Sabancı Üniversitesi Dünyanın En Uygun Üniversiteleri içinde

abbas

Global Mod
Global Mod
İngiltere merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education (THE), 2023 Dünya Üniversiteler Sıralamasını deklare etti. Sabancı Üniversitesi, bu yıl 104 farklı ülkeden 1799 üniversitenin değerlendirilmeye alındığı sıralamada 401-500 bandında yer aldı.

Dünyanın En Âlâ Üniversiteleri Listesi’nin yayınlandığı Times Higher Education (THE) 2023 sıralaması belirtildi. Sıralamada, Sabancı Üniversitesi Türkiye’den yer alan üniversiteler içinde en yüksek basamakta yer aldı. THE Dünya Üniversiteler Sıralaması metodolojisi Araştırma, Eğitim, Memleketler arası Görünüm, Atıf ve Sanayi Geliri olmak üzere 5 ana boyut ve 13 alt göstergeden oluşuyor. Listede ilk 401-500 bandında yer alan Sabancı Üniversitesi, değerlendirmede yüksek tesire sahip olan atıf boyutu ile bir arada eğitim ve araştırma prestiji göstergelerinde ön plana çıkıyor.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Leblebici, “Dünyanın En Yeterli Üniversiteleri Listesi’nin yayınlandığı Times Higher Education (THE) 2023’te, Türkiye’den birinci 500 ortasında yer alan üniversite olmanın mutluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Bugün üniversitemiz eğitimdeki öncü rolüyle, fark yaratan biroldukca akademik çalışmayı gerçekleştiriyor. Bilhassa bir Araştırma Üniversitesi olarak yurtiçi ve yurtdışı kaynaklardan yüksek oranda proje dayanağı alıyoruz. Geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile YÖK iş birliğinde açıklanan dayanak programı kapsamında Araştırma Üniversitesi olarak kabul edilen 3 vakıf üniversitesinden biri olduk. Üniversite olarak yalnızca araştırmaya ayırdığımız kaynak 655 milyon TL. Şu an etkin olarak 292 araştırma projesi yürütüyoruz. Yüzde 32,70’lik oran ile Ar-Ge’ye en çok hisse ayıran vakıf üniversitesiyiz. Sunduğumuz eşsiz program seçme özgürlüğü yardımıyla eğitimini, üniversiteye geldikten daha sonra şuurlu olarak seçen öğrencilerimiz, mezun oldukları alana nazaran mesleklerine taraf verebiliyorlar. Akademik başarımızın karşılığı bu yılki Yükseköğretim Kurumları İmtihanı neticelerina da yansımış durumda. Ortalarında Türkiye 1.’sinin de bulunduğu fazlaca parlak 790 gencimizi Sabancı Üniversitesi öğrencilerinin ortasına kattık. Birinci 1000’den aldığımız öğrenci sayısı ise 140 oldu. Geldiğimiz noktada mezunlarımızın yüzde 94’ü diplomalarını aldıktan daha sonra bir yıl ortasında diledikleri dalda bir iş bulabiliyor. Tüm bu başarılı tabloda öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz ile birlikte daha pek epey muvaffakiyete imza atacağımıza inanıyorum.” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı