Roma-Verona, Fedayn ve Curva Sud: Ultra yaranın Pazar günü

achievable

New member
Gerginlik ortamı bekleniyordu. Her şeyden önce, tarihçinin bayrağının çalınmasıyla tüketilen aşırı yaranın derli toplu bir şekilde detaylandırılması vardı. Güney eğri grubu, FedaynKızıl Yıldız holiganları tarafından. Roma-VeronaStadio Olimpico’nun en sıcak bölümünde, her şeyden önce üstesinden gelinmesi gereken bir utanç, organize tezahürat kurallarıyla metabolize edilmesi zor bir utanç Pazar günüydü.


Ayrıca oku


Diğer grupların pankartları yerinde, talep edilen toplu ve koordineli bir dayanışma hareketi yoktu; starttan sadece on dakika sonra tribünlere çıkan tarihi grup; sessizlik ve birkaç ıslıkla söndürülen sıradan tezahürat girişimleri, Fedailer duvarının adresinde birkaç kez ayrılan tüm eğrinin alkışları; son koro “Hepimiz Fedayn’ız”, tarihçilerin defterlerinde kalan ana notalardır. Ancak Güney’in karnında başka bir şey daha vardı. Satır aralarındaki gevezelikler, eğriyi bilenlerin Fedailer ile anılarını, siyasi ve sokak yansımalarını, kuşkularını, özet kurgularını, varsayımlarını bir araya getirdi.

Eğrinin tarihini yazan bir grup taraftarın Roma-Empoli sonunda uğradığı pusu, nesiller arası mesafeyi daha da artırıyor. Aşırı sağın hakim olduğu bir ortamda artık neredeyse tamamen kendini kaybetmiş bir sol ruhun ifadesi olan Fedailer’i toplumsal ve siyasi kökenlerine bağlayanlar var. sahneler ve ihanetler ve görevlendirilmiş bir operasyon, eskisi gibi olmayan bir alanın üstünlüğü için verilen savaşa bağlı. Eski bir davranış kurallarının kategorileri olan onursuzluk ve rezillikte ısrar edenler ve bunu küçümseyenler var.

Bugün tüm statlarda olduğu gibi Curva Sud’da da her şeyden önce bir iletişim ve paylaşım zorluğu var. 12 Mart 1972’de Curva Sud’da Roma ile Varese arasındaki bir maç sırasında Fedayn pankartı ilk kez göründü. O zamandan bu yana, elli yılı aşkın bir süre geçti, 17. duvardaki o pankartın arkasında, pek çoğu büyüdü ve yaşlandı, her şeyden önce bu arada doğan çocuklara emanet edilen bir nesil değişikliği ile. Her şey olmasa da çok şey değişti.

Ve geçmiş ile bugün arasında asılı kalmış bir Pazar gününün anlamını, her şeyden çok açıklayan bir imge vardır. Aşağıda, köşede, genellikle takımı desteklemek için tezahürat yapan taraftarlar var. Maç boyunca hiçbir şey olmamış gibi yapmaya çalıştılar, ardından dakikalar geçtikçe daha az ses geldi. Eğrinin ve tüm stadın sadece Fedayn için sessizliği ve alkışları, tehlikeli bir kırılma riskini ortadan kaldırmaya ve belki de sayfayı çevirmeye hizmet etti. Jose Mourinho bile yanlış anladı. Takım için ıslık yok, sadece daha sonra doğanların sessiz bir ritüelin yapılması gerektiğini anlamaları için gereken ıslıklar. (İle ilgili Fabio Insenga)