Yeni Türkiye Eğitim Vakfı, Yeni Öğrencilerini Bekliyor

abbas

Global Mod
Global Mod
Yeni Türkiye Eğitim Vakfı’na (YETEV) bağlı Yenidoğu, Palet ve İrfan Okullarının gerçekleştirdiği YETEV Bursluluk ve Kabul Sınavı’na müracaatlar, online olarak imtihan.yetev.org.tr adresinden 9 Şubat’a kadar devam ediyor.

Son 5 yılda YETEV’e bağlı Yenidoğu, Palet ve İrfan Okulları’nda toplam 2 bin 795 öğrencinin muvaffakiyet bursu ile eğitim gördüğüne dikkat çeken YETEV Genel Müdürü Hayati OKTAY, “Ahlaklı, kıymetlerine sahip çıkan, dengeli, şuurlu ve kendisini yöneten bir jenerasyon yetiştirebilmek için yola çıktık. Bursluluk ve Kabul İmtihanı kapsamında buluştuğumuz öğrenci sayısının, her sene kontenjanlarımız dahilinde artarak devam etmesini hedefliyoruz. İmtihana farklı okullardan öğrenciler de katılma talihine sahip” yorumunda bulundu.

YETEV’e bağlı Yenidoğu, Palet ve İrfan Okulları’nda uygulanan eğitim modeli ile çağın gereklerini yeni kıymetleriyle yorumlayabilecek, yaşadığı dünyaya ve şahsi gelişim sürecine en üst seviyede katkı sağlamak ismine kendini yönetebilecek ve topluma rol model olabilecek vizyon sahibi bireyler yetiştirmek hedefleniyor. YETEV bünyesinde faaliyet gösteren okullar, eğitim ve öğretim alanında kıymetli birincilere ve enlere imza atarak ilerliyor. Eğitim kesiminde Türkiye’yi muvaffakiyetle temsil etmek, ulusal ve manevi pahaların taraf verdiği eğitim anlayışını öğrencilere aşılamak hedefleniyor.

FARKLI OKULLARDAN ÖĞRENCİLER DE İMTİHANA GİREBİLECEK

YETEV Bursluluk ve Kabul İmtihanı, 12-13 Şubat tarihlerinde vakfa bağlı okullarda yüz yüze yapılacak. İrfan Okulları ve Yenidoğu Okulları’nda yapılacak imtihana; 4, 5, 6, 7, 8, 9 ve 10. sınıfta okuyan öğrenciler, Palet Okulları’ndaki imtihana ise 4, 5, 6 ve 7’nci sınıfta okuyan öğrenciler katılabilecek. YETEV Bursluluk ve Kabul Sınavı’na girmek için YETEVli olma kaidesi bulunmuyor. İmtihana, YETEV bünyesindeki okullarda burslu okumayan ve bursunu yükseltmek isteyen öğrencilerin yanı sıra farklı okullardaki öğrenciler de müracaatta bulunabilecek.

“HER YIL BİNLERCE ÖĞRENCİYE ULAŞILIYOR”

YETEV Genel Müdürü Hayati OKTAY “Temel yaklaşımımızı; okullarımızda eğitim almak isteyen öğrencilerin muvaffakiyetlerini desteklemek ve istikamet vermek, yarının sahipleri olan çocuklarımıza ışık tutmak olarak özetleyebiliriz. Bursluluk ve Kabul Sınavı’nın ‘bursluluk’ kısmını da bu maksat oluşturuyor. Eğitim bölümünde Türkiye’yi muvaffakiyetle temsil etmeyi, ulusal ve manevi kıymetlerin taraf verdiği eğitim anlayışını öğrencilere buluşturmayı hedefliyoruz. Bu maksadın birinci adımı buluşmak, karşılıklı tanışmak ve bir arada ilerleyeceğimiz bir eğitim yol haritasını ‘kabul’ etmektedir. Bu amaçlara yönelik olarak her yıl binlerce öğrenci ile tanışmamızı sağlayan Bursluluk ve Kabul Sınavları’nı gerçekleştiriyoruz” dedi.

“HAK VE SORUMLULUKLAR EKSENLİ BİR KÜLTÜR İNŞA EDİLİYOR”

Eğitim-öğretim süreçlerinde insan merkezli bir kültür inşa ettiklerinin altını çizen Oktay; “Bu anlayışla gerek kurumsal yapılanmamızı gerek irtibat süreçlerimizi, başta geleneğimiz olmak üzere günümüzün gereksinimlerini da göz önünde bulundurarak şekillendiriyoruz. Öğrencilerimizde bu kazanımları önemsiyoruz. Ahlaklı ve kıymetlerine sahip bir kuşak yetiştirmek için eğitim programlarımızı zenginleştiriyoruz. Bu süreçte hak ve sorumluluklar eksenli bir kültür için çalışıyoruz. Rol model öğretmenlerin öncülüğünde, kurumla etkileşim ortasında olan her insanın, karşısındakinin haklarını bilme sorumluluğuyla hareket ettiği bir hayat alanı kurguluyor ve tüm paydaşlarımızın katkısını önemsiyoruz. Öğrencilerimizin, akran etkileşiminin kıymetinden yola çıkarak, birbirlerini geliştirmelerini sağlayacak faaliyetler gerçekleştirmelerini pahalı buluyoruz” yorumunda bulundu.

DENGELİ, ŞUURLU VE KENDİSİNİ YÖNETEBİLEN BİR KUŞAK YETİŞTİRİLİYOR

Tüm yeterli niyetlerin ve samimi gayretlerin yanında, sonuca ulaşmanın en değerli bileşeninin disiplinli bir müddetç yönetmek olduğuna inandıklarını aktaran Hayati Oktay, kelamlarına şu biçimde devam etti: “Kendini yönetebilme misyonu için var olan bir insanın, en kıymetli enstrümanının ‘disiplin’ olacağını biliyoruz. Bu çerçevede; kurumsal anlayışımızı, vazife ve sorumluluklarda şeffaflık üzerine oturtuyoruz. Çocuklarımıza bu beceriyi kazandırmak ismine kullandığımız lisana itina gösteriyoruz. Önleyici rehberlik çalışmaları başta olmak üzere tüm davranış kıymetlendirme kriterlerimizi paydaşlarımızla paylaşıyor, onların dayanak ve katkılarını önemsiyoruz. Akademik çalışmalarda bir disiplin oluşturmak ismine, ihtimamla planlanmış ödevlere odaklanıyor, öğrencilerimizin sorumluluk hislerinin gelişmesine takviye oluyoruz. Bu kapsamda her istikametten dengeli, şuurlu ve kendisini yönetebilen bir jenerasyon yetiştiriyoruz. Öğrencinin çalışma alışkanlıklarını vakte ve yere yayarak; serüveninde başarılı bulunmasına katkı sağlıyoruz. Öte yandan spor ve sanat alanlarında öğrencilerimizi yeteneklerine nazaran destekliyor ve çalışmalarında öncülük ediyoruz. Ulusal imtihanlar için ise amaç odaklı çalışmalar yapıyoruz.”

DİNAMİK VE BİNLERCE ÖĞRENCİYİ KAPSAYAN BİR SÜREÇ

Oktay; müracaatların 9 Şubat 2022’ye kadar devam edeceği YETEV Bursluluk ve Kabul Sınavı’nın içeriği ve muvaffakiyet ölçütünün nasıl değerlendirildiği hakkında ise şu ayrıntıları verdi: “Son 5 yılda okullarımızda toplam 2 bin 795 öğrencimiz muvaffakiyet bursu ile eğitim görüyor. Bursluluk ve Kabul İmtihanı kapsamında bu sayının her sene kontenjanlarımız dahilinde artarak devam etmesini hedefliyoruz. İmtihanımızda başarılı olan öğrencilere farklı oranlarda burs imkanı sağlanacak. Muvaffakiyet yüzdesinin belirlenmesi, öğrencinin imtihanda elde ettiği sonuçlar kadar kadar imtihana giren öteki öğrencilerin elde ettiği sonuçlarla da alakalı… Süreç, öğrencinin her test kümesinde elde ettiği sonuçların detaylı bir biçimde incelendiği dinamik bir sistem olarak öne çıkıyor. İmtihan; MEB müfredatına göre 12 Şubat’a kadar anlatılması planlanan konulardan oluşuyor. ötürüsıyla imtihana girecek öğrencilerin YETEV sitesinde yayınlanan (https://yetev.org.tr/burslar/bursluluk-ve-kabul-sinavi/ Bahisler ve Soru Dağılımları Sekmesi) hususlara odaklanması kâfi olacak. Öğrencilerin sıhhatlerine dikkat etmeleri, moralli olmaları ve imtihan günü uykularını almış olmaları muvaffakiyet kriterinde değerli bir role sahip. Süreç pek dinamik ve binlerce öğrenciyi kapsıyor. Bu geniş iştirak ve ağır talep lakin okul kapasiteleri sonları içerisinde pahalandırılacak.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı