‘Küresel Meselelerin Tahlili için Sanat Ne Yapabilir?’ sorusu ile hayat bulan ve 17 BM Sürdürülebilir Kalkınma Amacı’na (SKA) vurgu yapan Yaklaş 2030 | Co-Art Co-Act seçkisiyle 17. İstanbul Bienali paralel aktiflikleri içinde yer alıyor. Bu yıl platformdaki tek üniversite olan Özyeğin Üniversitesi, bu seçkiyle genç sanatkarların yapıtlarını SKA’lar ile ilişkilendirerek toplumsal, çevresel ve ekonomik mevzuları kaygı eden sanatseverlerle buluşturuyor ve toplumu harekete geçmeye davet ediyor.

Türkiye’nin yenilikçi araştırma üniversitesi Özyeğin Üniversitesi, 17. İstanbul Bienali paralel aktifliklerine Yaklaş 2030 | Co-Art Co-Act seçkisiyle katılıyor ve bu biçimdece sürdürülebilirlik alanında farkındalık yaratmayı hedefliyor. Sanatın gücüyle harekete geçmeyi teşvik eden seçki, 17 BM Sürdürülebilir Kalkınma Amacı’na dair bir diyalog ve paylaşım alanı yaratıyor. Bu seçki ile Özyeğin Üniversitesi, Bienal paralel etkinliklerindeki tek üniversite olarak, iklim krizi başta olmak üzere ‘küresel meselelerin tahlili için değişim, değişim için eylem’ davetinde bulunuyor.

Yükseköğretim kurumlarının sürdürülebilir bir dünya için taşıdığı gücün ve sorumluluğun şuuruyla ‘Yaklaş’ oluşumunu hayata geçirdiklerine değinen Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Gençtürk; “Bölgesel ekonomik büyümenin itici gücü olarak stratejik bir pozisyona sahip olan üniversitelerin, nicel bir büyümeden fazla nitelikli ve sürdürülebilir kalkınmayı evvelandirmeleri gerektiğine inanıyoruz. Bu doğrultuda, Özyeğin Üniversitesi olarak Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı tüm eğitim, araştırma, topluma katkı ve yerleşke faaliyetlerimizin merkezine aldık ve hem UN Küresel Compact tıpkı vakitte UN PRME imzacısı olarak kuvvetli bir taahhütle ilerliyoruz. Yerleşkemizin LEED sertifikalı binalarından Sıfır Atık siyasetimiz üzere davranışlarımızı şekillendiren ömür biçimimize, eğitimlerin içeriğinden araştırma konularımıza kadar beşere yakışır bir dünya için hem kişisel tıpkı vakitte kolektif bir dönüşümde faal rol almayı önemsiyoruz. Bu çalışmalarımıza bir örnek olan ‘Yaklaş’, esaslı bir dönüşüm gayesiyle fikir serisi olarak başlatmış olduğumız, Üniversitemizin transdisipliner çalışma külçeşidini yansıtan ve dört yıldır farklı açılımlarla çeşitlenerek devam eden bir oluşum. Bu serinin üçüncü açılımı olan Yaklaş 2030 | Co-Art Co-Act ile de global sıkıntılara sanatın sunabileceklerinin keşfi ve farkındalığı için alışılmadık bir tecrübe alanı sunuyoruz. Sanatın global meselelerin tahlili için potansiyeline odaklanarak, üniversite sanat koleksiyonundaki (UNIART) yapıtların yer aldığı bu özgün sergiyi paneller ve epey disiplinli sanat atölyeleri ile destekleyerek herkesi sürdürülebilirlik seyahatinin bir kesimi olmaya davet ediyoruz” dedi.

Sürdürülebilirlik için Sanat: Yaklaş 2030 | Co-Art Co-Act

Sürdürülebilirlik alanında akademik çalışmalarının yanı sıra hareketleri, toplumsal yatırımları ve iş birlikleriyle tahlilin bir kesimi olmayı hedefleyen Özyeğin Üniversitesi, Dr. Hasret Bahadır, Okan Pala, Tabiat Çakmakçı, Ceyda Tahan, Barış Çakmakçı ve Sena Özgürcan’dan oluşan yaklaş grubu tarafınca kurate edilen, Yaklaş 2030 | Co-Art Co-Act projesi ile bu mevzuya yaratıcı ve yenilikçi bir bakış açısı kazandırıyor. Sürdürülebilirliği sanat aracılığıyla kolektif bir biçimde tartışarak ve üreterek bir daha ele alan ve insanları tahlilin bir kesimi olmaya davet eden seçkide, 16 eser yer alıyor ve UNDP de bir yapıtla projeye katkı sunuyor. Multidisipliner ve kolektif bir ortamda harekete geçmeyi temsil eden projenin bütünü ise SKA 17’yi tanımlıyor.

Başta Özyeğin Üniversitesi koleksiyonundan olmak üzere genç sanatkarların yapıtlarına yük verilen seçki, Bienal boyunca ve akabinde Ocak 2023’e kadar üniversitenin Çekmeköy’deki Kampüsü’nde ziyarete açık olacak.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı