Okulların açılmasına karşın Kızkalesi’nde doluluk yüzde 50’nin üzerinde

Musa

New member
Okulların açılmasına karşın Kızkalesi‘nde doluluk yüzde 50’nin üzerinde

UNESCO Dünya Mirası Süreksiz Listesi’nde yer alan Korykos Antik Kenti’nin en değerli modülü olan ‘ Kızkalesi‘nde okulların açılmasıyla birlikte doluluk yüzde 50’nin üzerinde seyrederken daha fazlaca gurbetçiler tercih ediyor

Ağustos ayında yüzde 100 doluluk oranıyla hizmet veren turizmcilerin yüzleri güldü

MERSİN – Türkiye’nin turizm merkezleri içinde kıymetli bir yere sahip olan Mersin’de Kızkalesi kıyısında okulların açılmasıyla birlikte doluluk yüzde 50’nin üzerine seyretmeye başladı. Pandemi daha sonrasında son yılların en ağır devrini geçiren işletme sahiplerinin yüzleri gülerken, tatilcilerin Ekim ayına kadar bölgede denize girebileceği aktarıldı.

UNESCO Dünya Mirası Süreksiz Listesi’nde yer alan Korykos Antik Kenti’nin en kıymetli kesimi olan, Mersin’in Faziletli ilçesindeki ‘Kızkalesi’nde okulların açılmasıyla doluluk yüzde 50’lerin üzerinde seyrediyor. Hava sıcaklığının 30 derecelerde olduğu kentte bilhassa Eylül ayını seçen gurbetçiler ile yabancılar tatilin keyfini çıkardı. Denizin tadını çıkaran tatilciler, Eylül ayında suyun daha hoş olduğunu aktarırken, işletmeciler de yüzleri güldüren bir dönem geçirdiklerini Ekim ayın da bile bölgede denize girilebileceğine dikkat çekerek çabucak hemen tatile çıkmayanları davet etti.

Gurbetçilerin ağır ilgi gösteriyor

Aslen Sinoplu olan fakat Almanya’da yaşayan ve tatil için Kızkalesi’ni yeğleyen Ahmet Özgen, “Almanya’dan geliyoruz, her sene ki üzere Eylül ayında geldik. Okul tatilleri de bitti. Sakin hoş, havası hoş, tam denize girilecek vakti. Görünüm hoş her şey güzel” dedi.

Almanya’dan gelen Adanalı gurbetçilerden Berna Yek ise,”Biraz daha sakin, hoş yani mutluyuz. 2 ay öncede buradaydım ben, bu biçimde epey kalabalıktı. Fakat artık yeterli hoş yani mutluyuz artık. Hava esasen hoş burada, biz aslına bakarsanız yurt haricinden geliyoruz. Eylül ayı epey hoş burada, deniz de hoş burada” diye konuştu.

Turizmcilerin yüzü güldü

Kızkalesi Kültür ve Turizm Derneği Lider Yardımcısı Mehmet Sevecen Öztop, “Malum uzun bir düşünceden daha sonra, 2021’i hoş geçirdik, 2022’yi şükürler olsun daha âlâ geçirmiş bulunmaktayız, bugüne kadar. Bilhassa yurt haricinde yaşayan bizim Türkler geldi. Temmuz ayı kısmen biraz yavaşça geçti fakat Ağustos ayında nitekim turizmcilerin yüzü güldü. Yurt haricinde yaşayan gurbetçilerin, bilhassa Mersin’e bu turizm cenneti Kızkalesi’ne gelip bütün işletmelerimizi epey önemli manada desteklediler, konakladılar ve uzun kaldılar en değerlisi. Bu tabi bizim Türkiye’deki döngü noktasında iktisadın sıcak döngü noktasında epey büyük bir katkıları oldu. beraberinde biz turizmcilerin yüzünü güldürdü” tabirlerini kullandı.

Eylül’de doluluk oranımız yüzde 50’inin üzerinde

Eylül’ün ikinci haftasında olduklarını anımsatan Öztop,” Şükürler olsun hala işletmelerimiz dolu. Doluluk oranımız yüzde 50’nin üzerinde. Bu son derece işletmecilerimizi şad ediyor. hem de istihdam noktasında çalışan kardeşlerimize iş imkanı devam ediyor. Ekimin sonuna kadar bu denizin tadı çıkartılır, denizimiz epey sıcak. Ekimin sonuna kadar denize giriliyor rahatlıkla. Sahiden sıcaklık güzel bir sıcaklık. Ben herkesi Kızkalesi’ne, bu hoş denizin tadını çıkartmaya ve bununla birlikte bölgemizdeki tarihi yerleri ziyaret etmeye bekliyorum” diyerek kelamlarını tamamladı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Halil İbrahim Varlı – İktisat