TEGV yeni yaşını Pera Müze’sinde düzenlediği özel bir aktiflikle kutladı

abbas

Global Mod
Global Mod
“Bir Çocuk Değişir, Türkiye Gelişir” mottosuyla çağdaş jenerasyonların yetişmesi için nitelikli eğitim dayanağı sunan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), 28’inci yaşını kutlamak için Pera Müze’sinde özel bir aktiflik düzenledi.

Kurulduğu 1995 yılından bu yana yaklaşık 100 bin gönüllüsünün takviyesiyle 3 milyondan fazla çocuğa nitelikli eğitim takviyesi sunan TEGV, aktiflikte 2022 çalışmaları ile 2023 projelerini paylaştı.

Türkiye’nin eğitim alanında faaliyet gösteren en yaygın sivil toplum kuruluşu olan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), 28’inci kuruluş yıl dönümünü düzenlediği özel bir aktiflikle kutladı. Pera Müzesi’nde gerçekleştirilen toplantıya TEGV Mütevelli Heyeti Üyeleri, TEGV İdare Konseyi Lideri Oktay Özinci, İdare Heyeti Üyeleri, TEGV Genel Müdürü Sait Tosyalı ve TEGV çalışanları, TEGV gönüllüleri, TEGV çocukları ve velileri ile birlikte fazlaca sayıda basın mensubu katıldı.

görüşmede TEGV’in 2022 yılında gerçekleştirdiği faaliyetleri ile ve Cumhuriyet’in 100’üncü yılı için planlanan özel projeleri paylaşıldı. Cumhuriyet’in 100. Yılı için hazırlanan “Cumhuriyet’in Yüzleri” sinemasının gösterimi ve www.cumhuriyetinyuzleri.org sitesinin tanıtımı yapıldı. görüşmede ayrıyeten kelam ve müziği Fırat Çavaş ile Cemre Kabaş tarafınca hazırlanan “TEGV’le El Ele” müziği birinci kere dinleyiciler ile buluştu. TEGV çocuklarının seslendirdiği müzik davetlilerden büyük ilgi gördü ve eşlik edilerek dinlendi.

Ayrıca toplantı öncesinde TEGV’in Türkiye genelindeki değişik aktiflik noktalarındaki çocukların Cumhuriyet’in 100 yılı için yaptığı fotoğraflar sergilendi. Stantta çocuklar tarafınca Cumhuriyet’e yazılan şiir ve mektuplar da yer aldı. TEGV çocuklarının Cumhuriyet’in 100’üncü yılı anısına hazırladığı fotoğraf standı büyük beğeni topladı.

“Cumhuriyetin temel prensiplerini benimseyen çocuklar yetiştirmeliyiz”

TEGV İdare Konseyi Lideri Oktay Özinci açılış konuşmasına TEGV’in 28 yıldır kesintisiz olarak çocuklara sağladığı nitelikli eğitim dayanağından duyduğu sevinci paylaşarak başladı.

“Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına geldik; sevinçliyiz, onur duyuyoruz. Çocuklarımıza Türkiye Cumhuriyeti’nin ne zorluklarla kurulduğunu, ne kadar kıymetli bir varlığa sahip olduğumuzu hoş bir biçimde anlatmalıyız” diyen Özinci; geçmişimiz ile sevinirken geleceğin planlanması ve Cumhuriyete sahip çıkacak kuşakların yetişmesi gerektiğine de vurgu yaptı.

“Teknolojiyi tüketen değil, üreten olmak zorundayız”

Özinci konuşmasında; “Gelecek için hayallerimiz, dileklerimiz var. Bunların gerçekleşmesi için ise bir tek yol var; o da çocuklarımızı geleceğin kurallarına uygun donanımla yetiştirmektir. Bizi ileriye taşıyacak insan kaynağını hakikat hazırlamalıyız. Teknolojiyi tüketen değil, üreten olmak zorundayız. beraberinde toplumsal ve doğal etrafımızın de koruyucusu olmak zorundayız. Çocuklarımızı eğitirken onları özgüvene sahip ve yaratıcı düşünme, sorma-sorgulama, sorun çözme, yabancı lisan, grup çalışması üzere hünerlerle donatmalıyız.” halinde konuştu.

Oktay Özinci; “Cumhuriyetin temel prensiplerini benimseyen, toplumsal, duygusal ve teknolojik maharetlere, insani pahalara sahip çocuklar yetiştirmeliyiz.” dedi.

TEGV’in Kurucusu Suna Kıraç’a rahmet ve şükran dileklerini sunarak konuşmasını sonlandıran Özinci şunları söylemiş oldu: “Başta merhum Suna Kıraç olmak üzere tüm kurucularımızı burada hürmet ve sevgiyle anıyorum. Ellerini bu ağır taşın altına koydukları için kendilerine şükranlarımızı sunuyoruz. Bizler de bundan daha sonra, şimdiye kadar gösterdiğimiz çabayı göstermeye devam edeceğiz.”

“Diyarbakır ve Denizli’de iki yeni eğitim ünitemiz yolda”

TEGV Genel Müdürü Sait Tosyalı ise konuşmasına 2022’nin kıymetli olaylarının altını çizerek başladı ve Cumhuriyet’in 100’üncü yılında gerçekleştirilmesi planlanan projelere değinerek devam etti.

“2022 yılı bizim için kıymetli kilometre taşlarından biri oldu ve 3 milyonuncu çocuğumuzun kaydını gerçekleştirdik.” diyen Tosyalı matematik, fen, sanat, okuma, İngilizce, bilişim üzere altı ana kolda TEGV’in faaliyetlerini sürdürdüğüne değindi.

