Sofia Goggia ve sakatlığı: “Her şeyi siyah gördüm”

achievable

New member
“Hala pistte 'süründüğüm' ve düşüşten sonra henüz durmadığım bir anda, neredeyse hiçbir şey düşünemiyordum, muazzam bir dehşet ve üzüntü duygusuyla doluydu; antrenörler ve antrenörler ona kaval kemiğimi kırdığımı, kendime zarar verdiğimi söylüyor. İlk 20 gün her şeyi siyah gördüm, kendi içimde derin bir çaresizlik içindeydim.” İtalyan Sofia Goggia bunu, kayakçının sezonunu sonlandıran sakatlıkların durmasından 45 gün sonra çevrimiçi medyayla yaptığı toplantıda söyledi.

“Dünyada çok daha kötü trajediler olduğunu biliyorum ama bir sporcunun bacağını kırmak için sakatlıkla uğraşmak kadar zor bir şey olamaz, benim için bu ilk değil ama yedinci ameliyatımdı. Nasıl oldu da? Tepki mi verdim? Dünyada benimkinden daha kötü trajediler olduğunu düşündüm. 'Gazze'de bombaların altında değilim' diye düşündüm. Ötesine bakmaya çalıştım”, diye ekledi sprinter.

“Sakatlık sonrası yapılan açıklamada 'Bu sefer de döneceğim' sözlerini görünce bu sefer bana ait olmadığını düşündüğüm sözler olduğunu düşündüm. Sonra çalışmaya başladım, ayağım gelişiyordu. ev, sonra spor salonu, yüzme havuzu, bağımsızlığımı buldum. Planlarım artık daha çok günlük hayata odaklanıyor ama iyileşip gelecek sezon kayak yapmaya geri dönmek istiyorum”, diye ekledi Goggia.

“Tanısal takip testleri bitene kadar beklemek istedim, yoksa konuşmanın bir anlamı olmazdı. Bu testleri geçen hafta yaptık. Geçmişte kemiklerim kırılmıştı ama hiç bu kadar kötü bir şey yaşamamıştım. 5 Şubat'ta başıma gelenler kadar karmaşık. Tibia pilonunu çapraz olarak birkaç parçadan kırdım, çok güçlü bir kompresyon ve burulma travması ve kaval kemiği birkaç parçadan paramparça oldu. Operasyonun koşulları son derece karmaşıktı, çünkü CT taraması çok kötüydü ve bunu gerçekleştirebilmek ortopedistler için büyük bir başarıydı. Ameliyat mükemmel bir başarıydı. İyileşme için mükemmel bir başlangıç noktası, ancak yavaş ilerlemelisiniz”, diye itiraf etti İtalyan.

“Kaval kemiğimi tutan 'L' şeklinde bir plağım var ama kırık çok aşağıda olduğu için plağı yerleştirmek için çok uzun bir kesim yaptılar. Geri dönüş süresi mi? Süreler altı ay, standart aylar, bir kez. kemik kaynaklanmış ve eğer kayak yapmaya uygun fiziğim varsa daha erken de gidebilirim, çoğu zaman daha erken döndüm, süreyi kısalttım ki bunu şimdi yapmak istemiyorum ama bu, kayak için beklemem gerektiği anlamına gelmiyor. kanonik altı ay”, diye açıkladı Goggia.