Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Çakmak Dünyanın En Tesirli Bilim İnsanları Listesinde Türkiye’den Birinci Sırada

abbas

Global Mod
Global Mod
Stanford Üniversitesi’nin uyumunda yürütülen “Dünyanın En Tesirli Bilim İnsanları” listesinde Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Çakmak Türkiye’den birinci, alanında ise dünyada yedinci sırada yer aldı.

Stanford Üniversitesi, Elsevier-Scopus bilgi tabanını kullanarak 22 anabilim kısmı ve 176 alt-bilim kollarında 8 milyondan fazla bilim insanı ve araştırıcıyı meslekleri boyunca yürüttükleri çalışmaları kapsamında inceleyerek dünyanın en tesirli bilim insanları 2022 yılı listesini oluşturdu. Listedeki birinci 195 bin 605 kişi PLOS Biology mecmuasında yayınlandı ve bu listeye Türkiye’den 879 bilim insanı girdi.

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Tabiat Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Çakmak, 2022 yılı en tesirli bilim insanları sıralamasında Türkiye’den birinci ve Tarım-Agronomi alt bilim kolundaki dünya sıralamasında ise 7. sırada yer aldı. 8 Milyondan fazla bilim insanı ve araştırıcının incelendiği bu çalışmada Prof. İsmail Çakmak tüm bilim kolları genel sıralamasında ise 2538. sırada yer aldı.

2019 yılından beri yürütülen bu çalışmada en tesirli bilim insanları; bilimsel makalelerin sayısı, aldıkları atıf sayısı, kendine atıf oranı, makaledeki müellif durumları, makalelerin yayınlandığı mecmuanın tesiri, h-indeksi ve hm-indeksleri üzere bilimsel değişkenler dikkate alınarak belirlenmektedir.

Bitkilerin mineral beslenmesi ve gerilim fizyolojisi mevzularında çalışmakta olan İsmail Çakmak araştırmalarında, bugün 2 milyardan fazla insanı etkileyen mikro besin elementleri noksanlığı (gizli açlık) sorununu azaltmada ziraî stratejilerin rolüne odaklanmıştır.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı