Türk Eğitim Derneği yaz aylarında okulların kapatılmamasını önerdi

Musa

New member
SELÇUK, İZMİR (AA) – Türk Eğitim Derneği (TED) Genel Lideri Selçuk Pehlivanoğlu, Kovid-19 sürecindeki öğrenme kayıplarının telafisiyle ilgili dezavantajlı kümeler için özel süreçler planlanması gerektiğine işaret ederek, “Örneğin, yaz aylarında okullarımızı kapatmamalıyız. En azından 3 ayın 1 ayını dezavantajlı çocukların okulda geçireceği bir müddetç planlamak mecburiyetindeyiz.” dedi.

Pehlivanoğlu, derneğin niyet kuruluşu TEDMEM tarafınca hazırlanan “2021 Eğitim Kıymetlendirme Raporu”na ait AA muhabirine açıklamada bulundu.

“2021’de ülkede eğitimle ilgili neler yaşandı?” sorusunu cevaplayabilmek için hazırladıkları raporun, “yönetişim ve finansman”, “temel eğitim ve ortaöğretim”, “mesleki ve teknik eğitim”, “özel eğitim ve rehberlik hizmetleri”, “ölçme kıymetlendirme ve kademeler ortası geçiş” ile “öğretmenlik ve mesleksel süreç” olmak üzere 6 başlık altında yapılandırıldığını aktaran Pehlivanoğlu, raporun tüm eğitim paydaşlarına faydalı olmasını diledi.

TEDMEM tarafınca her yıl hazırlanan raporda, Ulusal Eğitim Bakanlığının amaçlarını gerçekleştirip gerçekleştiremediklerini ve teklifleri ortaya koyduklarını lisana getiren Pehlivanoğlu, “Bunlar Bakanlığın eksiklerini ortaya koymak için yapılmış çalışmalar değil, 94 yıllık bir sivil toplum örgütünün tekliflerini kamuoyu ile paylaşmasından ibarettir ki bürokratik yapımız içerisindeki meseleler daha süratli çözümlenebilsin diye.” sözünü kullandı.

Kovid-19’un 2021’de dünyada her dala olduğu üzere eğitime de büyük darbe vurduğunu anlatan Pehlivanoğlu, “Burada acı olan, Türkiye’nin dünyada okullarını en uzun kapatan ikinci ülke olmasıdır. Zira biz bilinçlendirme ile korunma ile dehşetle meskene kapanma içindeki farkı maalesef ayırt edemedik. ve 2021 yılında Türk Eğitim Derneği olarak epeyce önemli ölçüde ‘okul sokaktan daha güvenlidir’ başlığı altında büyük bir uğraş sergilememize karşın maalesef okulların açılmasını sağlayamadık.” diye konuştu.

“Vakaların artmasının sebebi olarak tatil gösteriliyor”

Pehlivanoğlu, öğrencilerin yarıyıl tatilinde olduğuna işaret ederek, kelamlarını şöyleki sürdü:

“Kovid-19 hadiselerinin artmasının sebebi olarak tatil gösteriliyor. 2021 Eylül ayını mukayese ettiğiniz vakit 18 yaş altındaki Kovid-19 olay oranının 21,9’dan şu anda 8,7’ye düştüğü söyleniyor. Dünyada öğrenme yoksulluğunu gündeme getiren Dünya Bankası ve OECD üzere kuruluşlar, gelişmekte olan ülkelerde hayli daha acı sonuçlar olacağını bilimsel çalışmalarla ortaya koymuşlardı. 2021’i maalesef okulları kapattığımız, çocuklarımızı eğitimden uzak tuttuğumuz bir müddetç ile geçirdik. Lakin şunu unutmayalım ki bilhassa 10 yaş altı için uzaktan öğrenme olmaz, uzaktan eğlenme olur. Bir ölçü bilgi verebilirsiniz ancak beyin gelişimi açısından öğrenmeyi ve hedeflediğiniz kazanımları gerçekleştirmeniz mümkün değildir.”

