TEV ve Cargill geleceğin bilim insanlarını yetiştirmek için el ele verdi

abbas

Global Mod
Global Mod
Türk Eğitim Vakfı (TEV) ile Cargill’in eğitim alanındaki yeterlilik hareketi genişliyor. TEV bünyesinde 2017 yılında Burs Fonu’nu başlatan, 2021 yılında ise hayata geçirdiği Yarının Bayan Önderleri Programı ile topluma katkı sağlayacak kuvvetli bayanlar yetiştirmek için üniversite öğrencilerinin yanında olan Cargill, artık de lise öğrencilerine takviye verdi. Üstün nitelikli öğrencilerin yetiştiği Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi’nin (TEVİTÖL) iki kimya laboratuvarını yenileyen Cargill ayrıyeten yedi adet laboratuvarın eksiklerini giderdi ve yeni kimyasal saklama dolapları temin etti. Türkiye’nin göz bebeği gençlerinin bilimsel çalışmalarına hizmet edecek yeni laboratuvarların açılış merasimi TEV Genel Müdürü Banu Taşkın’ın konut sahipliğinde, Cargill Besin Orta Doğu, Türkiye, Afrika ve Hindistan İdare Konseyi Lideri ve CEO’su Murat Tarakçıoğlu ve Cargill idare grubunun iştirakiyle geçtiğimiz günlerde gerçekleşti.

55 yıldır maddi imkanları sonlu öğrencilere burs dayanağı veren Türkiye’nin en esaslı ve öncü vakıflarından Türk Eğitim Vakfı (TEV) ve bünyesinde yer alan TEVİTÖL manalı bir ziyarete konut sahipliği yaptı. Cargill Türkiye ve TEV iş birliği kapsamında TEVİTÖL’ün laboratuvarlarını yenileyerek çağa uygun imkânlara kavuşturan Cargill Türkiye idare takımı geçtiğimiz günlerde okula bir ziyaret gerçekleştirdi. Cargill Besin Orta Doğu, Türkiye, Afrika ve Hindistan İdare Konseyi Lideri ve CEO’su Murat Tarakçıoğlu’nun da iştirakiyle TEVİTÖL öğrencileri eşliğinde yenilenen laboratuvarları gezen Cargill Türkiye idare takımı, TEVİTÖL öğretmenlerinden yürütülen bilimsel çalışmalar hakkında da ayrıntılı bilgi aldı.

Banu Taşkın: ‘Cargill Türkiye ile iş birliğimiz giderek büyüyen bir güzellik hareketine dönüştü’

TEVİTÖL’e sağlanan bu manalı dayanak için teşekkürlerini lisana getiren TEV Genel Müdürü Banu Taşkın şunları söylemiş oldu: “Vakfımızın her vakit iftihar ettiği muvaffakiyet hikayelerinden birinin kahramanı olan TEVİTÖL, ülkemizin parlak geleceği ismine gerçek bir umut ve potansiyel kaynağı. Cargill Türkiye’in TEVİTÖL’e katkıları öğrencilerimizin teknoloji ve inovasyon vizyonlarına manalı bir kıymet katacak. Cargill Türkiye Ailesi ile 2017 yılında Cargill Burs Fonu ile başlayan iş birliğimiz giderek büyüyen bir düzgünlük hareketine dönüştü. “Yarının Bayan Liderleri” programı, bugün kızlarımıza yalnızca maddi dayanak değil, başarılı ve muhtaçlığı olana fırsat eşitliği sağlıyor. Bursiyerlerimizin yalnızca bugünkü muhtaçlığını karşılamıyor, geleceğe dair gereksinimlerini anlamaya çalışıp, farklı workshop çalışmaları ile hem eğitimlerini tıpkı vakitte toplumsal gelişimlerini destekliyoruz. Türk Eğitim Vakfı olarak tüm çalışmalarımızda en büyük motivasyonumuz başarılı gençlerimiz, en büyük gücümüz ise Cargill Türkiye üzere bedelli eğitim dostu kurumlardır. Toplumsal tesiri bu derece kuvvetli bir uygunluk zinciri yarattıkları için Cargill Türkiye ailesine bir defa daha şükranlarımızı sunarız.”