TEGV’in gönüllülük şuurunu aşılamadaki rolüne de değinen Tosyalı, “Kuruluşumuzdan bugüne yaklaşık 100 bin gönüllümüz çocuklarımıza dayanak oldular. Cumhuriyeti’mizin 100’üncü yılında 100 bininci gönüllümüz ortamıza katılacak. Bu vakit kadar 800 binden çok bağışçımız da çalışmalarımıza takviye oldu; kendilerine müteşekkiriz” biçiminde konuştu.

“Dünyanın Etrafını Beş Sefer Dolaştık”

TEGV Genel Müdürü Sait Tosyalı konuşmasında vakfın aktiflik noktalarından da bahsetti ve “Ateşböceklerimiz birinci günden bu yana dünyanın etrafında neredeyse beş defa dolaşmışlar. 2 bin okula gitmişler, 1 milyondan fazla çocuğumuza nitelikli eğitim takviyesinde bulunmuşlar. Bu gün itibariyle de 24 vilayette 55 aktiflik noktamızda faaliyetlerimize devam ediyoruz” dedi.

Sözlerine 28 Ekim 2022’de açılışı gerçekleştirilen Van Nirun Şahingiray Eğitim Parkı’ndan bahsederek devam eden Tosyalı “Yılda 4 bin çocuğumuz Van’daki bu son teknoloji ile donatılan eğitim parkımızdan yararlanacak.” dedi.

Mevsimlik tarım personellerinin çocuklarının aileleriyle birlikte göç etmesi kararında eğitimlerini tamamlamada yaşadıkları meseleye da dikkat çeken Tosyalı, “Tarım personellerinin çocukları TEGV’in 2011’den itibaren ulaştığı değerli bir kitle. İki Ateşböceğimizi bu çocuklarımız için tahsis ettik. Yaz aylarında ateşböceklerimiz çocukların bulunduğu tarım alanına gidiyor ve oradaki istekli abi ve ablalarının katkılarıyla nitelikli eğitim takviyesi alıyorlar.” biçiminde konuştu.

Tasarım ve Maharet Atölyelerinde TEGV’li Çocuklar Teknolojiyle İç İçe

Tosyalı, Aralık 2018’den bu yana açılan Tasarım ve Maharet Atölyelerinde 5 bin 800 çocuğun etkinliklere katıldığını; tasarım ve marifet atölyelerinin ülke genelinde 28’i sabit ikisi gezici Ateşböceği olmak üzere toplamda 30 farklı noktada çalışmalarını yürüttüğünü belirtti ve 2023 yılında bu sayıya 5 atölyenin daha ekleneceğini söylemiş oldu.

TEGV’den “Cumhuriyetin Yüzleri” Teması

Sait Tosyalı, “Cumhuriyetimizin 100. yılı için temamızı büyük TEGV ailesinin Cumhuriyet’e ve çağdaş Türkiye’ye gönlünü veren tüm paydaşlarını söz edecek biçimde “Cumhuriyet’in Yüzleri” olarak tanımladık. Bu tema altında biroldukça projemizin planlamasını yaptık. Sizleri, 100. yıl için www.cumhuriyetinyuzleri.org adıyla bu gün açılışını yaptığımız web sitemizi ziyaret etmeye davet ediyoruz.” dedi.

Düş Gezgini ismini verdikleri bir Ateşböceği için “100. Yıl Cumhuriyet Rotası! oluşturduklarına değinen Sait Tosyalı, “Bu Ateşböceğimiz İstanbul’dan yola çıkacak ve evvel Samsun’a varacak ve akabinde Ulu Lider Mustafa Kemal Atatürk’ün rotasını takip ederek kongre kentlerinde çocuklarımızla buluşup onlara Cumhuriyeti anlatmak üzere Amasya’ya, Erzurum’a, Sivas’a gidecek ve yolcuğunu Ankara’da sonlandıracak.” biçiminde konuştu.

“TEGV Akademi Kısa Müddette Yayında”

TEGV’in 2023 yılında hayata geçireceği çalışmalardan bahsetmiş olduğu sunumda Sait Tosyalı uzman akademisyenler ve danışmanlar tarafınca hazırlanan ve Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca onaylanan TEGV’in tüm eğitim içeriklerinin dijitalleştirilip hazırlıkları son evreye gelen “TEGV Akademi” isimli açık kaynak platformunun muştusunu verdi.

“Yeni Aktiflik Noktaları Açmaya Devam Ediyoruz”

“2023 yılının ilkbahar aylarında Diyarbakır ve Denizli’de iki yeni tahsil ünitemiz olacak. İlkbahar aylarında çocuklarımızla buluşmaya hazırlanan bu yeni tahsil ünitelerimizin her birinden yılda 2 binden çok çocuğumuz yararlanabilecek. Ayrıyeten Ekim ayında İstanbul ve Gölcük’te de açılışları yapılacak iki yeni tahsil ünitemizin de inşaat projelerini başlattık” formunda konuşan Tosyalı TEGV’in yeni eğitim noktaları açarak daha epeyce çocuğun nitelikli eğitim takviyesi ile buluşması için vakfın gösterdiği uğraşları lisana getirdi.

Sait Tosyalı TEGV’e takviye veren tüm paydaşlarına teşekkür ederek konuşmasına son verirken şunları söylemiş oldu: “Bu sene hem 28’inci yılımızı birebir vakitte Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı. 2023 bizim için hayli ağır bir sene olacak. Her vakit olduğu üzere heyecanla çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı