Türkiye’nin Yeni Fark Yaratanları Aranıyor

abbas

New member
Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı’nın 14. Dönem Müracaatları 30 Kasım’da Sona Erecek


Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı, Türkiye’nin yeni fark yaratanlarını bulmak için 14. dönem müracaatlarını almaya başladı. Programa,
farkyaratanlar adresi üzerinden 30 Kasım 2022 gün sonuna kadar müracaat yapılabiliyor.

Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan; “Fark Yaratanlar Programı ile 13 yıldır toplumsal gelişim için faydalı işler yapan bireyleri ve kurumları görünür kılmak için çalışıyoruz. 14. dönemde da topluma ilham verecek kıssalarıyla yeni adaylarımızı heyecanla bekliyoruz.” dedi.


Sabancı Vakfı’nın 2009 yılından bu yana, Türkiye’de toplumsal gelişmeye katkıda bulunan bireylerin ve kurumların yaptıkları çalışmalarla yarattıkları olağanüstü tesirleri görünür kılmak ve topluma ilham vermek gayesiyle yürüttüğü “Fark Yaratanlar” programının 14. dönem müracaatları başladı. Yeni periyottaki Fark Yaratanlarını arayan programın müracaatları, 30 Kasım 2022 gün sonuna kadar farkyaratanlar adresi üzerinden gerçekleşiyor.

Fark Yaratanlar Programı’nın 13 yılda yüzlerce kıssayı Türkiye ile paylaştığını tabir eden Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, “Vakıf olarak öncelikli gayemiz, toplumsal değişimi ülkemizin geneline yaymak. Bu kapsamda gerçekleştirdiğimiz Fark Yaratanlar Programı da 13 yılda 44 kentten toplumsal problemlere yenilikçi tahliller üreten 204 bireyi ve kurumu Türkiye’ye tanıttı. Projeler için hazırladığımız ve dijital kanallarımız üzerinden erişime açtığımız kıssalar epey sayıda beşere ulaştı. Bu öyküler bununla birlikte ülkemizdeki fark yaratmak isteyen bireylerin ve kurumların, ‘şikâyet etmeyip harekete geçen’ şahısların ve kurumların öyküleriydi. Geriye dönüp baktığımızda her bir projenin ülke çapında yarattığı etkiyi gördükçe, bu dönüşümün kesimi olmaktan daha da fazla memnunluk duyuyoruz. Bu yıl da toplumsal dönüşüme öncülük etmek üzere çalışan kişi ve kurumların müracaatlarını dört gözle bekliyoruz.” dedi.

Fark Yaratanlar Programı, toplumsal meselelerin ferdi uğraş ve faal vatandaşlık örneğiyle nasıl çözülebileceğine dair topluma ilham vermeyi hedefliyor. Programın 14. Döneminde da adayların belirledikleri problemlere getirdikleri tahlillerin somut değişim yaratması, yaratıcı, sürdürülebilir, yaygınlaştırılabilir, şeffaf ve sağlam olması bekleniyor. Seçilen Fark Yaratanlar, uzmanlar eşliğinde yapılan gereksinim tahlili daha sonrasında uzun soluklu bir seyahate başlıyor. Fark Yaratanlar Ağı’na dahil olan kişi ve kurumlar; 1 dönem boyunca Sabancı Vakfı ile birebir çalışma talihine sahip oluyor. Buna ek olarak dahil oldukları ağ içerisinde öteki Fark Yaratanlar ile iş birliği geliştirme, çeşitli atölye ve etkinliklere katılma fırsatını da yakalıyor. Düzenlenen aktiflik ve atölyeler ise bir daha Fark Yaratanların ilgi ve gereksinimleri doğrultusunda şekilleniyor. tıpkı vakitte, Sabancı Üniversitesi Toplumsal Hassaslık Projeleri dersini alan öğrencilerin oylarıyla belirlenen bir Fark Yaratan, Sabancı Üniversitesi Fark Yaratanlar Özel Ödülü’nün de sahibi oluyor.

Fark Yaratanlar Programı hakkında detaylı bilgiye ulaşmak, müracaat yapmak yahut aday göstermek için farkyaratanlar adresini ziyaret edebilirsiniz.Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı