Türkçe Macaristan’daki Liselerde Seçmeli Ders Oldu

abbas

Global Mod
Global Mod
Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü ile Budapeşte III. Bölge’ye bağlı Kuzey Budapeşte Eğitim Bölgesi Merkezi içinde Macaristan’daki liselerde Türkçe öğretimi alanında iş birliği protokolü imzalandı.

Macaristan’daki Liselerde Türkçe Öğretilecek

Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü Koordinatörü Mustafa Aydoğdu ve Kuzey Budapeşte Eğitim Bölgesi Merkezi Müdürü Tamas Ilona’nın hazır bulunduğu imza merasiminde, Yunus Emre Enstitüsü tarafınca yürütülen “Tercihim Türkçe Projesi” kapsamında imzalanan protokol ile2022-2023 eğitim yılı prestijiyle bölge merkezine bağlı 8 lisede Türkçe seçmeli yabancı lisan dersi olarak müfredatta yer alacak.

Bölge Merkezi Müdürü Tamas Ilona yaptığı değerlendirmede, iki ülke içinde eğitim ve kültür alanları başta olmak üzere birfazlaca alanda gelişen ve güçlenen münasebetlerin artarak devam ettiğini, bu dostluğun en kalıcı bağlarından birinin burada yapılan çalışmalar olduğunu belirterek bu durumdan duydukları memnuniyeti lisana getirdi. Bölge Merkezi Müdürü Ilona, yeni eğitim devrinde “merhaba” demeyi sabırsızlıkla beklediklerini söz etti.

Liselerde Türk Külçeşidini Tanıtan Faaliyetler Düzenlenecek

Protokol çerçevesinde bölgedeki okullarda Türkçe öğretiminin yanı sıra Türk külçeşidini tanıtan kültürel aktiviteler ile Enstitünün yürüttüğü Kemankeş Projesi kapsamında klasik Türk okçuluğu kursları düzenlenecek.

Öte yandan, Türk-Macar liseleri içinde Kardeş Okul Projesi’nin yürütülmesi; karşılıklı ziyaretlerin ve öğrenci değişimlerinin yapılarak gelecek senelerda hayli sayıda öğrencinin Türkçe ekseninde bir ortaya getirilmesi hedefleniyor.

Budapeşte YEE’nin 2024 Türkiye-Macaristan Kültür Yılı Faaliyetleri

2024 yılının “Türkiye-Macaristan Kültür Yılı” olarak kutlanacak olması münasebetiyle Budapeşte YEE tarafınca bölgeye bağlı okullarda Türkçe dersleri verilerek Kültür Yılı çalışmalarına katkı sağlanması; düzenlenmesi planlanan kültür-sanat etkinlikleriyle iki ülke içindeki tarihî ve kültürel ögelerin tanıtılması amaçlanıyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı