Sabancı Vakfı Karşılıksız Burs Fiyatını Aylık 2.000 TL Olarak Belirledi

abbas

Global Mod
Global Mod
Sabancı Vakfı’nın 2022-2023 eğitim-öğretim yılında bursiyerlerine sağlayacağı burs takviyesinin meblağı belirtildi. 48 yıldır üniversite öğrencilerine karşılıksız burs veren Sabancı Vakfı, bu eğitim yılında 10 ay mühletince aylık 2.000 TL burs takviyesi verecek.

Sabancı Vakfı, muvaffakiyetlerin teşvik edilmesi gayesiyle, her yıl yaklaşık 1.500 öğrenciye burs veriyor. 48 yıldır başarılı, maddi takviyeye gereksinimi olan üniversite öğrencilerini üniversiteye girişten mezuniyete kadarki müddet boyunca karşılıksız burslarla destekleyen Vakıf, bu yılki burs fiyatını aylık 2.000 TL olarak deklare etti.

Bugüne kadar yılda 9 ay mühletince verilen burs takviyesi, 2022-2023 eğitim yılından itibaren 10 aya çıkarılıyor. Sabancı Vakfı burs programında geri ödeme yükümlülüğü bulunmazken; mezun bursiyerler isteklerine bakılırsa burs almaya devam eden öğrencilere tecrübe ve bilgi transferi için mentorluk yapabiliyor.

48 yılda 51 binin üzerinde burs veren Sabancı Vakfı’nın, üniversitelere yeni yerleşen öğrencilere yönelik farklı burs programları bulunuyor:

  • Üniversiteye Giriş Bursu: Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) Sabancı Vakfı tarafınca belirlenen taban puanları sağlayarak burs kontenjanı tahsis edilen üniversitelere yerleştirilen öğrencilere veriliyor.
  • Kalkınmada Öncelikli Vilayetler Bursu: Sabancı Vakfı tarafınca belirlenen 15 vilayetten birinde ortaöğrenimini tamamlayan, YKS’de yerleştirme puanı ile sıralamanın en üstünde yer alarak vilayet birincisi olup yurt ortasındaki devlet üniversitelerine ya da burslu olarak Vakıf üniversitelerine yerleştirilen öğrencilere veriliyor.
  • Engelli Öğrenciler Bursu: YKS’de yerleştirme puanı ile sıralamanın en üstünde yer alarak yurt ortasındaki devlet üniversitelerine ya da burslu olarak Vakıf üniversitelerine yerleştirilen görme, işitme ve ortopedik engelli 5’er öğrenciye veriliyor.
  • Sabancı Vakfı Vista Bursu: YKS’de Sabancı Vakfı tarafınca belirlenen taban puanları sağlayarak burs kontenjanı tahsis edilen üniversitelerin Turizm İşletmeciliği kısımlarına yerleştirilen lisans öğrencilerine veriliyor.
Sabancı Vakfı’nın bu yıl burs kontenjanı tahsis ettiği üniversiteler; Ankara, Boğaziçi, Çukurova, Dokuz Eylül, Ege, Gazi, Hacettepe, İstanbul, İstanbul-Cerrahpaşa, İstanbul Teknik, Marmara, Orta Doğu Teknik, Yıldız Teknik Üniversitesi. Üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilerin burs müracaatları için üniversitelerin burslarla ilgili kısımlarını ve sabancivakfi.org adresini takip etmeleri gerekiyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı