Savaşın ortasında kalan 4 kardeş, Türk otobüs sürücüsü yardımıyla annelerine kavuşacak

Musa

New member
ANTALYA (AA) – Ukrayna‘da savaşın ortasında kalan 4 kardeş, Türk otobüs sürücüsünün dikkati, Dışişleri Bakanlığı’nın da sayesinde, tatil için geldiği Antalya‘dan savaş niçiniyle dönemeyen annelerine kavuşacak.

Rusya’nın saldırısı niçiniyle Ukrayna’da binlerce aile ülkeyi terk etmek zorunda kalırken savaş ve çatışma ortamından en hayli çocuklar etkileniyor.

Anneleri savaştan evvel Türkiye’ye geldiği için Harkiv’de alzaymır hastası dede ve anneanneleriyle kalan, yaşları 5 ile 12 içinde değişen 4 kardeş konutları bombalanınca bir süre sığınakta barındı.

sonrasındasında dede, anneanne ve çocuklar ülkeden ayrılmak için Lviv’deki tren istasyonuna geldi. Tahliye için bölgede bulunan otobüs sürücüsü Beyhan Antepli, istasyonda ağlayan çocukları gördü.

Çocukların dede ve anneannesi, Antepli’nin temasa geçtiği Dışişleri yetkililerinden torunlarının kızlarıyla buluşturulmasını istedi.

4 kız çocuğu sürücü Antepli’ye emanet edilerek otobüse bindirildi. Çocuklar tahliye edilen başka Türk vatandaşlarıyla Kapıkule Hudut Kapısı üzerinden Türkiye’ye geldi.

Çocuklar evvel İstanbul’a oradan da Antalya‘ya giderek annelerine kavuşacak.

“Tren istasyonunda 4 ufak çocuğu ağlarken gördüm”

Sürücü Antepli, AA muhabirine, tren istasyonunda küçük kızların ağlamasından fazlaca etkilendiğini anlattı.

Kızların yanında bulunan dedenin alzaymır hastası, büyükannenin de epeyce yaşlı ve yorgun olduğu için ne yapacaklarını bilmediğini aktaran Antepli, şunları kaydetti:

“Tren istasyonunda 4 ufak çocuğu ağlarken görür görmez ister istemez yardımcı olmak istedim. Dedesi rahatsızdı, hastasıymış, anneanne de hayli yaşlı ve yorgundu. Dışişleri Bakanlığını aradım, Allah razı olsun çabucak yardımcı oldular, Türkiye’ye kadar getirdim. İnşallah çocukları annelerine kavuşturacağız.

Çocuklar 4,5 gündür yoldalarmış istasyonda karşılaştığımda, 2 gün de bizim Edirne’ye kadarki seyahatimiz sürdü. Biraz da İstanbul ve Antalya seyahati sürecek, çocuklar hakikaten perişan olmuşlar fakat anneleriyle kavuşmalarına değecek inşallah.”

Antepli, çocukların annesiyle irtibat halinde olduğunu, annenin çocuklarını Antalya’da karşılayacağını belirtti.

Çocukların 4-5 gün sığınakta karanlıkta kalmaktan epey etkilendiğini söz eden Antepli, “Evleri bombalanmış, sığınakta kalmış perişan biçimde. Yiyecek, içecek yok. Kimse yardım da edememiş. Biz de aldık, bu kadar insanı getiriyoruz, onları da alıp getirdik.” dedi.

AA / Hakan Mehmet Şahin – Aktüel