Müfredatın sadeleştirilmesi önerisi

Ulusal Eğitim Bakanlığının Kovid-19 sürecinde Ulusal Destekleme Programını (UDEP) başlatmış olduğunı, telafi eğitim süreçlerini devreye alarak destekleme kursları açtığını, okullardaki 4,5 milyon öğrenciye yönelik kazanım testi yapıldığını tabir eden Pehlivanoğlu, “Kazanım kayıpları, sınıf bazlı giderilemez. Uzaktan öğrenmede kazanım kayıpları farklı olur. ötürüsıyla aslında bizim tavsiye ettiğimiz hızla müfredatın sadeleştirilmesi, zincir kazanımlara odaklanmaktı.” dedi.

Yüz yüze eğitime orta verilen 1,5 yıllık süreci bir yıla sığdırarak telafi etmenin mümkün olmadığının altını çizen Pehlivanoğlu, “Bu kadar kalabalık bir genç nüfusta okul daha sonrası faaliyetlerle de bunu gerçekleştirmek mümkün değildir. Zira gelişmiş ülkelerde okula dönüşte telafi programları belirli bir paralellik içerisinde gdolayıldü ve bunlara epeyce önemli ölçüde bütçeler ayrıldı. Asıl olarak da dezavantajlı çocuklar ve dezavantajlı bölgeler için yapıldı.” değerlendirmesinde bulundu.

“Kapalı sınıflardaki çocukların kayıplarının telafisi uygun takip edilmeli”

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yüz yüze eğitimle ilgili fazlaca hakikat bir irade ortaya koyduğunu ve “En son kapanacak yer okullardır.” söylemiş olduğini aktaran Pehlivanoğlu, “Şükürler olsun ki bugüne kadar okulları kapatmadık. Olağan ki burada değerli olan şeylerden bir tanesi, kapalı olan sınıflardaki çocukların kayıplarının nasıl telafi edildiğinin yeterli takip edilmesidir.” görüşünü paylaştı.

Pehlivanoğlu, eğitim sistemine ait şu değerlendirmelerde bulundu:

“Olası kriz devirlerinde uzaktan öğretimle, kritik, zincir kazanımlarla ilgili hazırlıklı olmak gerekir. Eğitimde tıpkı bir lego üzere üst üste koyarak gidersiniz. Üst üste koyamadığınız bir sistemde muvaffakiyet sağlamanız mümkün değildir. Uzaktan öğretimde öğretmenlerin dijital yeterliklerini artırmanız gerekiyor. Bugünden elimizde dezavantajlı çocuklarımızın listesinin hazır olması gerekiyor. Kriz anında devreye sokacağımız, birdenbire süratle değişen teknolojik yatırımları fazlaca büyük ölçüde yapmak değil ancak krize hazırlıklı olup olduğu anda devreye sokabileceğimiz, bir teknolojik gereksinim listesi çıkarmamız gerekiyor. Bunların yanında bir şey daha epey değerli. Merkezi kararla bütün ülkeyi yönetemezsiniz. Geneli değil, yereli baz almanız gerekiyor. Yerele sorumluluk vermeniz gerekiyor. Hatta okul bazlı gitmeniz gerekiyor.

Sonuç prestijiyle baktığınız vakit olağan ki Kovid süreci, eğitimde yenilikçi yaklaşımları gerektiriyor. Biz uzman, çağdaş dünya ile rekabet edebilecek ancak kültürel özelliklerimizi de benimsemiş bir insan yetiştirme modeli üzerinden gitmek mecburiyetindeyiz. Mevcuttaki iyiyi oluştururken de dezavantajlı çocuklarımızı, dezavantajlı okullarımızı gündeme alıp onları önde tutmak mecburiyetindeyiz.”

“Eğitimde fırsat eşitliği için bir aksiyon planı olmalı”

Selçuk Pehlivanoğlu, 20. Ulusal Eğitim Şurası’nda ana temanın “eğitimde fırsat eşitliği” olarak seçildiğine değinerek, eğitimde yanlışsız hareket planına sahip olmanın değerine işaret etti.

Pehlivanoğlu, “Bana ‘TED olarak Türkiye’de eğitim sisteminin en acil muhtaçlığı nedir?’ diye sorarsanız ‘Bakandan Bakana, YÖK Liderinden YÖK Liderine değişmeyecek bir ulusal program gereksinimi vardır.’ derim. Elbet ki her siyasi partinin hayat görüşü, gidiş yolları farklı olabilir fakat kalkınmış dünyaya baktığınız vakit ana arterdeki amaçlarla ilgili bir dönme görmezsiniz iktidarlar değişse bile. Eğitimde fırsat eşitliği için bir hareket planımızın olması gerekir.” halinde konuştu.

