Yenişehir Belediyesi erken çocukluk gelişmeninde model oldu

abbas

Global Mod
Global Mod
Mersin Yenişehir Belediyesi, 3 yıl evvel Türkiye’de bir unsur imza atarak hayata geçirdiği Erken Çocukluk Gelişimi Projesi; Yenişehir Modeli kapsamında çalışmalarını sürdürüyor.

Yenişehir Belediyesi, Belediye Lideri Abdullah Özyiğit’in bakılırsave başlamasıyla birlikte hayata geçirdiği Erken Çocukluk Eğitimi Projesi; Yenişehir Modeli ile binlerce çocuğun ve ailenin hayatına dokundu. Marmara Üniversitesi bünyesine çalışmalar yürüten Marmara Aile Maharetleri Eğitim Programı’nda(MABEP) nazaranvli uzman akademisyenler ile birlikte çalışan Yenişehir Belediyesi hem çocuklardaki gelişimsel sorunları erken devirde tespit ediyor tıpkı vakitte gelişimlerine takviye veriyor.

Proje 7 başka basamaktan oluşuyor

Yenişehir Belediyesinin özgün projesi; Aile ve Evlilik hayatı Eğitimi, 0-3 Yaş MABEP Aile Eğitimi, 0-3 Yaş Bebek Kütüphanesi, 0-6 Yaş Gelişim Kıymetlendirme, 0-6 Yaş Özel Eğitim, 3-6 Yaş Marifet Temelli Eğitim Merkezi ve 6-8 Yaş Atölye Temelli Eğitim’nden oluşuyor.

8 yaşına kadar devam eden sistematik ve bilimsel proje

Yenişehir Belediyesi proje ile birinci vakit içinderda bireylere aile olmanın ehemmiyetini anlatıyor akabinde 0-3 yaş içinde çocukları olan ebeveynlere erken çocukluk eğitimi veriyor. Proje kapsamında kurulan ve ailelerin fiyatsız olarak yararlandığı Bebek Kütüphanesi ile çocukların dil/bilişsel gelişmenine katkıda bulunulurken, klinik psikolog tarafınca yapılan taramalarla çocuklardaki gelişimsel bozukluklar erken devirde tespit ediliyor.

Gündüz bakımevi değil Maharet Temelli Eğitim Merkezi

Proje kapsamında inşa edilen ve 2021 yılında hizmete açılan Maharet Temelli Eğitim Merkezi(BETEM)’nde ise Yenişehir Belediyesi, 3-6 yaş içindeki çocuklara tam vakitli ve kişiselleştirilmiş bir eğitim programı ile dayanak veriyor. Çocukların var olan potansiyellerinin ortaya çıkarıldığı BETEM’de hareket, sanat, bilim, drama, müzik ve tasarım atölyelerinde çocuklara ferdî eğitim programı uygulanıyor.

Örnek proje UNICEF’in de dikkatini çekti

Mersin Yenişehir Belediyesi proje ile Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu(UNICEF) ve Erken Çocukluk Gelişimi Sivil Toplum Kuruluşları Platformu (EÇG-P) paydaşlığıyla geçtiğimiz yıl düzenlenen Memleketler arası Erken Çocukluk Gelişimi Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Kongresine ve geçtiğimiz ay Marmara Belediyeler Birliği ve İstanbul Planlama Ajansı işbirliğiyle düzenlenen Kentte Erken Çocukluk Eğitim Programına davet edilmişti. Her iki kongrede de Yenişehir Belediyesinin projesi, örnek proje olarak iştirakçilerle paylaşılmıştı. UNICEF Türkiye Ofisinden Dr. Mehmet Ali Torunoğlu, kongrede yaptığı konuşmada erken çocukluk eğitiminde Mersin Yenişehir Belediyesinin sistematik ve hakikat yaklaşımını tebrik etmiş ve Mersin’e gelerek, projeyi yerinde inceleyebileceklerini söz etmişti.

İkinci Yüzyılda Eğitim Hakkı Çalıştayında da örnek gösterildi

Erken Çocukluk Gelimi Projesi; Yenişehir Modeli Cumhuriyet Halk Partisi tarafınca düzenlenen İkinci Yüzyılda Eğitim Hakkı Çalıştayına görüntü konferans ile New York’tan katılan ve erken çocukluk gelişmeninde dünyaca ünlü Prof. Dr. Selçuk Sevimli tarafınca da örnek proje olarak gösterilmişti. Dünyadaki en büyük eğitim araştırmacılar derneği AERA’dan Araştırma Büyük Mükafatı ve geliştirdiği projelerle Jacobs Vakfı’ndan 2018 Toplumsal Girişimcilik Mükafatı alan Sevecen, Yenişehir Belediyesinin proje kapsamındaki çalışmalarını örnek olarak anlatmıştı.

Başkan Abdullah Özyiğit “Mersin Yenişehir’den bir çoban ateşi yaktık”

Kısa müddette büyük bir kademe kaydettiklerini tabir eden Yenişehir Belediye Lideri Abdullah Özyiğit, “Bu proje ile Mersin Yenişehir’den bir çoban ateşi yaktık. Zira bizim asıl amacımız bu projenin tüm Türkiye’ye yayılması. Erken çocukluk gelişimi maalesef Türkiye’de göz gerisi edilmiş bir mevzu. Çocukların zihinsel gelişmenin yüzde 90’nının 0-3 yaş içindeki devirde tamamlandığı bilim insanları tarafınca söz ediliyor. ötürüsıyla bu süreçte çocuklarımızı yazgılarına terk edemeyiz. Yenişehir Belediyesi olarak kısa müddette büyük bir basamak kaydettik. Projemizi ve çocuklarımız için ne kadar kıymetli olduğunu anlatmaya devam ediyoruz. 3 yıllık süreçte elde ettiğimiz datalar bize yanlışsız yolda olduğumuzu gösterdi.” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı