Zeytinburnu’nda ‘Kitap Okuma Yarışması’ heyecanı

Musa

New member
ZEYTİNBURNU, İSTANBUL (DHA) – Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Meskenleri ve Gençlik Merkezi tarafınca 16 yıldır düzenlenen Kitap Okuma Yarışı imtihanı bugün yapıldı. Okul bahçesinde heyecan ortasında bekleyen öğrenciler, kitap okumayı epeyce sevdiklerini söylemiş oldu.

Zeytinburnu Belediyesi tarafınca klâsik hale gelen, okumayı teşvik etmek için ilkokul öğrencileri başta olmak üzere; ortaokul, lise, üniversite öğrencileri ve yetişkinlerin de dahil olduğu ‘Kitap Okuma Yarışması’ imtihanları bugün yapıldı. Yaklaşık 5 bin 500 kişinin katıldığı imtihan Zeytinburnu Haluk Ündeğer Lisesi ve Haluk Ündeğer İlkokulu’nda gerçekleşti.

7 FARKLI KİTAPTAN 100 SORU

İmtihanla ilgili bilgi veren Bilgi Konutları Eğitim Sorumlusu Fatma Kol, “Yarışmamıza 10 Ocak itibariyle başladık. 2 aylık süreçte yarışmacılarımız edebiyat kurulumuz tarafınca belirlenmiş olan sınıflarına, yaşlarına ve düzeylerine uygun 7 farklı kitapları okudular. Bu kitaplardan kendilerine çıkmış olan 100 soruyu cevaplayacaklar ve akabinde birinci 10 dereceye girenler ödül almaya hak kazanacak” diye konuştu.

PARA VE TATİL MÜKAFATI

Müsabakanın kazananlarının ödül sahibi olacağını da vurgulayan Kısım, “İlk 10’a girenlere para ödülümüz var. Birinci 3’e girenlere ise para ödülünün yanı sıra Çanakkale Tabiat ve Tarih Kampı ödülümüz olacak. 5 günlük bir tatil hakkı kazanacaklar. Ailesinden 2 bireyle birlikte gittiği için bilhassa çocuklarımız ‘anne ve babamı tatile gdolayıyorum’ fikriyle son derece memnun oluyorlar. Sonuçlar bu hafta ortasında açıklanacak ve dereceye girenler merasimde kaçıncı olduklarını öğrenecekler” tabirlerini kullandı.

KAYBEDENİ OLMAYAN YARIŞ

Çocukların heyecanlı bir biçimde imtihana girdiğini lisana getiren Kısım, “Sınav saatinden erken saatte gelip okul bahçesinde beklemeye başladılar. Hepsine muvaffakiyetler diliyorum. Bizim için değerli olan çocuklarımızı kitapla buluşturmak zira bizim bununla birlikte bu yarışımızın sloganı ‘kaybedeni olmayan yarış.’ Kitap okumak en büyük yarar ve biz çocuklarımıza ne kadar kitap okutursak onlar için epeyce daha yeterli olacak” dedi.

ÖĞRENCİLER HEYECANLI

İmtihana giren öğrencilerden 11 yaşındaki Medine Şimşek ise “7 kitap okudum, aklımda bilgiler var. Çok heyecanlıyız. İmtihana hazırım. 1’inci olmam imkansız lakin 2’nci yahut 3’üncü olabilirim. Kitap okumak bizi hayli geliştiriyor. İleride epey başarılı olabiliriz” dedi.

Kitap imtihanı olmak için gelen Nazar Çelik de “7 kitabı okudum daha sonra baştan başladım ve 6’ya kadar geldim. Şu an kimi şeyler aklımda. En sevdiğim kitap Mavi Elma oldu. Kitap okumayı seviyorum” sözlerini kullandı.

10 yaşındaki Berat Yiğiter ise “Kitap okumayı seviyorum. Herkese muvaffakiyetler dilerim. 7 kitabı da okudum, hepsi aklımda. En epeyce Melodi kitabını sevdim. Heyecanlıyım ve başarılı olacağıma inanıyorum” dedi.

11 yaşındaki Vefa Beren Karapazar da “Sınava hazırım, biraz heyecan var. Kitap okumayı hayli seviyorum” diye konuştu. Büşra Kadam ise, “Kitapları kısa müddette okumak kolay olsa gerekdi, biraz geç kaldım fakat yetiştim. İmtihana hazırım.Herkes kitap okumalı. Kitap okumak sinema gibi… Okurken gözümüzün önünde canlandırırsak sinema üzere oluyor” tabirlerini kullandı.

– Karaköse

Demirören Haber Ajansı – Kültür Sanat