Okul öncesi eğitimin de fırsat eşitliğinin en değerli ayaklarından biri olduğunu vurgulayan Pehlivanoğlu, bütün bilimsel çalışmaların bireyin kazanımındaki en kıymetli yaş kümesinin 4-7 yaş ortası olduğuna işaret ettiğini aktardı.

Okul öncesi eğitimde okullaşma oranlarının Kovid-19 salgınıyla birlikte epey düştüğünü lisana getiren Pehlivanoğlu, velilerin dehşet ile çocuklarına kendilerinin bakmayı tercih ettiğini anlattı.

Pehlivanoğlu, “Okul öncesi eğitimi, bilimsel datalara dayanarak yalnızca binaları yaparak değil içlerini de doldurarak artırmak mecburiyetindeyiz, niteliği artırmaktan da geri durmamak zorundayız.” dedi.

“Açık lise, artık önemli bir okul haline dönüştü”

Pehlivanoğlu, 676 bin ötüründaki çocuğun eğitim sisteminin haricinde kaldığını belirterek şu biçimde devam etti:

“676 bin çocuğumuzun eğitimden uzak kaldığını, açık lisenin artık önemli bir okul haline dönüştüğünü düşünerek eğitimde fırsat eşitliği için bir hareket planına gereksinim olması gerekir. İvedilikle yapılması gereken en az 5 yıllık bir eğitimde fırsat eşitliği hareket planı hazırlamaktır. Kovid-19 sürecindeki öğrenme kayıplarının telafisiyle ilgili dezavantajlı kümeler için özel süreçler planlanmalı. Örneğin, yaz aylarında okullarımızı kapatmamalıyız. Yaz aylarında okullarımızı biraz daha açık tutup en azından 3 ayın 1 ayını dezavantajlı çocukların okulda geçireceği bir müddetç planlamak mecburiyetindeyiz. Teknolojik muhtaçlıklar, eğitime erişim, öğretmen sayıları ve yetkinlikleri açısından dezavantajlı olanlara gereksinimlerinde ve kaynak dağıtımında daha adaletli biçimde müspet ayrımcılıkla gitmek zorundayız.”

“Sınav baskısı ortadan kalkmalı”

Okulu değerli kılmanın ehemmiyetine vurgu yapan Pehlivanoğlu, bunun için imtihan baskısının ortadan kaldırılması gerektiğini söylemiş oldu.

LGS’de okul içi sıralandırma yapılması gerektiğini tabir eden Pehlivanoğlu, YKS ile ilgili olarak da şunları kaydetti:

“Maalesef, niçin yapıldığını anlamadığımız bir biçimde liseler 4 yıla çıkarıldı. Yani kaynak sorunu olan bir ülkede öğretmen sayısında sorun olan bir ülkede nitelikli eğitime erişimde zorlanan bir ülkede, biz eğitimi 12 yıla çıkardık. Avrupa ülkelerinin birçoklarında mecburî eğitim 9 yıl civarındadır. Biz 12 yıla çıkmış eğitimin 11 yıla düşmesinin siyaseten çok kolay olmadığını biliyoruz. Bizim teklifimiz şu; 11. sınıfta lise diploması verelim. 11. sınıfta lise diploması alanlar, meslek yüksek okullarına, açık öğretime direkt gitsinler. 12. sınıf üniversiteye hazırlanma yılı olsun. ötürüsıyla cebinde parası olmayanların imece metodu çocuklarını dershane ve kurslara yollamasının önüne geçmiş oluruz ve okulu değerli hale getiririz. Okulu değerli hale getirmenin ikinci noktasında da artık öğretmenlerimizin kaç kişiyi imtihanda başarılı yaptığıyla değil, nasıl yetenekli ve ehil bireyler yetiştirdiği ile ölçmeye başlayabiliriz. Bunun da bilimsel olarak ölçülmesi mümkündür.”

AA / Selma Kasap – Aktüel

Türk Eğitim Derneği, Togo Cumhuriyeti, Selçuk, Okul, Aktüel, Haber