Cargill Besin Orta Doğu, Türkiye, Afrika ve Hindistan İdare Konseyi Lideri ve CEO’su Murat Tarakçıoğlu da yaptığı konuşmada, “Cargill’in pahaları içinde birinci sırada ‘Önce insan’ yaklaşımı var. Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Gayeleri (SKA) kapsamında yoksulluk, cinsiyet eşitliği, eğitim, eşitsizliklerin azaltılması hususlarında katkı sağlamak için çalışıyoruz. Toplumsal gereksinimlere karşılık verecek özel kurumsal toplumsal sorumluluk programları geliştiriyoruz. Bugün burada pırıl pırıl gençlerle bir ortada olmak nitekim gurur verici. ergenlerden öğrenecek hayli şeyimiz var, özellikle ne kadar özgüvenli olduklarını görür görmez hayli memnun oldum. Türkiye’nin en seçkin, göz bebeği gençlerinin bilimsel çalışmalarına takviye vermek başka bir memnunluk kaynağı bizim için. Türk Eğitim Vakfı ile geçtiğimiz yıl başlatmış olduğumız, üniversitelerde okuyan geleceğin bayan başkanları gençlere burs vermenin ötesinde onların mesleksel ve şahsi seyahatinde yanlarında olduğumuz kapsamlı bir öğrenci destekleme programı olan Yarının Bayan Önderleri de ikinci devrine epeyce yakında başlayacak. TEVİTÖL’e verdiğimiz dayanak ile geleceğin bilim insanlarının yetişmesine katkı sunmuş olmaktan büyük bir memnunluk duyuyoruz. Bizim için eğitime yatırım, geleceğe yatırım… Bu husustaki çalışmalarımız sırf lise ve üniversiteyle sonlu da değil. Bursa Orhangazi’de 2006 yılında yaptırdığımız Cargill İlkokulu’nda da 500 öğrenci eğitim-öğretim görüyor. Her yıl okulun bakım ve tamirat işlerine katkı sağlıyoruz. Eğitimin tüm kademelerindeki öğrencilerimizin gayreti bizleri daima daha fazlasını yapmak için motive ediyor. Maksadımız daha epey öğrencinin hayatına dokunmak” dedi.

Yarının Bayan Başkanları Programı ile öğrenciler meslek seyahatlerinde destekleniyor

yaşamın her alanında etkin rol alan bayanların, siyasi, ekonomik, toplumsal değişime öncülük ettiğine inanan Cargill, kendi bünyesinde ve toplumsal ölçekte cinsiyet eşitliğini sağlamak için somut adımlar atıyor. 2030 yılına kadar globalde idare kademelerinde 50 bayan başkan amacı bulunan Cargill bu taahhüdünü, faaliyet gösterdiği META (Orta Doğu, Türkiye ve Afrika) bölgesinde gerçekleştirdi. Cargill META’da idare heyetinin 50’si, icra şurasının da 40’ı bayan önderlerden oluşuyor. Cargill, bu taahhüdün bir uzantısı olarak Türkiye’nin geleceğine ışık tutacak bayan başkanların yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla Türk Eğitim Vakfı iş birliğinde 2021 yılında ‘Yarının Bayan Liderleri’ programını hayata geçirdi. Burs dayanağının ötesinde kapsamlı bir içerik ve bütünsel bir yaklaşımla yapılandırılan programın öncelikli gayesi, genç kızların gelecekte çalışacakları bölümlere en düzgün biçimde liderlik etmelerini sağlayacak yetkinlikleri kazanmaları. Programın birinci yılında Türk Eğitim Vakfı’nın öğrenci seçme kriterlerini karşılayan 66 üniversite öğrencisine burs, staj, mentorluk, proje müsabakaları, workshop, fabrika ziyaretleriyle yerinde eğitim üzere imkanlar sağlandı. Program 2022 yılında 40’ı mühendislik, 6’sı veterinerlik, 8’i hukuk, 6’sı işletme ve 3’ü zootekni eğitimi alan toplam 63 üniversite öğrencisi ile yoluna devam ediyor. Program kapsamında kız öğrenciler, Cargill’in faaliyet gösterdiği alanlardaki öncü çalışmaları deneyimliyor, kesimin en âlâ uygulamalarını öğrenme talihi buluyor. Mentorluk programı kapsamında Cargill’in üst seviye yöneticileri, farklı konumlardaki yönetici ve müdürleri ile buluşan öğrenciler farklı bakış açıları ve çeşitli uygulamalar ile zenginleşme fırsatı yakalarken, özgüven kazanıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı