Okulda Bağımlılığa Müdahale Programı yeni eğitim- öğretim devrinde devam ediyor

abbas

Global Mod
Global Mod
Yeşilay’ın T.C. Ulusal Eğitim Bakanlığı ile imzaladığı protokolle, öğrencileri bağımlılıktan uzak tutmak için geliştirilen OBM Programı 2022-2023 eğitim öğretim periyodunda de sürat kesmeden devam edecek

Yeşilay’ın, resmî ve özel ortaokul ile liselerde tahsil bakılırsan öğrencilerin sigara, alkol, unsur, riskli internet ve akıllı telefon kullanmasının önüne geçmek emeliyle 2018 yılından bu yana gerçekleştirdiği Okulda Bağımlılığa Müdahale (OBM) programı 2022-2023 eğitim öğretim periyodunda de devam edecek.

T.C. Ulusal Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile imzaladığı protokolle saha çalışmalarına devam edilen OBM Programı kapsamında bu yıl, başka senelerdan farklı olarak kumar bağımlılığına ait içerikler de eklenerek tüm bağımlılık alanlarında farkındalık ve tedbire çalışmaları gerçekleştirilecek.

Türkiye’de okulda bağımlılığa müdahale eden birinci ve tek program olan OBM, Yeşilay tarafınca çocukları ve ergenleri çabucak hemen “deneme” ya da “kullanıcı olma” seviyesindeyken ziyanlı unsurdan vazgeçirmeye yönelik olarak Prof. Dr. Kültegin Ögel danışmanlığında hazırlandı.

Riskli öğrencilere önleyici müdahale

Zararlı davranışların bağımlılığa dönüşmeden, okul temelli önlenmesi ve öğrencilerin eğitim sistemi dışına itilmeden kazanılmasını amaçlayan OBM Programı kapsamında, Yeşilay tarafınca geliştirilen OBM soft yazılımın dayanağıyla rehber öğretmen, riskli öğrenciyle yaptığı görüşmenin bilgilerini sisteme kaydediyor. Datalar uyarınca yazılım tarafınca oluşturulan risk ve gereksinimler raporu ile öğrencinin durumu izleniyor. Rehber öğretmen yazılım üstündeki formlar aracılığıyla risk durumunu temel alarak, öğrenciye önleyici müdahalede bulunabiliyor.

Müdahaleler bilgilendirmeden motivasyonel görüşmeye, izlemeden aile ile temas kurmaya, psikososyal değerlendirmeden sıhhat kurumlarına yönlendirmeye uzanan farklı prosedürler içeriyor. Rehber öğretmenlerin gerekli görmesi durumunda riskli öğrenciler, en yakın sıhhat kuruluşu yahut Yeşilay Danışmanlık Merkezine (YEDAM) sevk ediliyor.

Eğitim içerikleri, tanıtım malzemeleri ve eğitici görüntülerle 81 vilayetten rehber öğretmenlerin OBM uygulayıcısı olarak yetiştirilmesinin yanı sıra; kıymetlendirme toplantıları ile alandaki olaylar ve güzel uygulama örnekleri Yeşilay süpervizörleri eşliğinde gözden geçiriliyor. Program daima yeni datalarla güncelleniyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı