Ulusal Eğitim Bakanlığı, QNB Finansbank ve WWF-Türkiye Tabiat Öncüleri için bir ortaya geldi

abbas

Global Mod
Global Mod
QNB Finansbank, WWF-Türkiye’nin (Doğal ömrü Müdafaa Vakfı) T.C. Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle yürüttüğü Tabiat Öncüleri Gençlik Programı’nın destekçisi oldu. Proje kapsamında 2023 yılında 10 yeni vilayette bin okul ve 10 bin öğrenci daha programa dahil edildi. Doğa Öncüleri Gençlik Programına dahil olan öğrenciler, uzmanlar ve öğretmenler mentörlüğünde ‘Yaban ömrü Korucuları’, ‘Su Melekleri’, ‘Plastik Avcıları’, ‘Gıda Savaşçıları’ ve ‘Karbon Tutucuları’ başlıkları altında yenilikçi ve dönüştürücü projeler üretiyor.

QNB Finansbank Genel Müdürü Ömür Tan, Hatay Defne Yeşilpınar Ortaokulu’nda gerçekleştirilen lansmanda, sürdürülebilir bir dünyayı çocukların kuracağının altını çizerek, “Bugünün çocukları geleceğin dünyasını inşa edecek. Bizim en değerli nazaranvimiz bu mevzuda onlara takviye olmak” dedi. WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli ise gençlerin evvel kendi etraflarını, akabinde da toplumu değiştirebilecekleri tabiat müdafaa projelerini hayata geçirecekleri bir çerçeve sunmayı hedefleyen Tabiat Öncüleri Gençlik Programı’na katılan öğrencilerin uyguladıkları projeler ile içlerindeki gücü keşfettiklerini belirtti.

WWF-Türkiye (Doğal ömrü Müdafaa Vakfı) tarafınca 2017’den bu yana yürütülen, 2019’da Ulusal Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile imzalanan protokolle Türkiye geneline taşınan Tabiat Öncüleri Gençlik Programı, 2022-2023 Eğitim Öğretim yılı itibariyle QNB Finansbank’ın finansal takviyesi ile güçlenecek. Program, öğrencilerin proje idaresi ve liderlik maharetlerini geliştiren, toplumsal dönüşüm ve değişime hizmet eden bir hareket projesi. Projelerinin planlama ve uygulama sürecinde dünyada ve toplumda görmek istedikleri değişimin bir modülü olan tabiat öncülerine uzmanlar ve öğretmenleri mentörlük ve rehberlik yapıyor.

T.C. Millî Eğitim Bakanlığı’nın dayanağı ile bugüne kadar yürütülen programda toplam bin okul ve 10 bin öğrenciye ulaşıldı. Bu yıl QNB Finansbank takviyesiyle yürütülen programa 10 yeni vilayet dahil edilerek 10 bin öğrenciye daha ulaşıldı. Bu çerçevede Erzincan, Gaziantep, Hatay, Kastamonu, Mersin, Nevşehir, Rize, Tekirdağ, İstanbul ve İzmir’den seçilen 11 öğretmen, İstanbul’da düzenlenen 30 saatlik eğitici eğitimini tamamladı. T.C. Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca bakılırsavlendirilen ortaokul öğretmenlerine Sürdürülebilir Besin ve Besin Atıkları, Tatlı Su ve Denizler, Biyoçeşitlilik, Yaban hayatı ve Tabiat, Plastikler ve İklim ve Güç başlıklarında eğitim verildi ve uygulamalı atölyeler gerçekleştirildi.

Proje lansmanında konuşan QNB Finansbank Genel Müdürü Ömür Tan şu değerlendirmeyi yaptı: “Bugün, sürdürülebilirlik konusunda önemli bir ivme yakalayacağımızı umduğum projemizin lansmanını gerçekleştirmekten büyük memnunluk duyuyorum. İklim krizi, pandemi ve hergün katlanarak büyüyen etraf problemleri tüm ülkelere, kurumlara ve şahıslara büyük sorumluluklar yüklüyor. Bizler de elimizden geleni yapmakla sorumluyuz. Geleceği çocuklarımız kuracak. WWF-Türkiye ve T.C. Ulusal Eğitim Bakanlığı iş birliği ile çocuklarımızı bilinçlendireceğimiz bu proje bizim için fazlaca ehemmiyet taşıyor. Bugün eğitimleri gerçekleştirdiğimiz okullardan biri olan Hatay Defne Yeşilpınar Ortaokulu öğrencileriyle çocuklarımızın üzerinde çalıştıkları projeleri dinledik. Programa, Türkiye’de isteyen her okul dahil olabiliyor. Bu gençlik programı sadece eğitim programı değil, çocuklar projede etkin rol alarak kendi tahsil süreçlerini de destekleyebiliyorlar. Proje fikri bulma, uygulama, proje yazma, kaynak yaratma ve sorumluluk alma üzere konularda kendilerini geliştirme fırsatı da buluyorlar. Bu projede de başka toplumsal sorumluluk projelerimizde olduğu üzere bir daha istekli finansçılarımız da yer alıyor. T.C. Ulusal Eğitim Bakanlığı’na, WWF-Türkiye grubuna ve öğretmenlerimize teşekkür ederim.”

WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli ise lansmanda yaptığı konuşmada “Gençlerimizde gezegenimize ve geleceğimize sahip çıkacak, olağanüstü bir değişimi gerçekleştirme gücü var. Tabiat Öncüleri Programının asıl hedefi da bu: tabiat müdafaa şuuru gelişmiş, meseleleri çözebileceğine dair ortasındaki gücü bulan yeni jenerasyonlar yetiştirmek. Bakanlığımızın ve bugün itibariyle QNB Finansbank’ın fazlaca değerli takviyeleri ile daha epeyce gencimize ulaşacak olmanın heyecanı ortasındayız.” dedi.

Doğa Öncüleri Gençlik Programı Hakkında:

Proje çerçevesinde; Tabiat Öncüleri Gençlik Programına dâhil olan öğrenciler, ‘Yaban ömrü Korucuları’, ‘Su Melekleri’, ‘Plastik Avcıları’, ‘Gıda Savaşçıları’ ve ‘Karbon Tutucuları’ topluluklarında, yenilikçi ve dönüştürücü projeler üretecek. Program dâhilinde;

• Öğretmen seminerleri: Yüzyüze öğretmen seminerleriyle; öğretmenlerimizin, su kaynakları, yaban ömrü, iklim, sürdürülebilir besin ve tek kullanımlık plastik sorunu hakkındaki bilgi birikimini artırmak hedefleniyor.
  • Online platforma erişim: Öğretmen ve öğrencilerin online platformda yer alan 5 modülü tamamlamaları için kullanıcı ismi ve şifre belirleniyor.
  • Modüllerin yanı sıra, ilgili döküman ve sunumlara, gençlik raporlarına, geçmişte yapılan projelere platform üzerinden ulaşılabiliyor.
  • Proje yürütücülüğü: Modülleri tamamlayan okullar, proje yazarak projeyi yürütmeye hak kazanıyor.
  • Projelerin öteki uygulayıcılara sunulması: Proje yürüten okullar 5’li kümeler halinde zoom üzerinden bir ortaya getiriliyor ve her kümenin kazananı belirleniyor. ondan sonrasında kazanan okullar, bir daha kümeler oluşturarak en başarılı projeleri belirliyor.
  • Gençlik Konferansı: Program sonunda, belirlenen kriterlere nazaran seçilen, en epeyce değişim yaratan projelerin sunulduğu Ulusal Gençlik Konferansı organize ediliyor.
  • Katılım sertifikası: Proje uygulayan tüm iştirakçilere WWF-Türkiye Tabiat Öncüleri Programı iştirak sertifikası veriliyor.
Mentörlük Takviyesi: Proje süreci boyunca, WWF-Türkiye işçisi kulüp öğretmenlerine mentörlük ve rehberlik sağlıyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı